Trafik Sigortası İle Kasko’dan Nasıl Doğru Faydalanılabilir?

 

Kaza durumunda her iki sigorta türünün takibi için yapılacak işlemler benzese de Trafik Sigortası İle Kasko’dan Nasıl Doğru Faydalanılabilir?

 

trafik sigorta

 

Trafik Sigortası İle Kasko’dan Nasıl Doğru Faydalanılabilir?

 

Trafikte güvenlik için otomobil sahiplerini yakından ilgilendiren iki önemli sigorta “trafik” ve “kasko” sigortaları. Genellikle birbirleriyle karıştırılsa da ikisinin de kapsam alanı farklı ve sadece birini kullanmak araç sahipleri için yeterli görülmemeli. Çünkü muhtemel bir kazada; trafik sigortası aracınızla karşı tarafa verdiğiniz maddi ve bedeni zararları karşılarken, kasko sigortası sadece aracınız için koruma sağlıyor. Bir kaza durumunda, her iki sigorta türünün takibi için yapılacak işlemler birbirine benzese de, sigortalılar genel olarak hangi adımları atacağı hakkında da yeterli bilgi sahibi değil.

 

Trafik Kazası Sonrası Trafik Sigortasından Doğru Faydalanmak İçin Takip Edilmesi Gereken Süreçler

 

Hasarınızı belgeleyin: Kaza Tespit Tutanağı’nı doldurun ya da zabıt tutturun.

Aracınızı servise götürün: Aracınızı sigorta şirketinizin anlaşmalı servislerinden birine veya dilediğiniz başka bir servise yönlendirebilirsiniz.

Sigorta şirketinizi arayın: İhbar bildiriminde bulunun.

Evraklarınızı teslim edin: En kısa zamanda gerekli evrakları servisinize ulaştırın.

Dosyanızı takip edin: Açılan hasar dosyanızın takibini sigorta şirketinizin müşteri hizmetlerinden ya da web sayfasından takip edin.

 

Eğer Kaskonuz varsa

 

Yukarıdaki süreci takip edin ve ek olarak, sigorta şirketinizden yetkili kişiyi arayarak ihbar bildiriminde bulunun. Sigorta şirketinizin anlaşmasına göre çekici ve/veya ikame araç talebinde de bulunabilirsiniz.

 

Tolga GurkanAllianz Türkiye Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Tolga Gürkan, sürücülerin herhangi bir kazaya karışması halinde trafik veya kasko sigortalarından faydalanabilmeleri için mutlaka süreçleri doğru takip etmeleri, evraklarının da eksiksiz olması gerekliliğine dikkat çekiyor. Gürkan, Allianz Türkiye’de hasar süreçlerinin artık çok kolay olduğunu belirterek şunları ekliyor: “Sigortalılarımız, hasar dosyaları ile ilgili süreci, Allianz’ım mobil uygulama üzerinden hasar ihbarında bulunabiliyor, mobil kaza tespit tutanağına erişebiliyor, çekici çağırabiliyor ve kalan tüm süreçlerini takip edebiliyorlar. Hasar süreçleri ayrıca internet sitemiz, çağrı merkezimiz, acentelerimiz üzerinden de takip edebiliyor. Sigortalılarımıza hızlı hizmet konusunda gösterdiğimiz özen kadar ihtiyaç anında onlara destek olmanın da çok önemli olduğunun farkındayız. Bu hedef doğrultusunda “1E1 hasar danışmanı” projemizi hayata geçirdik. Kaza anından itibaren tüm süreç boyunca, sigortalılarımıza kendilerine özel atanan hasar yetkilimiz hizmet veriyor ve sigortalımızın tercih ettiği iletişim kanalından bilgilendirmelerde bulunuyor.”

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM