DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ONS

2.332,58%1,26

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2168761฿%0.14651

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Hyundai Tek Tekerlekli Tahrik Sistemi UniWheel Tanıtıldı

Hyundai Tek Tekerlekli Tahrik Sistemi UniWheel Tanıtıldı

Hyundai Tek Tekerlekli Tahrik Sistemi UniWheel Tanıtıldı
1

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM
REKLAM

Ana tahrik sistemi bileşenlerini tekerlek göbeği içindeki boş alana taşıyan Hyundai Tek Tekerlekli Tahrik Sistemi UniWheel Tanıtıldı.

REKLAM

 

Hyundai Tek Tekerlekli Tahrik Sistemi UniWheel Tanıtıldı

 

Hyundai, “Tek Tekerlekli Tahrik Sistemi – Universal Wheel Drive System”ini Güney Kore’nin Seul kentinde düzenlenen ‘Uni Wheel Tech Day’de tanıttı. Elektrifikasyon, otonom sürüş ve bağlanabilirlik teknolojilerindeki son gelişmeler, mobilite ürünlerini, yaşam alanlarına dönüştürüyor. Yaşam alanı olarak nitelendirilen araçların iç mekanı, Hyundai’nin yeni odak noktası haline geldi. Aktarma organları paradigmasını tamamen değiştiren ‘işlevsel olarak entegre bir tekerlek’ olarak nitelendirilen Hyundai Tek Tekerlekli Tahrik Sistemi UniWheel, iç mekanı daha da genişletecek özelliklere sahip. Ayrıca modüler tasarımı sayesinde farklı tekerlek boyutlarına uyarlanabilecek. Yapılacak küçük değişikliklerle Hyundai’nin çeşitli segmentlerde ürettikleri otomobillere, hatta  tekerlekli sandalyeler, bisikletler ve teslimat robotları gibi diğer mobilite modlarına bile uyarlanabilecek.

REKLAM

Hyundai Tek Tekerlekli Tahrik Sistemi UniWheel Nasıl Çalışıyor?

Hyundai Tek Tekerlekli Tahrik Sistemi UniWheel 3

REKLAM
REKLAM

Hyundai Tek Tekerlekli Tahrik Sistemi UniWheel, güneş dişlisinin her iki tarafına yerleştirilmiş 4 pinyon dişlisinden oluşuyor. Bunların hepsi halka dişliyi döndürmek için bir araya geliyor. İlk olarak, motor güç üretiyor ve üretilen güç güneş dişlisine iletilerek her iki taraftaki pinyon dişlilerini döndürüyor. Pinyon dişlileri de çember dişliyi döndürüyor. Tekerleğe bağlı olan çember dişli tekerleği döndürme gücünü sağlıyor. Pinyon dişlilerinden oluşan bağlantı tertibatı, hareket ederek tekerleğin hareketini tamamlıyor. Hyundai Tek Tekerlekli Tahrik Sistemi UniWheel, güç aktarırken bile serbestçe hareket edebilme yeteneğine sahip.

Tork, tekerleğin hareketinden bağımsız olarak kontrol ediliyor. Bu da tekerleğin tork çıkışının sürekli ve düzgün olmasını sağlıyor. Sonuç olarak Hyundai Tek Tekerlekli Tahrik Sistemi UniWheel için, sürekli güç aktaran ancak hareket özgürlüğüne sahip tamamen yeni bir tekerlek türü olduğu söylenebilir. Üstelik gerekli indirgeme oranına ulaşmak için ayrı bir redüktör ihtiyacı yok. Sadece halka dişli ile güneş dişlisi arasındaki dişli oranı yeterli.

Hyundai Tek Tekerlekli Tahrik Sistemi UniWheel Ne Kadar İyi Çalışıyor?

Hyundai Tek Tekerlekli Tahrik Sistemi UniWheel 2

(soldan sağa) Normal elektrikli otomobilin Yapısı – UniWheel ile Donatılmış elektrikli otomobilin Yapısı

Mevcut sistemlerde motordan aktarılan gücün verimliliği tekerleğin hareketine bağlı olarak değişebilmektedir. Geleneksel CV eklemli tahrik millerinde, tekerleğin açısı değiştiğinde güç aktarımının verimliliği azalır. Hyundai Tek Tekerlekli Tahrik Sistemi UniWheel‘in 150 mm strok ile yapılan bir testinde, aktarım verimliliğinin tekerleğin hareketinden bağımsız olarak her pozisyonda sürekli olarak tatmin edici olduğu görüldü.

Peki ya çıkış torku salınımları? Normalde, tekerlek hareket ettiğinde, giriş milindeki dişliler dönerek tekerleğin çıkış torkunun salınmasına neden olur. Bağlantı hareket etse bile, UniWhell çıkış torku salınımları üretmiyor. Çünkü giriş milindeki dişli etkilenmiyor. Bu, ortam ne olursa olsun istikrarlı ve konforlu sürüşün mümkün olduğu anlamına gelen bir durum. Motor yerleşimi ve sürüş yüksekliğindeki özgürlük sayesinde, yüksek hızlarda güvenlik ve verimlilik büyük ölçüde artıyor. Ayrıca, UniWhell tarafından boşaltılan alana ekstra bir batarya eklenerek sürüş menzili artırılabiliyor.

4 adede kadar verimli elektrikli tahrik ünitesinin bağımsız kontrolü ile UniWheel, dinamik yeteneği artırmak ve yüksek düzeyde direksiyon ve sürüş dengesi sağlamak için benzeri görülmemiş seviyelerde tork yönlendirmeye de olanak tanıyor.

Hyundai Tek Tekerlekli Tahrik Sistemi UniWheel Yeterince Güçlü mü?

Hyundai, UniWheel sistemine sahip test aracını zorlu bir performans gereksinimi testinden geçirdi. UniWhell için araştırma süreci halen devam ediyor ve seri üretim koşullarını karşılamak için dişli oranı daha da ayarlanacak. Seri üretim koşullarını karşılamak için ayarlanan UniWhell, iç mekanı daha da genişletecek. Bu genişleme her bir tekerleğe bağlanan merkezi motorun minyatürleştirilmesiyle elde edilecek. Dört tekerleğin tahriki üzerindeki bağımsız kontrol, yüksek performanslı araçların taleplerini karşılayan optimum çekiş gücü sağlayacak.

Hyundai Motor Grubu İleri Teknoloji Geliştirme Enstitüsü’nde Kıdemli Araştırmacı Jongsool Parkı, “Geleceğin mobilite pazarında oyunun kurallarını değiştirebilecek yenilikçi fikirleri sergilemekten mutluluk duyuyoruz. Müşterilerin mobiliteyi tamamen farklı ve yeni bir şekilde deneyimleyebilmeleri için teknolojiyi mükemmelleştireceğiz” dedi. Uni Wheel, 4 inç kadar küçük ve 25 inç veya daha büyük tekerlek boyutlarıyla çalışacak şekilde üretilecek. Hyundai, Güney Kore’nin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da Uni Wheel ile ilgili sekiz patent başvurusunda bulundu ve tescil ettirdi.

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayın: Vidyoto

REKLAM
REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Castrol Madeni Yağ Üretiminde Rekor Kırdı