DOLAR

32,2511$% 0.14

EURO

35,0023% 0.27

STERLİN

41,0886£% 0.43

GRAM ALTIN

2.417,88%0,36

ONS

2.333,61%0,22

BİST100

10.676,65%-1,07

BİTCOİN

2221522฿%0.40988

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Türkiye Yerli Otomobili Ne Zaman Yola Çıkacak Belli Oldu

Türkiye Yerli Otomobili Ne Zaman Yola Çıkacak Belli Oldu

Türkiye Yerli Otomobili Ne Zaman Yola Çıkacak Belli Oldu
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından geliştirilip üretilecek olan Türkiye Yerli Otomobili Ne Zaman Yola Çıkacak Belli Oldu.

REKLAM

 

yerli otomobil

 

Türkiye Yerli Otomobili Ne Zaman Yola Çıkacak Belli Oldu

 

REKLAM

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, amaçlarının sadece elektrikli ve bağlantılı araçlar tasarlamak olmadığını, aynı zamanda bu araçlar etrafında bir mobilite ekosistemi inşa etmek üzere yola çıktıklarını söyledi. Amaçlarının Türkiye’nin tedarik zinciri yetkinliklerini ve potansiyelini azami olarak kullanarak 2022 yılında yerli otomobili yola çıkarmak olduğunu belirten Karakaş, “Türkiye’de her kesimden insanın adeta nefesini tutarak beklediği otomobil projesinde planlara uygun olarak ilerliyoruz. Bu projeye sadece bir otomobil projesi olarak bakmıyoruz. Başından beri hep ’otomobilden daha fazlasını yapmak üzere yola çıktık’ dedik çünkü projemizin harekete geçireceği ekosistemin GSMH’ya katkısı 50 milyar Avro, cari açığa olumlu katkısı 7 milyar Avro ve istihdama katkısı ise doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 20 bin kişi olacaktır. Ayrıca, bu proje teknoloji, yani akıllı araçlar ve buna bağlı ekosistemler üreten sayılı gelişmiş ülkeler arasına katılmamıza liderlik edebilecek bir teknoloji dönüşüm projesi olarak da stratejik bir öneme sahip” dedi.

 

“Pazar potansiyelimiz, yetkinliğimiz var ama daha önemlisi çok kararlıyız”

 

yerli otomobil gurcan karakas

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş

Türkiye’nin Otomobili Girişimi’nin 3 temel faktörden ötürü başarılı olacağına inandıklarını söyleyen TOGG CEO’su Karakaş, bu faktörleri şöyle sıraladı: “Pazar potansiyeli açısından baktığımızda Türkiye’de 1000 kişiye düşen 144 adet otomobil sayısı, 624 adet olan Yunanistan, 380 adet olan Hırvatistan ya da 380 adet olan Doğu Avrupa ülkeleri ortalamalarının oldukça altındadır. Ama bu rakam aynı zamanda pazar potansiyelinin ne kadar büyük olduğunu da gösteriyor. Yetkinliğe geldiğimizde, nitelikli insan gücü, geleneksel otomotiv üretiminde 50 yılın üzerinde tecrübe önemli bir baz teşkil ediyor. Buradaki gücümüz ağırlıklı olarak dünyaya entegre olmuş tedarik sanayimizden geliyor. Özellikle dönüşüm ve değişim fırsatlarında da uzun soluklu kararlılık gerekmektedir ki, gerek devletimizin gerek ortaklarımızın bu konudaki tavrı çok net. Hedefimiz kuracağımız ekosistem ile yeni teknolojilerin gelişmesine, iş modellerinin oluşturulmasına aktif ve önemli bir katkıda bulunmak ve aynı zamanda ülkemizin en önemli ihracat kalemini oluşturan otomotivin geleceğe hazırlanmasına yardımcı olmaktır.”

 

Fabrikanın Yer Belirleme Süreci Devam Ediyor

 

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, yerli otomobil üretimi konusunda iyi bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Yerli otomobil üretiminde yer seçimi aşamasında olduklarını anlatan Büyükdede, “Otomobil fabrikasında yer seçimindeyiz şu anda. Türkiye’nin Otomobili Grubu, hangi boyutta, nereye yerleşelim diye karar verme çalışmalarına hızla devam ediyor. Türkiye’nin Otomobili Grubu’nun bizlerden talebi fabrika konusunda daha çok Bursa´ya yakın bir yerde olmak şeklinde ama Bursa’da da yer bulma konusunda gerçekten zorluk var, şu anda yer seçimi hakkını onlara bırakmak lazım” dedi. Türkiye’nin Otomobili Grubu CEO’su Gürcan Karakaş da, “Türkiye’de çok önemli bir değişime hep birlikte tanıklık ediyoruz. Hedefimiz ülkemizde bir mobilite ekosistemi yaratmak ve 2022 yılından itibaren hepimize gurur verecek ürünlerle küresel arenaya çıkmaktır. ‘Bunu yapabilecek güçteyiz’ kısmını çoktan aştık, çünkü yola çıktık, yapıyoruz” diye konuştu.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yeni Peugeot 208 Türkiye’ye Geliş Tarihi Belli Oldu