Ford 4 Milyar Dolarlık Maliyetle Karşı Karşıya Kalabilir

Amerika Birleşik Devletleri’nde hatalı PowerShift şanzımanların düzeltilmesi nedeniyle Ford 4 Milyar Dolarlık Maliyetle Karşı Karşıya Kalabilir.

 

 

Ford 4 Milyar Dolarlık Maliyetle Karşı Karşıya Kalabilir

 

Ford, Avustralya’da 2018 yılında hatalı PowerShift çift kavramalı şanzımanlar nedeniyle Avustralya tarihindeki en büyük cezaya çaptırılan marka olmuştu. Avustralya mahkemeleri, 2012-2016 model yıllarındaki Focus ve 2011-2016 model yıllarındaki Fiesta’ta kullanılan hatalı PowerShift çift kavramalı şanzımanlar nedeniyle Ford’u 10 milyon Dolar para cezasıyla cezalandırmıştı. Şimdi aynı sorun Ford’u Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD)  bekliyor.

 

ABD’li tüketici destek grubu Public Citizen, 2017’den bu yana Ford’un Powershift çift kavramalı şanzımanının kötü olduğunu bildiğini ve hala onları müşterilerine sattığını savunuyor. ABD’li gazete Detroit Free Press’e göre Ford, müşterilerine 35 milyon Dolar bütçeli bir çözüm önerdi, ancak sürücülerin yalnızca yüzde 3’ü tazmin edildi. Bütün hatalı şanzımanlar değiştirilirse, Ford’a 4 Milyar Dolar’a kadar mal olabilir. Public Citizen de tüm hatalı şanzımanların değiştirilmesini istiyor. Dava şu an , Kaliforniya’daki ABD Temyiz Mahkemesi’nde ve en erken 2019 Aralık ayına kadar hüküm altına alınmayacak.

 

Ford, aleyhindeki tüm iddiaları reddediyor ve davanın para cezaları bakımından daha az rakamla bitmesini bekliyor. Ford sözcüsü, “Ford, müşterilerine en kaliteli araçları sunan bir marka. Bu davadaki iddiaları reddetmeye devam ediyoruz, ancak davaya devam etmek yerine, bu davacıları temsil eden avukatlarla uzlaşma anlaşması imzalamak istiyoruz. Bu anlaşma adil ve uygun. Nihai mahkeme onayını bekliyoruz” dedi.

 

Hangi Tip Otomatik Vites Kullanmalısınız? yazısını okumak için tıklayın…

 

Hangi Tip Otomatik Vites Kullanmalısınız?

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?