3 Mayıs 2018 14:15:53 | Son Güncelleme: 7 Şubat 2019 22:08:36

Hangi Tip Otomatik Vites Kullanmalısınız?

Geçmişte tüm otomatik şanzımanlar aynı temel prensiplere sahipti. Ama günümüzde, birçok farklı tip var ve çoğu da üreticinin kendisine özel. Peki siz Hangi Tip Otomatik Vites Kullanmalısınız?

 

 

Hangi Tip Otomatik Vites Kullanmalısınız?

 

Otomatik şanzıman kılavuzu, şu anda satışta olan sayısız otomatik şanzıman türü arasında yolunuzu bulmanıza yardımcı olacak ve sizin için hangisi daha uygun olduğuna karar vermenizi sağlayacak.

 

Tork Konvantörlü Otomatik Şanzıman

 

 

Bu geleneksel otomatik şanzıman, 20 yıl önce neredeyse her otomatik otomobilde bulunuyordu ve bugün de hala prestijli araçlarda çok yaygın olarak kullanılıyor. “Tork konvertörü” adı, gücü motordan şanzımanın kendisine ileten teknolojinin bir parçasını ifade eder. Manuel bir otomobilde olan debriyaj gibi. Fakat gerçek bir fiziksel bağlantıdan ziyade, debriyajın yaptığına benzer, gücü motordan şanzımana kalın hidrolik sıvı kullanarak aktarır. Bu akışkan bağlantıdan dolayı, tork konvertörü genellikle vitesleri düzgün bir şekilde değiştirebilir. Ve bu teknoloji uzun zamandır var olduğu için, güvenilir olduğunu kanıtlamış durumda.  Tork konvertörü aslında motorun gücünü aktarmanın çok etkili bir yolu değil. Bu tip bir şanzıman yakıtı diğerlerine göre biraz daha ağır olabilir ve ayrıca vites değiştirmede de yavaş olabilir. Ancak motor gürültüsünü minimumda tutan düzgün, güvenilir otomatik şanzıman istiyorsanız tercih edebilirsiniz.

 

Otomatikleştirilmiş Manuel Şanzıman

 

 

Adından da anlaşılabileceği gibi otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlı bir otomobil aslında elektronik olarak çalıştırılan manuel şanzımana sahiptir. Bu şanzıman, sürücüden bağımsız olarak ne zaman vites değiştirileceğine karar veren bir elektronik kontrol ünitesidir. Zamanın doğru olduğuna karar verdiğinde, debriyajı otomatik olarak devreden çıkarır, yeni bir vites seçer ve ardından debriyajı tekrar devreye alır. Ancak şanzımanın, hem hızlı hem de sorunsuz bir şekilde hepsini yapmasını istemek oldukça büyük bir sorun. Bu tip bir şanzıman genellikle vites değiştirmek için yavaştır. Çok pahalı olmayan otomatik bir vites kutusu istersiniz bu şanzımanı seçebilirsiniz.

 

Çift Kavramalı Otomatik Şanzıman

 

 

Bu nispeten yeni otomatik şanzıman türü ilk olarak Audi TT’de kullanıldı. Bu şanzımanda kontrol ünitesi, bir debriyaj ile ihtiyaç duyacağına inandığı vitesleri sıraya koyarken diğeri ile hala aracı sürmek için kullanıyor. Bu, dişlilerin daha düzgün ve çok hızlı bir şekilde değiştirebileceği anlamına geliyor. Bazen ilk kavramanın devreye girmesinde biraz gecikme söz konusu olabiliyor. Çift debriyajlı otomatiğin diğer olumsuz tarafı da karmaşıklığıdır. Son yıllarda, eski çift kavramalı üniteler zayıf güvenilirlik konusunda kötü bir ün kazanmış ve bazıları maliyetli onarım işlerine ihtiyaç duymuştur. Ancak hızlı vites değişimlerini iyi yakıt ekonomisiyle birleştiren otomatik şanzıman istiyorsanız bu şanzımanı tercih edebilirsiniz.

 

Sıfır Km Otomobil Alırken Bayide Yapmamanız Gereken 6 Şey yazısını da okuyabilirsiniz…

 

Sıfır Km Otomobil Alırken Bayide Yapmamanız Gereken 6 Şey

 

 

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

escort ankara