DOLAR

18,8220$% 0.04

EURO

20,4964% 0.14

STERLİN

23,2045£% -0.04

GRAM ALTIN

1.164,42%-0,14

ONS

1.926,82%-0,07

BİTCOİN

432622฿%0.32267

ETHEREUM

29571Ξ%-0.04874

a
REKLAM
  • Vidyoto
  • HABER
  • Türkiye’nin Yerli Otomobilinin Kasa Tipi Belli Oldu

Türkiye’nin Yerli Otomobilinin Kasa Tipi Belli Oldu

Türkiye’nin Yerli Otomobilinin Kasa Tipi Belli Oldu
0

BEĞENDİM

REKLAM

Uludağ Ekonomi Zirvesi’ndeki “Mobilite Ekosisteminin Geleceği” oturumunda konuşan TOGG  CEO’su Gürcan Karakaş yerli otomobilde gelinen son durumu anlattı.

 

car teaser

 

Türkiye’nin Yerli Otomobilinin Kasa Tipi Belli Oldu

 

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin ikinci gününde düzenlenen “Mobilite Ekosisteminin Geleceği” oturumunda Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobil projesinde gelinen nokta ile ilgili bilgiler paylaştı.  Aracın tasarım aşamasında son yaklaşıldığını bildiren Gürcan Karakaş, “Tasarım önümüzdeki günlerde bitmiş olacak. Aracın teknik özelliklerini belirliyoruz. Otomobilde kullanılsın ya da kullanılmasın 900’ün üstünde özelliği gözden geçirip belirledik. Bu aracı takip edecek diğer modellerimizde de kullanılacak elektrik elektronik mimarisinin tasarımını da şimdiden yapıyoruz. 2022 yılında yola çıkaracağımız bu ürün ya da hukuki anlamdaki eserin fikri ve endüstriyel mülkiyet hakkı tamamen TOGG’a yani Türkiye’ye ait olacak” dedi.

 

Türkiye’nin Yerli Otomobilinin Kasa Tipi

 

gurcan karakas foto

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş

Türkiye’nin otomobili projesi kapsamında akıllı araçlar ve buna bağlı sistemler üreten gelişmiş ülkelerle Türkiye’nin arasındaki açıklık oranına da değinen Karakaş, “Batı ülkeleriyle aramızda bir açık olduğunu söyleyemeyiz. Bizim otomobilimiz, 2022 yılında piyasaya çıktığında Avrupa kıtasında geleneksel olmayan bir üretici tarafından üretilmiş ilk elektrikli SUV olacak. Bu alandaki yarış henüz başlıyor. Başlangıç çizgisine gelen şirketler hemen hemen aynı hizadalar. Rakiplerimiz 100 yıllık otomobil markaları değil. Ama Çin’de şu an 3/4’ü otomobilin kendisinden çok yaratacağı ekosistemden pay almak üzere çalışan 500 tane bizim gibi startup var. Rakibimiz Çin’dekiler gibi hızlı, yalın ve çevik, elektrik- elektronikten, bağlantılı cihazlardan ve akıllı uygulamalardan anlayan şirketler” diye konuştu.

 

20 Bin Kişiye İstihdam 

 

Yerli otomobil projesinin, Türkiye’nin akıllı araçlar ve buna bağlı ekosistemler üreten sayılı gelişmiş ülkeler arasına katılmasına liderlik edebilecek bir stratejik bir öneme sahip olduğunu kaydeden Karakaş şunları söyledi: “Bu projeye sadece bir otomobil projesi olarak bakmıyoruz. Başından beri hep “otomobilden daha fazlasını yapmak üzere yola çıktık” dedik.  Çünkü projemizin harekete geçireceği ekosistemin 15 yıl içinde GSMH’ya katkısı 50 milyar Avro, cari açığa olumlu katkısı 7 milyar Avro ve istihdama katkısı ise doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 20 bin kişi olacaktır.”

 

Kaynak: HaberTürk

 

Türkiye Yerli Otomobili Ne Zaman Yola Çıkacak Belli Oldu haberini de okuyabilirsiniz…

 

Türkiye Yerli Otomobili Ne Zaman Yola Çıkacak Belli Oldu

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye’de Her 2 Elektrikli Otomobil Başına 1 Şarj Ünitesi Düşüyor