DOLAR

31,1265$% 0.27

EURO

33,8056% 0.5

STERLİN

39,4669£% 0.23

GRAM ALTIN

2.028,59%-0,18

ONS

2.027,62%-0,43

BİST100

9.334,13%-0,43

BİTCOİN

1662172฿%4.75154

a

Castrol Madeni Yağ Üretiminde Rekor Kırdı

Castrol Madeni Yağ Üretiminde Rekor Kırdı
0

BEĞENDİM

Gemlik Tesisi’nin kapasitesi ve operasyonel verimliliğini, 2023’te yapılan 5,5 milyon dolarlık yatırımla artıran Castrol Madeni Yağ Üretiminde Rekor Kırdı.

 

Castrol Madeni Yağ Üretiminde Rekor Kırdı

 

Türkiye’de de 67 yıldır faaliyet gösteren, İstanbul merkez ofisinden 10 ülkenin yönetimini gerçekleştiren Castrol, Avrupa ve Afrika’daki 8 üretim tesisinden biri Gemlik Tesisi’ne yaptığı 5,5 milyon dolarlık yatırım sonucu 2023 yılında üretim rekoru kırdı. 2023 Ocak-Kasım döneminde 100 milyon litre üretim barajını aşan Castrol, yılı 110 milyon litre ile bitirecek. Türkiye genelinde 13 binden fazla satış noktasıyla hizmet veren Castrol; Castrol MAGNATEC, Castrol EDGE, Castrol VECTON, Castrol CRB Turbomax ve Castrol POWER1 markaları ile öne çıkıyor.

4 Odak Pazardan Biri

Otomobil, ticari araç ve motosikletler için ürettiği yağlara ek olarak endüstri, deniz, hava ve enerji sektörlerine de madeni yağ üreten Castrol’ün Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya (TUCA) Genel Müdürü Nilay Tatlısöz, madeni yağ pazarının 2023 performansını, 2024 hedeflerini ve Castrol’de TUCA’nın giderek artan önemini düzenlenen basın toplantısında değerlendirdi. 2023’te en fazla büyüyen pazarının merkezi İstanbul olan Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya (TUCA) bölgesi olduğunu açıklayan Nilay Tatlısöz, “Castrol Madeni Yağ dünyasında çift haneli büyümeye ulaşarak Çin’i geçtik ve en fazla büyüyen pazar olduk. Böylece içinde bulunduğumuz bölge, daha fazla yatırım yapılacak 4 odak pazardan biri oldu. Castrol’ün odak pazarları arasında Çin, Hindistan ve Amerika’nın yanında artık Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya (TUCA) bölgesi de var” dedi.

24 Ülkeye İhracat

Nilay Tatlisoz

TUCA Genel Müdürü Nilay Tatlısöz

Castrol’ün Avrupa’daki 8 üretim tesisinden birinin Gemlik olduğunu belirten Nilay Tatlısöz, “2023 yılı başında gerçekleştirilen 5,5 milyon dolarlık yatırımla lojistik ve üretim açısından güçlenerek hedefimiz olan 100 milyon litre madeni yağı ürettik. Burada üretilen madeni yağı iç pazar dışında bölgeye de ihraç ediyoruz. Son iki yılda ihracat gelirlerini dolar bazında ikiye katlayarak ülkemizin ekonomisine katkıda bulunuyoruz.

Önümüzdeki yıllarda da yapılacak yatırımlardan Gemlik tesisimiz yine büyük bir pay alacak” diyerek üretim kapasitesinin artırılacağını, yeni tank ve depo yatırımlarının yapılacağını vurguladı. Tatlısöz, Gemlik’te üretilen madeni yağın iç pazar dışında bölgeye de ihraç ettiklerini anlatarak, Gemlik’ten 24 ülkeye ihracat yapıldığını ve üretimin yüzde 85’inin iç pazar, yüzde 15’inin ise ihracat odaklı olduğunu açıkladı. Tatlısöz, “Önümüzdeki yıllarda da yapılacak yatırımlardan Gemlik tesisimiz yine büyük bir pay alacak. 2030’a kadar Gemlik’teki üretim kapasitesi yüzde 50 daha artırılacak, yeni tank ve depo yatırımları yapılacak. 1 milyon dolarlık solar panel yatırımı ile de tesis kendi elektriğini kendisi sağlayacak” dedi.

“Her 10 Aracın 3’ünde Castrol Madeni Yağ Var”

Castrol tarafından stratejik yatırım yapılacak pazarlardan biri olarak belirlenen TUCA’nın bu noktaya gelmesinde uzun yıllardır uyguladıkları etkili stratejinin yattığını söyleyen Tatlısöz, “Castrol TUCA olarak Gemlik üretim tesisimiz, ürünlerimiz, organizasyonumuz ve müşteri ağımız ile 2030’a kadar uzanacak süreçte önemli atılımlar yapmaya hazırlanıyoruz. Türkiye dışında Ukrayna ve Orta Asya’da da büyüme hedefiyle planlar yapıyoruz. PET-DER verilerine göre Türkiye’de stratejik olarak belirlediğimiz ve başta otomotiv olmak üzere odaklandığımız her alanda lideriz1. Trafikteki her 10 aracın 3’ünün karterinde Castrol Madeni Yağ  var. Türkiye genelinde 13 binden fazla noktada müşterilerimize ulaşıyoruz. Türkiye’nin tüm noktalarına ulaştığımız bir ağa sahibiz” diyerek olmak istedikleri her noktada yer almalarını sağlayacak bir yapı oluşturduklarının altını çizdi.

Araç bakımı denildiğinde ilk akla madeni yağ geliyor 

Basın toplantısında ayrıca bağımsız bir araştırma kuruluşu tarafından 13 ilde 24-65 yaş arası bin 500’den fazla araç sahibinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmanın2 sonuçları da açıklandı. Öne çıkan sonuçlar şu şekilde:

  • Araç bakımı denildiğinde katılımcıların yüzde 44’ünün aklına yağ bakımı/yağ değişimi geliyor.
  • Türkiye’de araç kullanıcıları madeni yağ konusunda servisteki ustaya güveniyor. Yağ markasına çoğunlukla, doğrudan veya dolaylı olarak, usta karar veriyor (yüzde 77). Madeni yağa usta karar verse de araçta kullanılan madeni yağın markasını neredeyse tüm sürücüler biliyor (yüzde 99,8).
  • Araç sahiplerinin araçlarının bakımında en çok önem verdiği konular parça değişiminde orijinal ürün kullanılması, bir sonraki bakıma kadar (1 yıl) garanti verilmesi ve değiştirilen parça orijinal olmasa bile garantisinin olması.

 

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayın: Vidyoto

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Elektrikli Peugeot E-Traveller 2023 Teknik Özellikleri