DOLAR

28,8994$% 0.01

EURO

31,3579% -0.34

STERLİN

36,5640£% -0.52

GRAM ALTIN

1.914,25%-0,50

ONS

2.055,83%-0,71

BİTCOİN

1207806฿%5.1548

ETHEREUM

64747Ξ%3.45756

a
  • Vidyoto
  • Lastik
  • Otomobillerde Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Otomobillerde Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Otomobillerde Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Yaz mevsiminin bittiği ve havaların soğuduğu dönemlerde yaz lastikleri yerine kış lastikleri kullanılmalı. Peki Otomobillerde Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

REKLAM

 

Kış Lastiği İle Yaz Lastiği Arasındaki Farklar

 

Otomobillerde Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

 

REKLAM
REKLAM

Kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki farklar hayati derecede önem taşıyor. İki lastik türü arasındaki fark ise pek bilinmemekle birlikte kış lastiği çoğu zaman yanlış kullanılabiliyor. Türkiye’de ise özellikle son yıllarda kış lastiği kullananların sayısı giderek artıyor. Bu durum da hem trafik güvenliği hem yolcu güvenliği için olumlu bir gelişme olarak kayda geçiyor. Bu yazıda kış lastiği hakkında tüm detayları ve Otomobillerde Kış Lastiği Ne Zaman Takılır? sorusunun yanıtını doğru bir şekilde bulacaksınız. 

REKLAM
REKLAM

 

KIŞ LASTİĞİ NE ZAMAN TAKILMALI?


Kış lastiği ne zaman takılır sorusunun cevabı oldukça önemli bir detay olarak öne çıkıyor. Pek çok otomobil sahibi kış lastiği kullanmak için kış mevsiminin gelmesini ya da kar yağışı olmasını bekliyor. Ancak bu yanlış bir anlayış. Zira kış lastikleri sadece karlı ya da buzlu zeminlerde değil ıslak zeminler de çok işe yarıyor. Hatta zemin ıslak değilse bile yaz lastikleri yapısı nedeniyle soğuk zeminde kış lastiği kadar etkili olamıyor. Dolayısıyla kış lastiklerini takmak için kar yağmasını beklemek gerekmiyor. Hava sıcaklığı +7 derecenin altına indiği zaman kış lastiği için uygun vakit gelmiş oluyor.

 

KIŞ LASTİĞİNİN YAPISI

 

Kış lastiğinin yapısı soğuk havalarda araç sahiplerine avantaj sağlıyor. Sebebi ise; kış lastiklerinin yapısında silika hammaddesi oldukça fazla bulunuyor. Silika hammadesi de lastiğin soğuğa karşı yumuşaklığını korumasını sağlıyor. Ayrıca silika oranı arttıkça ıslak zeminde aracın yol tutuş kabiliyeti de artarken, yuvarlanma direnci ve aşınma azalıyor. Bu sebeple kış lastikleri yaz lastiklerinden sadece desenleriyle değil hammaddesi sebebiyle de ayrı bir yerde duruyor. Kış lastiği takılan araçların soğuk zeminde, ıslak zeminde ve karlı zeminde ortaya koydukları fren mesafesi yaz lastiklerine göre daha kısa oluyor. Kış koşullarında kış lastiğinin çekişi de yaz lastiğine göre daha iyi oluyor.


KIŞ LASTİĞİNİN YAZ LASTİĞİNDEN FARKI


Kış lastiğinin yaz lastiğinden farkı sadece hammaddeden ibaret kalmıyor. Özetlemek gerekirse; kış lastiğinin diş derinliği yaz lastiğine göre daha fazladır. Kış lastiğinde desen doluluk oranı yaz lastiğine göre daha azdır ve bu sayede yoldaki kar, buz, su, çamur gibi maddelerin tahliyesinin daha hızlı bir şekilde yapar. Kış lastiklerinin sırt deseninde kılcal damarlar yaz lastiklerine oranla daha fazladır. Bunun dışında kış lastiklerinin omuz blokları dişli bir yapıya sahiptir. Sahip olduğu bu özellikler ile kış lastikleri erimiş kar olan yollarda, karlı yollarda ya da çamur kaplı yüzeylerde yaz lastiklerine göre daha üst düzey bir çekiş sağlar. Kış lastiklerinin üretiminde de daha özel bir karışım kullanılır ve bu sayede soğuk havalarda sertleşmesi daha zordur. Haliyle kış koşullarında yol tutuşu yaz lastiklerine göre daha iyidir. +7 derece ya da daha soğuk havalarda kış lastiklerinin fren mesafesi yaz lastiklerine göre daha kısadır.

 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR


Kış ortamında sunduğu pek çok avantajın yanında kış lastiği kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan ilki lastik yönüdür. Genel olarak kış lastiklerinin üzerinde lastiğinde takılması gereken yönü gösteren bir işaret bulunur. Bu oldukça önemlidir, çünkü kış lastiği doğru yönde takılmadığı zaman yaz lastiğinden pek farkı yoktur. Ayrıca belli bir hava sıcaklığından sonra kış lastiklerinin araçtan çıkartılması gerekir. Aksi halde silika maddesi sebebiyle kış lastikleri daha çabuk aşınabilir. Bu da daha sık kış lastiği satın alınması anlamına gelir.

 

2019-2020 Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlayacak?

 

Kış aylarında trafik kazalarını asgari düzeye indirmek amacıyla İçişleri Bakanlığınca 81 ile gönderilen ‘Kış Genelgesi’ 1 Aralık’tan itibaren geçerli olmaya başlayacak. 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında geçerli olan kış lastiği kullanma zorunluluğuna uyulacak. Şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtların 1 Aralık 2019-1 Nisan 2020 arasında kış lastiği kullanmalarının zorunlu. Kamyon, çekici, tanker, otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastikleri ile kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin tüm lastiklerinin yanı sıra seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gerekli.

 

Karla Kaplı Yolda Otomobil Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? haberini de okuyabilirsiniz…

 

Karla Kaplı Yolda Otomobil Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

 

 

REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Alaşım Jant Temizliği Nasıl Yapılır?