Toyota Yakıt Hücreli Araçlar İçin Japonya’da 2 Tesis Açtı

Mirai satışlarını yıllık 3 bin adete çıkaran ve 2020’de 30 binli adetlere çıkmayı amaçlayan Toyota Yakıt Hücreli Araçlar İçin Japonya’da 2 Tesis Açtı.

 

 

Toyota Yakıt Hücreli Araçlar İçin Japonya’da 2 Tesis Açtı

 

Toyota 2020 hedefine ulaşmak için Japonya’da iki yeni tesis açtı. Toyota’nın 1938’de açılan ilk fabrikalarından birinin hemen yanına inşa edilen yeni yapılar, yakıt hücresi sistemlerinin seri üretimini gerçekleştirecek. Yeni tesislerde ayrıca yüksek basınçlı hidrojen tankı üretimi için de yeni bir üretim hattı da kuruldu. Yeni tesisler üretim sırasında ortaya çıkan CO2 emisyonunu düşürmeyi ve Toyota’nın 2050 Çevre Hedeflerine erişmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Diğer taraftan Shimoyama’daki yeni hidrojen tankı üretim hattının ve yeni yakıt hücresi yığını tesisinin yapımı da devam ediyor. Bu tesisler de operasyonlarına 2020’de başlamayı planlanıyor.

 

Mirai satışları yıllık 3 bin adede ulaştı

 

 

 

 

Toyota’nın yakıt hücreli sedan modeli Mirai, 2014’ün sonunda pazara sunulmuştu. 2015’te 700 adet, 2016’da da 2 bin adet satılan Mirai 2017’de ise yaklaşık 3 bin adet satıldı. Toyota, bu teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte yakıt hücreli araç satışının yıllık 30 bin adede yükseltmeyi hedefliyor. Toyota yakıt hücreli ürün gamını genişleterek bu teknolojiyi daha cezbedici hale getirmeyi ve maliyetleri düşürmeyi amaçlıyor. Toyota, yakıt hücresi teknolojisini otobüslere de aktardı ve Tokyo’da yakıt hücreli otobüsler hizmet vermeye başladı. Toyota ayrıca 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları öncesinde 100 adet yakıt hücreli otobüs satmayı hedefliyor.

 

Dünyanın En Değerli Otomobil Markası Toyota Oldu haberini de okuyabilirsiniz

 

Dünyanın En Değerli Otomobil Markası Toyota Oldu

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?