Toyota Maliyetleri Azaltmak İçin Kemer Sıkma Politikaları Uyguluyor

Kuzey Amerika’da Ocak-Mart 2018 döneminde 38.8 milyar Yen yani 365.3 milyon Dolar zarar açıklayan Toyota Maliyetleri Azaltmak İçin Kemer Sıkma Politikaları Uyguluyor.

 

toyota 2018 amerika satis

 

Toyota Maliyetleri Azaltmak İçin Kemer Sıkma Politikaları Uyguluyor

 

Toyota, Kuzey Amerika’da Ocak-Mart 2018 döneminde 38.8 milyar Yen yani 365.3 milyon Dolar bölgesel işletme zararı açıkladı. 2017 Ocak-Mart dönemindeki zarar ise göre 70.7 milyar Yen yani 665.6 milyon Dolar olmuştu. 31 Mart’ta sona eren mali yılın tamamı için de Kuzey Amerika’nın faaliyet kar marjı yüzde 1.3 gibi düşük bir oranda gerçekleşti. Toyota Başkan Yardımcısı ve CFO Koji Kobayashi, Toyota’nın 2020 yılına kadar yüzde 8’e yükseltmek istediğini söyledi. Toyota 2020 yılına kadar bu oranı yüzde 8’e yükseltmek istiyor.

 

Kobayashi, “Kuzey Amerika’da kazanç gücünü yeniden kurmak için çok uğraşıyoruz”

 

Ünlü yönetmen Akira Kurosawa’nın filmi olan “Yedi Samuray”dan ilham alan Toyota Başkanı Akio Toyoda, şirketin yeni kemer sıkma politikalarına liderlik etmek için “Yedi Samuray” adında bir ekip kurdu. Ocak 2018’de yeni seçilen yeni üst yönetim ekibi krizin olduğu konusunda hem fikir. Akio Toyoda, Toyota’nın mali yıl sonu konusunda yaptığı açıklamada, “Rakiplerimiz ve rekabet kurallarımız değişerek, bilinmeyen bir dünyada bir ölüm kalım savaşı başladı. Bu noktada maliyet azaltma çok önemli. Gücümüzü korumak ve yenilemek için mücadele halindeyiz” dedi. Mali yıl değerlendirme toplantısında aslında Başka Toyoda şirketin mali yıl boyunca rekor net gelir ve rekor gelir bildirdi. Ancak bu durum elverişli döviz kurları ve bir defaya mahsus vergi indirimi ile elde edildi. Ancak Toyota, yeni mali yılda bu rüzgârın ikisine de sahip değil. Yen; Dolar ve diğer para birimlerine karşı güç kaybında Ayrıca durgunlaşan global satışlar ve Kuzey Amerika’daki düşük karlılık, görünümü bulanıklaştırıyor.

 

Toyota’nın Hedefi 31 Mart 2019’da Sona Erecek Mali Yılda 130 Milyar Yen (1,22 milyar Dolar) Maliyet Düşürmek

 

toyoda seven samurai
Soldan: Shigeki Tomoyama, Mitsuru Kawai, Didier Leroy, Toyoda, Koji Kobayashi, Shigeki Terashi, Moritaka Yoshida.

 

Toyoda, kaizen zihniyetiyle sürekli iyileştirme sürecinde olan ünlü Toyota Üretim Sistemini,montaj tesislerinin ötesinde idari ofislere ve Ar-Ge merkezlerine de getirmek istiyor. Daha önceki maliyet kontrol çalışmalarının yeterince derin olmadığını söyleyen Toyoda, “Takip eden mali yıllarda, Toyota’nın yeni bir rekabetin üstesinden gelebilmesi için kaslı bir şirket haline gelmesini sağlamalıyız. Artık işe yaramaz konferanslar olmayacak. Kağıt israfını önleyeceğiz. Tüm araç spesifikasyonlarını gözden geçireceğiz. Ve en önemlisi de “ne yaptığımıza” dikkat edeceğiz” dedi. Toyoda’nın Yedi Samurayı; Didier Leroy, Koji Kobayashi,  İleri Ar-Ge ve Mühendislik Başkanı Shigeki Terashi, güvenlik ve sağlık için fabrika denetiminden sorumlu genel müdür yardımcısı ve başkan yardımcısı Mitsuru Kawai, Toyota Üretim Sistemi, iş geliştirme ve bilgi sistemleri sorumlusu Shigeki Tomoyama ve orta ölçekli araçlar ve Toyota Yeni Küresel Mimarlık için baş sorumlusu Moritaka Yoshida’dan oluşuyor.

 

Toyota Otomobiller Artık Sıkıcı Tasarımlı Olmayacak haberini de okuyabilirsiniz…

 

Toyota Otomobiller Artık Sıkıcı Tasarımlı Olmayacak

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM