DOLAR

18,8337$% 0.02

EURO

20,2857% 0.5

STERLİN

22,8834£% 0.64

GRAM ALTIN

1.139,16%0,37

ONS

1.881,56%0,33

BİTCOİN

427857฿%-2.0122

ETHEREUM

30773Ξ%-2.44668

a
REKLAM
  • Vidyoto
  • HABER
  • Yerli Otomobilin Tasarımı AB Tarafından Tescil Edildi

Yerli Otomobilin Tasarımı AB Tarafından Tescil Edildi

Yerli Otomobilin Tasarımı AB Tarafından Tescil Edildi
0

BEĞENDİM

REKLAM

 

TOGG tarafından Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi’ne yapılan başvurunun onaylanması ile Yerli Otomobilin Tasarımı AB Tarafından Tescil Edildi.

 

yerl otomobil tasarim tescili

 

Yerli Otomobilin Tasarımı AB Tarafından Tescil Edildi

 

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) yerli otomobillerin iç ve dış tasarımları, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi (EUIPO) tarafından tescil edildi. 5 yıl süre için geçerli olacak tescil haklarıyla birlikte, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait olan araçların tasarımlarının tamamen ya da kısmen kopyalanması da engellenmiş oldu. TOGG mühendisleri ve tasarımcıları tarafından ortaya konan, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde yüz Türkiye’ye ait doğuştan elektrikli modüler araç platformu üzerine geliştirilmekte olan Türkiye’nin otomobili, tasarım sürecinde önemli bir aşamayı daha tamamlamış oldu. TOGG’un askı sürecindeki Asya ve Amerika’daki tasarım tescil başvurularının da 2020 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

 
 

Tasarım, 150 bin saatlik çalışma ile ortaya çıktı

 

Türkiye’nin Otomobili, TOGG tasarım ve mühendislik ekiplerinin liderliğinde toplam 150 bin saatlik bir çalışma sonunda ortaya çıktı. Tasarım süreci kapsamında Türkiye’den ve dünyadan toplamda 18 tasarım evi, TOGG’un belirlediği 6 farklı kriter ile objektif bir değerlendirmeye alındı. TOGG Tasarım Ekibi yaptığı değerlendirmede en yüksek skoru alan 3 tasarım eviyle sürece devam etme kararı verdi. Türkiye’nin otomobilinin tasarımını belirlemek için geniş kitlelerle yapılan otomobil satın alma davranışları araştırmasındaki bulgular doğrultusunda hazırlanan tasarım kılavuzu bu 3 tasarım eviyle paylaşılarak 2 boyutlu tasarım yarışması süreci başladı.

 

4 aşamalı olarak kurgulanan tasarım evi yarışması toplamda 6 ay sürdü

 

yerli otomobil tasarim tescili 2

 

Bu süre zarfında 100’ün üzerinde farklı tema değerlendirildi, tüketici araştırmalarında tespit edilen beklentiler tasarım evlerine geribildirim olarak verildi.Süreç tamamlandığında her tasarım evinden gelen bir dış ve bir iç tasarım çalışması geniş kitlelerle klinik çalışmalar yapılarak test edildi. Ortaya çıkan sonuç yine TOGG Tasarım Ekibi tarafından endüstrileşmeye uygunluğu konusunda değerlendirildi. Bu aşamalardan sonra dünyanın en iyilerinden Pininfarina tasarım evi iş ortağı olarak seçildi ve 3 boyutlu tasarım aşamasına geçildi. Türk tüketicilerinin iç görüleri doğrultusunda TOGG Tasarım ekibi ve Pininfarina tasarım evinin ortak çalışmaları sonucunda sadece Türkiye’de değil; dünyanın farklı coğrafyalarında da beğeni ile kabul görecek özgün bir tasarım dili ortaya kondu.

 

Bu Toprakların Kültürü Tasarıma İlham Verdi

 

Türkiye’nin otomobili, modern ve özgün tasarımında Anadolu topraklarının köklü simgelerinden biri olan laleden esinlendi. Otomobilin yoldaki imzası olarak algılanacak ön ızgarasına, bütünsel şıklığı tamamlayan jantlarına ve iç mekan detaylarına modern bir incelikle işlenen lale figürleri ile birlikte Selçuklu dönemi esintileri coğrafyamızın kültür mirası ile olan bağı vurguluyor.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Uzun Süre Çalıştırılmayan Araba Hangi Sorunları Yaşayabilir?