DOLAR

32,2511$% 0.14

EURO

35,0023% 0.27

STERLİN

41,0886£% 0.43

GRAM ALTIN

2.417,88%0,36

ONS

2.333,61%0,22

BİST100

10.676,65%-1,07

BİTCOİN

2217865฿%0.17188

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Otomobiller Artık İstenilen Hızlarda Kullanılamayacak

Otomobiller Artık İstenilen Hızlarda Kullanılamayacak

Otomobiller Artık İstenilen Hızlarda Kullanılamayacak
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Avrupa Komisyonu’nun 2022’den itibaren otomobillerde otomatik hız sınırlamayı zorunlu tutma planıyla Otomobiller Artık İstenilen Hızlarda Kullanılamayacak.

REKLAM

 

hiz sinirlama

 

Otomobiller Artık İstenilen Hızlarda Kullanılamayacak

 

REKLAM

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 2022’den itibaren satılacak tüm yeni araçlarda otomatik hız sınırlama sisteminin zorunlu olması planlanıyor. Avrupa Komisyonu tarafından onaylanan öneriler, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’ndan da onay alırsa yürürlüğe girecek. Avrupa Birliği 2050’ye kadar trafik kazalarından ölümleri sıfıra indirmeyi hedefliyor. Birçok sivil toplum kuruluşu öneriye desteklerini açıkladı. Komisyonun yol güvenliği önerileri tüm araçlarda “Akıllı Hız Yardımı” (ISA), acil fren sistemi ve araçların şeritlerinden kalmasını sağlayan teknolojinin zorunlu olmasını öngörüyor.

 

Sistem Nasıl Çalışıyor?

 

Akıllı hız yardımı sistemi hız levhalarını algılayan kameralarla çalışıyor. GPS kullanan bilgisayar, olması gereken hızı hesaplayarak motor freniyle otomatik olarak hızı kesiyor. Sistem sürücüler tarafından devre dışı bırakabiliyor. AB Komisyonu üyesi Elzbieta Bienkowska “Her yıl kazalarda 25 bin kişi ölüyor. Bu kazaların büyük çoğunluğu sürücü hatalarından kaynaklanıyor. Yeni güvenlik önlemlerinin devreye girmesi, kemer takma zorunluluğununki gibi bir etki yaratacak” dedi. Komisyonun önerileri ayrıca, tüm araba, kamyonet, kamyon ve otobüslerde sürücüyü uyumaya ve direksiyon başındayken cep telefonu kullanma gibi dikkat dağıtacak durumlara karşı uyaracak ve tüm verileri kaydedecek sistemler bulunmasını da içeriyor. Bunlara ek olarak otobüs ve kamyonlarda sürücülerin tam görüş açısına sahip olması ve kör noktaların kaldırılması da hedefleniyor. Avrupa Ulaşım Güvenliği Konseyi, bu önlemlerle 2038’e kadar, ağır yaralanmalarla sonuçlanabilecek 140 bin kazanın engellenebileceğini söylüyor. Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nun önerileri onaylamasının birkaç ay alabileceği belirtiliyor.

 

Kaynak: BBC

 

O Marka Otomobillerindeki Hız Sınırı Limitini Düşürdü haberini de okuyabilirsiniz…

 

O Marka Otomobillerindeki Hız Sınırı Limitini Düşürdü

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye’nin Yerli Otomobilinin Kasa Tipi Belli Oldu