DOLAR

32,2511$% 0.14

EURO

35,0023% 0.27

STERLİN

41,0886£% 0.43

GRAM ALTIN

2.417,88%0,36

ONS

2.333,61%0,22

BİST100

10.676,65%-1,07

BİTCOİN

2227717฿%0.71048

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Zorunlu Trafik Sigortası Kesmekten Kaçamayacaklar

Zorunlu Trafik Sigortası Kesmekten Kaçamayacaklar

Zorunlu Trafik Sigortası Kesmekten Kaçamayacaklar
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yayımladığı genelgeyle Zorunlu Trafik Sigortası Kesmekten Kaçamayacaklar.

REKLAM

 

Zorunlu Trafik Sigortası Kesmekten Kaçamayacaklar

 

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), zorunlu trafik sigortası için poliçe düzenlemesinden kaçınma hallerine yönelik yeniden düzenleyici genelge yayımladı. Yeni yayımlanan genelgeye göre zorunluk trafik sigortası poliçesi hazırlamada geçmiş ay ve yıl ortalamalarına göre belirgin düşüşlerin olması bundan sonra poliçe düzenlemekten kaçınma olarak kabul edilecek.

Bir sigorta şirketi eğer son bir yılda, son üç yılın aynı döneminde düzenlenen ortalama poliçe sayısına göre yüzde 20 veya daha fazla oranda yeni poliçe kesme rakamını düşürmüşse, son üç ayda düzenlediği poliçe sayısını, son üç yılın aynı döneminde düzenlenen ortalama poliçe sayısına göre yüzde 30 veya daha fazla düşürmüşse, son bir ayda düzenlediği poliçe sayısını son üç ayda düzenlenen aylık ortalama poliçe sayısına göre yüzde 30 veya daha fazla oranda düşürmüşse poliçe düzenlemekten kaçınma halleri kapsamına alınacak.

REKLAM

Sigorta şirketlerinin zorunlu trafik sigortası yapmaktan kaçındıkları şikayetleri üzerine harekete geçen SEDDK, 2022 Temmuz ayında, bazı şirketlerin ödeme araçlarında kısıtlamaya giderek, zorunlu trafik sigortasında zorluk çıkardıkları şikayetleri üzerine, sigortalıların belirli bir ödeme aracı kullanımına zorlanmasının ve iyi niyete aykırı şekilde gerçekleşen poliçe tanzimini zorlaştırıcı ya da engelleyici uygulamaların “zorunlu sigortaları yapmaktan kaçınma” olarak değerlendirileceğini duyurmuştu. Buna rağmen süreçte herhangi bir düzelme olmayınca, şirket merkezlerinin poliçe yapma taleplerine yanıt vermediği, sisteme giriş yapamadıkları ve red cevabı aldıklarını iddia eden bir grup acente muhatap şirketleri CİMER’e şikayet etti.

 

Poliçe kesmekten kaçınan şirketler

 

Ardından SEDDK genel müdürleri toplantıya çağırarak trafikte yol haritası çalışmalarına başladı. SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu yaptığı açıklamalarda 25 milyon araç sahibini ilgilendiren zorunlu trafik sigortası konusunda “Piyasa yapıcı oyuncuları daha yakından takip edip, piyasa bozucu işlem ve oyunculara yönelik gerekli tedbirleri hızlıca alacağız” dedi. Tüm uyarı ve çalışmaların ardından ağustos ayında Resmi Gazete’de yayımlanan bir kararla poliçe kesmekten kaçınan şirketlerin tüm branşlarda poliçe kesme yetkisinin 3 günden 30 güne kadar durdurulabileceği, kaçınmanın devam etmesi üzerine bu sürelerin iki katına kadar artırılabileceği veya başka tedbirler uygulanabileceği açıklandı.

Hasar ödemelerinin tüm artışların üzerine çıkması sigorta şirketlerini zorluyor. Zorunlu Trafik sigortası prim artış oranları yüksek olsa da artan kurlarla beraber yükselen maliyetler bu branşta zarar edilmesine neden oluyor. Şirket yöneticilerine göre bozulan hasar prim dengesinin telafi edilememesi, sigorta şirketlerinin sermayelerinin baskı altında kalmasına sebep oluyor. Şirketlerin trafik branşında şikayetlerinin sebebi yüksek prim üretimlerine karşılık artan zarar.

 

Trafik Sigortası İle Kasko’dan Nasıl Doğru Faydalanılabilir? haberi için tıklayın

 

“Poliçe üretimini yakından takip ediyoruz”

 

2022 yıl sonu itibariyle sektörde yeşil kart hariç zorunlu trafik sigortası prim üretimi toplam 52,9 milyar lira oldu. Direkt prim üretim miktarı ise 46,1 milyar lira olarak gerçekleşti. Yıl sonu teknik karlar henüz açıklanmasa da 9 aylık dönemde trafiğe ilişkin rakamlarda teknik zarardaki artış dikkat çekici. 2022 yılının 9 aylık döneminde 33 milyar liralık brüt yazılan prim rakamına karşılık teknik zarar 7,9 milyar lira oldu. Teknik zarar 2021 yılının aynı döneminde 897 milyon liraydı. Brüt hasar prim oranı ise 2022 9 aylık döneminde yüzde 163,5 oldu.

Zorunlu Trafik Sigortası tarifesinde 1 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere kapsamlı bir güncellemeye gidildiğini söyleyen SEDDK Başkanı Eroğlu, “Yapılan tarife değişikliği sonrası poliçe üretimini yakından takip ediyoruz. Trafik poliçe primlerinin vatandaşlarımız için sürdürülebilir bir hale gelmesi adına kişi bazlı poliçe, tahkim sisteminde iyileştirme, doğrudan tazmin gibi yapısal reformlarla sürdürülebilir kılmak istiyoruz. Bu kapsamda üzerinde çalıştığımız yeni düzenlemeleri en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu.

 

Kaynak: Dünya

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye’de Kişi Başına Düşen Araç Sayısı