DOLAR

32,2511$% 0.14

EURO

35,0023% 0.27

STERLİN

41,0886£% 0.43

GRAM ALTIN

2.417,88%0,36

ONS

2.333,61%0,22

BİST100

10.676,65%-1,07

BİTCOİN

2228544฿%0.84585

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Türkiye Otomotiv Sektöründe Satış Patlaması Yaşanacak

Türkiye Otomotiv Sektöründe Satış Patlaması Yaşanacak

Türkiye Otomotiv Sektöründe Satış Patlaması Yaşanacak
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Ertelenen talebin üstüne gelen corona virüsü ertelemesinin ardından virüsün etkisinin kaybetmesiyle Türkiye Otomotiv Sektöründe Satış Patlaması Yaşanacak.

REKLAM

 

toyota ceo ali haydar bozkurt

 

Türkiye Otomotiv Sektöründe Satış Patlaması Yaşanacak

 

REKLAM

ALJ Türkiye ve Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Türkiye’de son 2 senede ertelenen talep vardı. Üzerine corona virüsü ertelemesi geldi. Virüsün etkisini kaybetmesi ile Türkiye sıfır km otomobil pazarında çok ciddi artışlar olacaktır. Ancak dünya genelinde de ertelenen bir talep olduğunu düşünürsek bu iş ortadan kalktığı anda satış ve servislerde patlama olacağını gözlemlemek çok zor değil” dedi. İnternet üzerinden canlı yayın bağlantısı ile grup ve bayi çalışanlarıyla bir toplantı gerçekleştiren  Ali Haydar Bozkurt, Türkiye olarak “iyi, kötü ve en kötü senaryolara” göre planlamalar yaptıklarını belirterek, “Bu sürecin en kısa sürede sona ermesini diliyoruz. En kötü senaryomuza göre, bugünden itibaren sene sonuna kadar satışlarımızın tamamen durduğu ve hiçbir gelir elde etmediğimiz bir ortam söz konusu olsa dahi, çalışanlarımızın ve ailelerinin mağdur olmaması için her ay ücretlerini ödeyecek şekilde planlamamızı yaptık” diye konuştu.

 

“Birinci Sosyal Sorumluluğumuz Devlete ve Millete Destek Olmaktır”

 

ALJ Türkiye grup şirketleri bünyesinde yaklaşık 500 bordrolu, taşeron ve hizmet veren firmalarla yaklaşık 900-1.000 kişilik bir ekibin sorumluluğunu taşıdıklarını anımsatan Bozkurt, “Bu süreçte birinci sosyal sorumluluğumuz, devlete ve millete destek olmaktır. Her kurum kendi gücüne göre bu sürece destek vermelidir. Biz de tüm çalışanlarımız ile birlikte iş partnerlerimizin de ödemelerini sene sonuna kadar yapacak şekilde planlamalarımızı yaptık. Bu süreçte kimseyi işten çıkartmayacağımız gibi, kimseyi zorunlu izne göndermeyeceğiz veya ücretsiz izin kullanmaya da zorlamayacağız. bu durum düzeldiğinde kayıplar telafi edilebilecektir. O gün geldiğinde de tecrübeli elemanlara ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, yıllardır birlikte çalıştığınız bu arkadaşlara ve onların ailelerine karşı sorumluluklarınız olduğunu da hatırlatmak isterim” değerlendirmesinde bulundu.

 

“Kısa Çalışma Desteğine Başvurmayacağız”

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan kısa çalışma desteğine başvurmayacaklarını açıklayan Ali Haydar Bozkurt, şunları söyledi: “”Devletimizin bu desteğini çok anlamlı ve gerekli buluyoruz. Ancak bu destekten öncelikle KOBİ büyüklüğündeki işletmelerin faydalanarak, çalışanlarını mümkün olduğunca korumaları beklenmektedir. Bizim gibi daha büyük ve güçlü şirketlerin bu bütçeye ortak olmayarak, daha küçük firmaların bundan faydalanmasına olanak tanımamız gerekiyor. İhtiyacı olanlara engel olmamak adına devletin maddi desteğine başvurmayacağız. Biz şu anda, diğer harcamalarımızı sıfırlayarak, çalışanlarımızı sene sonuna kadar mağdur etmeyecek şekilde planlamalarımızı yapmış bulunuyoruz. Bu tür zor zamanlarda her bir bireyin, firmanın, kurumun kendi gücüne göre, işin bir ucundan tutması gerektiğine inanıyoruz. Her şeyi yetkili kurumlardan, devletten beklememek lazım. Hepimiz sürece destek vermeliyiz.”

 

Corona Virüsü Türk Otomotiv Sektörünü Teğet Geçecek! haberini de okuyabilirsiniz…

 

Corona Virüsü Türk Otomotiv Sektörünü Teğet Geçecek!

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye’de Üretim Yapan Otomotiv Markaları da Üretimi Durdurdu