3 Ekim 2017 08:29:43 | Son Güncelleme: 3 Ekim 2017 08:29:43

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi 15 Yaşında

Tofaş tarafından restore edilerek 2002’de hayata geçirilen Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu arabaları müzesi Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi 15 Yaşında

 

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi 15 Yaşında

 

Bursa Umurbey Bilgi Parkı Kompleksi’ndeki Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu arabaları müzesi olan Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi 15 Yaşında. Otomotiv sanayinin gösterdiği gelişimi, tüm detayları ile anlatıldığı müzede ilk arabalardan başlayarak Tofaş’ın ürettiği tüm otomobillere kadar olan süreç bir zaman tüneli ile gösteriliyor. Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’nde 2 bin 600 yıl önce yapılan arabanın Bursalı ustaların elinden yeniden canlandırılmış halinin yanı sıra, tekerlekler, geleneksel araba atölyeleri, motorlu ve motorsuz araçlar sergileniyor.

 

“Kantarın Topuzu” Tofaş Sanat Galerisi’nde

 

Tofaş öncülüğünde, Vehbi Koç Vakfı desteğiyle Yüksek Mimar Naim Arnas tarafından koruma kurallarına ve bilimsel kriterlere uygun şekilde 2008 yılında restorasyonu tamamlanarak ziyarete açılan Tofaş Sanat Galerisi ise sırasıyla; “Piemonte Torino Design”, “40. Yılında Tofaş ve Vehbi Koç”, “Eski Hamam Eski Tas”, “Oyuncak”, “Zaman Makineleri Saat” ve “İşte Benim Zeki Müren” sergilerine ev sahipliği yaptı. Tofaş Sanat Galerisi’nde şu anda “Kantarın Topuzu: Teraziler, Ağırlıklar, Ölçü Aletleri Sergisi” düzenleniyor.  Halen devam eden sergide terazi ve kantarların, mutfaktan ticaret hayatına, ekonomiden bilime ve kültürel yaşama açılan bir yelpazede, hayatımızda bıraktığı izlere tanıklık etmek mümkün.

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi ve 2008’den bu yana müze bünyesinde hizmet veren Tofaş Sanat Galerisi’nin toplam ziyaretçi sayısı bu yılın ilk 7 ayında 40 bini aştı. Yılda ortalama 60 bin ziyaretçiyi ağırlayan müze ve sanat galerisi, 2002’den bu yana toplamda 600 bine yakın ziyaretçiyi ağırladı.

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak