DOLAR

33,0443$% -0.12

EURO

36,0085% -0.45

STERLİN

42,6925£% -0.33

GRAM ALTIN

2.552,72%-1,85

ONS

2.398,46%-1,90

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

2196499฿%3.91736

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Corona Virüsü Türk Otomotiv Sektörünü Teğet Geçecek!

Corona Virüsü Türk Otomotiv Sektörünü Teğet Geçecek!

Corona Virüsü Türk Otomotiv Sektörünü Teğet Geçecek!
0

BEĞENDİM

REKLAM

Salgının otomotiv sektörüne ilk etkilerini güncel verilerle analiz eden Cardata’ya göre Corona Virüsü Türk Otomotiv Sektörünü Teğet Geçecek!

 

turkiye oto pazari

 

Corona Virüsü Türk Otomotiv Sektörünü Teğet Geçecek!

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü, en çok otomotiv sektörünü olumsuz etkiledi. Dünya devi otomobil markaları fabrikalarında üretime ara vermek zorunda kalırken bayiler de satış ve servis süreçlerinde revizyona gitti. Sıfır km otomobile ulaşmanın bir süre daha zor olacağını söyleyen Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, ertelenmiş talep, düşmeye devam eden faizler ve büyüme beklentileri nedeniyle 2020 yılı için tahmin ettikleri 710 bin adetlik otomotiv pazarı tahmininin azalmayacağını ifade etti. Markaların 2020 başında, daha bu salgın yayılmadan önce yüksek adetlerde üretim siparişleri vermelerinin pazarı yukarıya taşıyacak önemli bir unsur olduğunu belirten Yalçın, “Corona virüs salgınının önümüzdeki 3 ayda tedarik zincirinde neden olacağı sıkıntılara rağmen, birikecek talep 2020 Temmuz ayında satışa dönmeye başlayacak ve pazar yükselmeye devam edecek” dedi.

 

“Mart ve Nisan tahminimiz 160 bin adet”

 

Son iki senedir ertelenen talebin 2020 yılının hemen başında araç siparişlerinde önemli ölçüde yükselişe neden olduğunu ve pazarı yukarı taşıdığını belirten Hüsamettin Yalçın, “Otomobil satın almak isteyenler Mart başına kadar çok ciddi bir talep yarattılar. Hatta birçok marka Nisan’dan Haziran’a kadar olan dönem için tüm araçlarını sattığını ve Temmuz’a gün yazdıklarını bile belirtti. Şu anda talep, enteresandır ki, Koronavirüs salgınına rağmen artarak devam ediyor. Çünkü, salgınla birlikte insanlar hijyen endişeleri sebebiyle toplu taşıma kullanmak yerine kendilerine ait bir otomobil satın almak istiyor. Bu da talebi canlı tutuyor. Tüm bu etkenler düşünüldüğünde Mart ve Nisan ayı satışlarının zaten gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Cardata olarak, bu iki ay için toplamda 160 bin adet civarı bir otomotiv pazarı tahmin ediyoruz” diye konuştu.

 

“İkinci eldeki suni artış bir süre daha sürecek”

 

Bu dönemde, ikinci el otomobillere olan talebin sıfır araca ulaşmada yaşanan zorluklar nedeniyle yüksek seyredeceğini de belirten Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İkinci el pazarı için yapmış olduğumuz detaylı araştırmalar ve Cardata ikinci el araç fiyatlandırma sistemini kullanan yaklaşık 750 yetkili satıcıdan aldığımız fiyat bilgileri, yükseliş trendinin devam ettiğini gösteriyor. İkinci el araç fiyatları mart ayında da yükselmeye devam ediyor. Sıfır kilometre araç tedarikinin yetersiz olması nedeniyle cebinde parası olan müşteri ikinci ele yöneliyor. Böylelikle talep yine ikici ele kayıyor. Tüm bunların farkında olan ikinci el satıcısı da araç fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi bu suni bir yükseliş. Yani piyasadaki satılan ikinci el araçlara göre olan bir yükseliş değil.”

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Corona Virüsü Petrol Fiyatlarını Nasıl Etkiledi?