Dünyanın En Değerli Otomobil Markası Toyota Oldu

Pazar araştırmacısı Kantar Millward Brown tarafından hazırlanan BrandZ Top 100 En Değerli Küresel Markalar araştırmasına göre, Dünyanın En Değerli Otomobil Markası Toyota Oldu.

 

 

Dünyanın En Değerli Otomobil Markası Toyota Oldu

 

BrandZ Top 100 En Değerli Küresel Markalar araştırmasına göre, 2017 yılında 28 bin 660 milyar Dolar olan Toyota‘nın marka değeri 2018 yılında yüzde 5 artarak 29 bin 987 milyar Dolar’a yükseldi. Toyota, son 13 yılın 11’inde 1 numara oldu. Sadece 2010 ve 2012’de ikinci sırada yer aldı. BrandZ raporuna göre Toyota’nın son 13 yılda ortalamadan 3 kat daha fazla büyüdü. Kantar Millward Brown Global BrandZ Direktörü Peter Walshe, “Genel olarak Toyota markası, inanılmaz derecede güvenilirliği, fantastik değeri ve kaliteyi temsil ediyor” dedi.

 

Mercedes-Benz BMW’yi Geçti

 

Mercedes-Benz, marka değerini yüzde 9 artırarak 25,7 milyar Dolara çıkardı. Böylece rakibi BMW’nin üstünde yer alarak marka değeri sıralamasında ikinci oldu. Kantar Millward Brown Global BrandZ Direktörü Peter Walshe, Mercedes-Benz’in büyümesinin Çin, Brezilya ve Rusya’daki güçlü performansının yanı sıra yeni E-Serisi’nin başarısına dayandığını söyledi. Mercedes-Benz, otomobil üreticisi sıralamasında 2006 yılından bu yana üçüncü ya da dördüncü sırada yer alıyordu. BMW ise marka değeri sıralamasında yüzde 4 artışla 25,6 milyar Dolar ile üçüncü sırada yer aldı. Walshe, geçen yıl ABD satışlarındaki küçük düşüşle BMW’nin yavaşladığını, ancak otomobil üreticisinin hakim bir oyuncu olduğunu söyledi. Walshe; “BMW hala son derece iyi performans gösteren bir marka” dedi.

 

Volswagen Sıralamaya Yeniden Girdi

 

2015’te değeri 9.3 milyar Dolar olan ancak emisyon skandalı nedeniyle 2016 ve 2017 yıllarındaki sıralamada yer almayan Volkswagen markası, iki yıllık yokluğun ardından, 5.9 milyar Dolar değeri ile 10’uncu sıradan listeye yeniden girdi. Geçen yıl 6.23 milyonluk küresel araç satışı gerçekleştiren Volkswagen için Walshe; “Müşteriler bu olumsuz şeyleri duysalar da satın almayı durdurmuyor. Volkswagen‘nin satışları bunu gösterdi” diye konuştu.

 

Tesla Yüzde 60 Büyüdü

 

2017 yılında 5.9 milyar Dolar olan marka değerini yüzde 60 artırarak 9.4 milyar Dolar’a yükselten Tesla, sıralamada 8’inci sırada yer aldı. Audi ise Tesla’nın hemen önünde, 2017’ye oranla yüzde 3’lük artışla 9.6 milyar Dolar marka değeri ile yedinci sırada yer aldı. İlk 10’daki otomobil üreticileri arasındaki en büyük gelişmeyi gerçekleştiren Tesla, giriş seviyesi otomobili olan Model 3’e yönelik çalışmaları ile bu başarıyı elde etti. Walshe, “Tesla insanları heyecanlandırıyor çünkü bu sadece bir otomobil markası değil, bir Mars gezgin markası. Bu tüketiciler için son derece çekici. Tesla büyük söz veriyor, ama bu sözü yerine getirmek zorunda kalacak” dedi.

 

Toyota Maliyetleri Azaltmak İçin Kemer Sıkma Politikaları Uyguluyor haberini de okuyabilirsiniz.

 

Toyota Maliyetleri Azaltmak İçin Kemer Sıkma Politikaları Uyguluyor

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?