DOLAR

33,0108$% -0.22

EURO

35,9678% -0.56

STERLİN

42,7118£% -0.32

GRAM ALTIN

2.546,24%-2,09

ONS

2.398,84%-1,88

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

2207834฿%5.07445

a

Arabanın Çekişi Neden Düşer?

Arabanın Çekişi Neden Düşer?
1

BEĞENDİM

REKLAM

Araç sahiplerinin sık yaşadığı problemlerin başında gelen Arabanın Çekişi Neden Düşer? sorusunun cevabı ikiye ayrılıyor.

 

Arabanın Çekişi Neden Düşer?

 

Arabanın Çekişi Neden Düşer? diye soranlar genel olarak bu problemi yaşamış olan otomobil sahipleri olarak öne çıkıyor. Söz konusu problem daha çok rampa tırmanırken kendini gösteriyor. Arabanın çekişten düşmesi düz yolda ya da rampa aşağı inerken pek hissedilmiyor. Sebebi ise; araba rampa tırmanırken daha çok güce ihtiyaç duyuyor. Yeterli gücü elde edemediği zaman ya da elde ettiği gücü sağlıklı bir şekilde yansıtamadığı zaman ise sürücünün hissedebileceği düzeyde arabada çekiş problemleri baş gösteriyor.

Arabanın Çekişi Neden Düşer?

Herhangi bir arabadaki çekiş kaybının sebebi altında temel olarak iki farklı sebep yatıyor. Bu sebeplerden ilki mekanik sebepler olarak öne çıkıyor. Diğer sebep ise insan kaynaklı, yani yanlış kullanımdan kaynaklı problemler oluyor. Eğer arabanın çekişten düşme sebebi insan kaynaklı ise bu durumun çözümü kolay oluyor. Sorun insan kaynaklı değil ise çekiş kaybına neden olan mekanik problemin ne olduğunu anlamak ve çözmek gerekiyor.

İNSAN KAYNAKLI SEBEPLER

Araba sahiplerinin moralini bozan durumlardan biri olan çekiş kaybının insan kaynaklı sebepleri arasında ilk akla gelen yakıt değişimi oluyor. Arabayı kullananlar yakıtı her zaman aldıkları yerden değil de başka yerlerden aldıkları zaman problem yaşayabiliyor. Sebebi ise yakıt değerleri akaryakıt markasına göre değişiklik gösterebiliyor. Bunun dışında bazı akaryakıt istasyonlar araç yakıtlarında hile yapabiliyor. Dolayısıyla arabanın çekişten düşme sebebi akaryakıt markasını değiştirmek ya da aynı marka olsa bile her zamankinden farklı bir akaryakıt istasyonu tercih etmek olabiliyor. Araba sahipleri çekişi hissettikten sonra mevcut yakıtı bitirip güvendikleri bir istasyondan yeni yakıt aldıklarında çekiş kaybının nedeninin yakıttan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabiliyor.

İnsan kaynaklı sebepler arasında bir de araç periyodik bakımlarının aksatılması durumu yer alıyor. Arabanın bakım zamanı geçtiği için yağ zamanında değişmiyor. Yağ ile birlikte yağ filtresi de değişmiyor ve diğer bakımlar da yapılmıyor. Polen ve hava filtresinin zamanında kontrol edilmemesiyle de araç bazı olumsuz belirtiler veriyor. Bu sebeple aracın bakımlarını aksatmamak gerekiyor. Özetle arabayı devrinde kullanmamak, yağını, suyunu, filtrelerini zamanında değiştirmemek, düşük kalite yakıt kullanmak ve daha birçok şey sürücüden kaynaklanan ve çekişin düşmesine yol açan sebepler olarak karşımıza çıkıyor. Diğer taraftan bakımları aksatılan araba, satış esnasında ekspertiz işlemlerinde kötü bir performans grafiği sergileyebiliyor. Arabanın Çekişi Neden Düşer?

ÇEKİŞ KAYBINDA MEKANİK SEBEPLER

engine repair

Arabanın Çekişi Neden Düşer? diye baktığımızda, sorun mekanik sebeplere dayalı ise bu daha can sıkıcı bir durum oluyor. Mekanik sebepler konusunda akla gelen ilk başlık debriyaj tertibatı oluyor. Arabanın yaşı ya da o güne kadar yaptığı toplam yol nedeniyle yaptığı kilometre de bazı aşınmalara sebep oluyor. Bu aşınmalar aracı çekişten düşürürken yakıt sarfiyatının artmasına sebep oluyor. Debriyaj tertibatından kaynaklanan çekiş kaybını anlamanın kolay bir yolu bulunuyor. Aracı kullanan kişi rampada gaza bastığında devir göstergesi hızla yükseliyor ama buna karşın hız göstergesi sabit kalıyorsa bu durum debriyaj sisteminde bir sıkıntı olabileceği anlamına geliyor.

Özetlersek;

 1. Yakıt sistemi sorunları: Yakıt sistemi, motorun yakıtı yanması için hazırladığı ve motora gönderdiği sistemdir. Yakıt sistemi sorunları, yakıtın yetersiz olarak motorun yanmasına neden olabilir ve böylece motorun çekiş gücünü düşürebilir.

 2. Motor yağı: Motor yağı, motorun parçalarının yağlanmasını sağlar ve aşınmayı önler. Motor yağı eksikliği veya düşük kaliteli yağ, motorun aşınmasına ve çekiş gücünün azalmasına neden olabilir.

 3. Motor parçaları: Motorun içindeki parçaların aşınması veya hasar görmesi, motorun performansını ve çekiş gücünü olumsuz etkileyebilir. Bu parçaların zamanında bakımı veya değişimi önemlidir.

 4. Hava filtresi: Hava filtresi, motorun havayı temizleyerek içine almasını sağlar. Kirli veya tıkalı hava filtresi, motorun havayı yeterince alamamasına ve böylece çekiş gücünün düşmesine neden olabilir.

 5. Egzoz sistemi: Egzoz sistemi, motorun yanma sonucu oluşan gazların dışarı atılmasını sağlar. Tıkalı veya hasarlı egzoz sistemi, motorun performansını ve çekiş gücünü etkileyebilir.

 6. İşletim sistemi sorunları: Motorun elektronik kontrol biriminde veya sensörlerindeki arızalar, aracın çekiş gücünü azaltabilir. Bu sorunlar, aracın hava akışını, yakıt karışımını ve diğer önemli sistemleri kontrol eden bileşenleri etkileyebilir.

 7. Silindir ve piston sorunları: Silindir ve pistonlar, motorun gücünü üretmek için bir araya gelirler. Bu bileşenlerdeki aşınma, çekiş gücünü azaltabilir. Silindir kapakları veya segmanlarda oluşabilecek arızalar da bu soruna neden olabilir.

 8. Şanzıman sorunları: Şanzıman sorunları, güç aktarımında aksamalara neden olabilir. Bu durum, aracın çekiş gücünü azaltabilir. şanzıman kayışının aşınması, vites geçişlerinin zorluğu veya şanzıman sıvısının düşük seviyeleri, aracın çekişini azaltabilir. Arabanın Çekişi Neden Düşer?

DİĞER SORUNLAR

Arabada çekiş kaybına neden olan mekanik sorunlar arasında başka sıkıntılar da bulunabiliyor. Bu sıkıntılar ateşleme tertibatından da kaynaklanabiliyor. Ateşleme tertibatından kaynaklananlar; ateşleme sorunu, ateşleme bobin arızası ve ateşleme avans ayarı sorunu şeklinde öne çıkıyor. Aracın ateşleme bobini, buji, buji kabloları, akü ve distribütör gibi parçalarından birinin sorunlu çalışması ateşleme sisteminin de performansını olumsuz yönde etkilediği için araçta çekiş kaybına neden oluyor.

Çekiş kaybında ateşleme ve debriyaj dışındaki muhtemel sorunlar ise şu şekilde sıralanıyor; hava – yakıt ayar sorunu, vakum avans arızası, karbüratörlü araçlar için karbüratör kirlenmesi ile meme tıkanması veya karbüratör hava giriş düzensizliği, enjeksiyonlu araçlar için sensör sorunları ya da enjeksiyon arızası şeklinde sıralanıyor. Bunlardan başka subapların kontrol edilmesi, egzoz ve katalitik konvertöre bakılması ile motor kompresyonunun denetlenmesi de gerekebiliyor.

Ayrıca;

 1. Lastik Basıncı: Lastiklerin uygun basınçta olması önemlidir. Lastiklerin düşük basınçta olması, aracın çekiş gücünü azaltabilir.

 2. Yol Koşulları: Araç çekişi, yol yüzeyi koşullarına bağlıdır. Islak veya kaygan yüzeylerde, araç çekişi azalabilir. Ayrıca, yolun eğimi ve sertliği de araç çekişini etkileyebilir.

 3. Araç Yükü: Araçtaki yük miktarı, araç çekişini etkileyebilir. Araç daha ağır yük taşıdığında, çekiş gücü azalabilir.

 4. Motor Gücü: Araçların motor gücü, araç çekişini etkileyen önemli bir faktördür. Güçlü bir motoru olan araçlar, daha fazla çekiş gücüne sahip olabilirler.

 5. Vites Seçimi: Doğru vites seçimi de araç çekişini etkileyebilir. Yüksek viteste araç kullanmak, çekiş gücünü azaltabilir.

 

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayın: Vidyoto

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Turbo Nedir Turbo Ne İşe Yarar?