DOLAR

32,8594$% -0.03

EURO

35,6850% -0.07

STERLİN

42,4599£% 0

GRAM ALTIN

2.543,67%-0,05

ONS

2.408,69%-0,02

BİST100

11.089,53%-0,74

BİTCOİN

2165279฿%-2.58003

a

Japon Otomobil Markaları Neden Çok Tutuluyor?

Japon Otomobil Markaları Neden Çok Tutuluyor?
1

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

Yıllarca güvenilirlik araştırmalarının üst sıralarında ve tüketicilerin ilk tercihlerinde olan Japon Otomobil Markaları Neden Çok Tutuluyor?

 

Japon Otomobil Markaları Neden Çok Tutuluyor?

 

Toyota, Honda, Nissan, Lexus, Suzuki, Mazda, Mitsubishi ve Subaru gibi Japon otomobil markaları, hiç şüphesiz yıllar boyunca, güvenilirlik araştırmalarında ve tüketici raporları sıralamalarında hep en üst sıralarda yer aldı ve böylece dünya genelinde popüler bir seçim oldu.

 

Japonya otomotiv endüstrisinin, bir güç merkezi olması Toyota, Honda, Nissan, Lexus, Suzuki, Mazda, Mitsubishi ve Subaru gibi Japon otomobil markalarının güvenirlilik ve güvenlik sonuçlarında üst sıralarda olması ve büyük değere sahip olmasında büyük etken olduğunu söylemek mümkün.

 

Güvenirlilik ve güvenlik unsurları sebebiyle tercih sebebi olan Japon otomobil markalarının bu başarısının arkasında kurum kültürü ve yönetim tarzı da önemli bir rol oynuyor. Fikir platformu olan Medium’a göre, “Mühendislik pozisyonlarından yönetim kademesine yükselenler sayesinde istikrarlı süreç yönetimi söz konusu oldu. ABD’li üreticiler ise mühendislerin kalite, iyileştirme ve araştırma ve geliştirmeye odaklanma yeteneklerini etkileyen daha fazla yönetim oynaklığı yaşadı” diyerek Japon otomobil markalarının başarısını özetliyor.

 

Kusursuz Konukseverlik

 

Japon otomobil markaları neden çok tutuluyor? diye baktığımızda, Japonya’daki müşteri hizmetleri çalışmalarının, müşteri üzerindeki önemli pozitif etkisi ön plana çıkıyor.

 

Tokyo’da lüks tasarımlı bir otomobil bayiine gittiğinizde müşterilere kraliyet ailesi üyesi gibi davranan saygılı satış temsilcisi sizi karşılayıp hizmet edecek. Buna karşılık, Avrupa ve Amerika’da, satış temsilcisi otomobil hakkında yeterli bilgiye sahipse ve müşteri otomobille ilgilenirken kendisi başka şeylerle ilgilenmiyorsa müşteri kendini şanslı hissediyor. Atıştırmalıkları, içecekleri ve kişiselleştirilmiş ürün teklifleri bir kenara bırakın, Batı’da biri müşteri varlığını kabul ediyorsa müşteriler mutlu oluyor. Ya da müşteriyi yeni bir araç almaya zorlayan agresif bir araba satıcısıyla etkileşime girmek de müşteriler için sinir bozucu olabiliyor. Burada Türk misafirperverliğine ve Türk otomobil bayii satış temsilcisine bir parantez açmak gerek. Türkiye’deki satış temsilcilerinin Batı’dakilere kıyasla daha ilgili olduğu bir gerçek. Japonya’da tüketiciler omotenashi veya Japon misafirperverliğini deneyimliyor. Batılılar bu terimi kusursuz konukseverlik olarak tanımlıyor, perakendeciler de satış ortaklarını en mükemmel müşteri deneyimini sunmaya teşvik ederken aynı ilkeyi kullanıyor.

 

Japon Otomobil Markaları Neden Çok Tutuluyor?

 

Kaizen, sürekli iyileştirme olarak tercüme edilen bir Japon iş felsefesidir. Bu aynı zamanda Japon işletmelerin kaliteyi ve verimliliği artırmak için süreçlerini her zaman iyileştirdiği anlamına geliyor. Next Consult, “Fikir, imalat sektörünün, özellikle otomotiv endüstrisinin ihtiyaçlarından doğdu ve sözde yalın üretim ve Toyota Üretim Sisteminin kalbinde yer alıyor” diyor. Farklı kaynaklar, kaizen felsefesinin öncelikli hedeflerinin operasyonel verimlilik, kalite kontrol ve iyileştirme, tam zamanında teslimat ve israfın ortadan kaldırılması olduğuna dikkat çekiyor.

 

Made In Japan?

 

Japonya, fütüristik teknoloji trendleri, detay odaklı mühendislik ve endüstriyel Ar-Ge ile dünyaca ünlü bir ülke. Batılıların, diğer üreticilerin tasarımlarını bariz bir şekilde kopyaladıkları ve düşük kaliteli, ucuz otomobiller ürettikleri için Japon otomobil üreticileriyle alay ettikleri günler çok geride kaldı. Günümüzde Toyota, Honda, Nissan, Lexus, Suzuki, Mazda, Mitsubishi ve Subaru gibi Japon Otomobil endüstrisi, yeni teknolojilerin geliştirilmesi, güvenilirlik, birinci sınıf güvenlik ve mühendislik becerisi ile eş anlamlı hale geldi.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hyundai Yazılım Tanımlı Araçlar İçin 12.6 Milyar Dolar Harcayacak