10 Mayıs 2019 15:47:32 | Son Güncelleme: 10 Mayıs 2019 15:48:44

Akaryakıt Sektöründen Devlete Vergi Vurgunu

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş’a göre, vergi kaçakçılığı amacıyla kurulmuş küçük dağıtım şirketleriyle Akaryakıt Sektöründen Devlete Vergi Vurgunu yapılıyor.

 

 

Akaryakıt Sektöründen Devlete Vergi Vurgunu

 

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, vergi kaçırma amacıyla küçük dağıtım şirketleri kurulduğunu söyledi. Milliyet’te yayınlanan habere göre küçük dağıtım şirketleri istasyon bayilerine akaryakıt verirken faturayı, fatura arayan şirketlere satıyor. Vergi kaçakçılığı amacıyla kurulan dağıtım firmaları, bir süre sonra kurumlar vergisi, KDV gibi yükümlülüklerini yerine getirmeyerek batıyor. Düşük gelir profilli kişiler üzerine kurdurulan bu şirketlerden devlet, şirket sahibini bulsa dahi gelir kaybını karşılayamıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Vergi Yüzsüzleri listesinde bu sistemi kullanarak devleti dolandıran dağıtım şirketlerinin Maliye’ye 2017’deki 4.7 milyar TL olan borcunun 2018 listesinde ise 17.5 milyar TL’ye çıktığı görülüyor.

 

Vergi Kaçağına Önlem Önerileri

 

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, vergi kaynaklı akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele etmek için EPGİS’in önerilerini şöyle sıraladı:

– E-İrsaliyeye geçişin öne çekilmesi,
– Ödeme kaydedici cihaz verilerinin anlık Maliye’ye aktarılması,
– Mali suça mali ceza uygulanması
– KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e indirilerek aradaki 17 puanlık farkın, peşin tahsil edilen ÖTV’ye eklenmesi.

 

Eşel Mobil Sistemi Tekrar Devrede

 

Akaryakıta gelen zamların bir kısmının eşel mobil sistemi kapsamında ÖTV’den karşılandığını ve vatandaşa yansıtılmadığına da dikkat çeken Aktaş, 21 Mayıs 2018’de yürürlüğe giren sistemin 4 Aralık 2018’de sonlandığını, 13 Mart 2019’da ise yeniden devreye alındığını kaydetti. Aktaş, devletin eşel mobil ile vatandaşı zamdan korumak için 2018’de 8.5 milyar TL ÖTV gelirinden feragat ettiğini söyledi. Aktaş, bu yıl 13 Mart’ta yeniden devreye giren uygulamayla şu ana kadar devletin 323 milyon TL’lik ÖTV gelirinden feragat ettiğini belirlediklerini kaydetti.

 

Dünyayı Otomobil Markaları Değil Akaryakıt Firmaları Öldürüyor! haberini okumak için tıklayın…

 

Dünyayı Otomobil Markaları Değil Akaryakıt Firmaları Öldürüyor!

 

 

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

escort ankara