DOLAR

32,8577$% -0.05

EURO

35,6754% -0.09

STERLİN

42,4219£% -0.07

GRAM ALTIN

2.543,16%-0,06

ONS

2.408,80%-0,02

BİST100

11.089,53%-0,74

BİTCOİN

2166160฿%-2.66693

a
 • Vidyoto
 • HABER
 • Uzun Süre Çalıştırılmayan Araba Hangi Sorunları Yaşayabilir?

Uzun Süre Çalıştırılmayan Araba Hangi Sorunları Yaşayabilir?

Uzun Süre Çalıştırılmayan Araba Hangi Sorunları Yaşayabilir?
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

Akaryakıt fiyatlarına birbiri ardına zam geldiği şu günlerde Uzun Süre Çalıştırılmayan Araba Hangi Sorunları Yaşayabilir?

 

uzun sure park etme

 

Uzun Süre Çalıştırılmayan Araba Hangi Sorunları Yaşayabilir?

 

Uzun süre çalıştırılmayan araba, çeşitli sorunlarla hiç kuşkusuz karşılaşacaktır. Bu nedenle uzun süre çalıştırılmayan otomobil tekrar çalıştırılmak istendiğinde dikkat edilmesi gerekenler vardır.

 

 • İmkan varsa araba, çalıştırılmayacağı süre boyunca kapalı otoparka tutulmalıdır. Araba, takoza alınarak lastiklerin zeminle teması kesilmesi gerekir. Böylece lastik düzleşme sorunu da önlenmiş olacaktır.

 

 • Uzun süre park halinde kalacak araba, lastik şişirme değerleri, otomobil üreticisinin tavsiye ettiği şişirme basıncından 2,9 PSI daha fazla olmalıdır. Böylece araba hareketsiz kalıp basınç kaybetse de kalıcı şekil bozukluğunun önüne geçilir.

 

 • Araba, haftada en az bir kere çalıştırılması gerekir. Böylece arabanın motoru ve motorun çalışmasını sağlayan mekanik aksamların yağlanması sağlanmış olur. Motordaki yağlama sistemi sayesinde, yağların motorun dibinde kuruması ve devrelerin tıkanması engellenir.

 

 • Arabanın klima sistemi de çalıştırılmalı. Böylece klima kompresörünün ve kompresör contalarının yağlanması sağlanır.

 

 • Arabanın yakıtının içinde bulunması gereken uçuculuk derecesi yüksek olan katkı maddeleri, uzun süre bekleme nedeniyle azalmış olabilir. Bu nedenle arabanın yakıt deposuna taze yakıt koyulmalı.

 

 • Arabanın aküsünün boşalmış olma ihtimali oldukça yüksektir. Normalde araba uzun süre çalışmayacaksa akü bağlantısının kesilmesi ve akünün çıkartılması gerekir. Nemden güvenli bir şekilde korunarak saklanması gereken akünün, çalıştırılmak istenen arabaya, kutupları ve uçları bir kabartma tozu ve su çözeltisiyle temizleyip iyi şekilde şarj ederek tekrar takılması gerekir. Ancak akü yerinde kalmışsa ve araba çok uzun süre çalıştırılmadıysa yeni bir akü satın almak ve yeni kablolar takmak daha doğru olacaktır.

 

 • Araba hareketsiz kalsa da temizlik ve denzenfeksiyon işlemi ihmal edilmemelidir. Arabada doğrudan temas edilen direksiyon, kapı kolları, vites kolu, radyo sistemi, koltuklar ve orta konsol gibi yerlerin temizliği ve dezenfeksiyonu, her yüzey tipine uygun ürünler kullanılarak temizlenip dezenfekte edilmelidir.

 

 • Uzun zamandır çalışmayan bir arabayı kendiniz kontrol edebileceğiniz gibi profesyonel bir araç bakım servisinden de yardım alabilirsiniz. Daha güvenli bir şekilde trafiğe çıkmak için profesyonel yardım almak her zaman en güvenli yoldur.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Corona Virüsü Salgınının Küresel Çatışmaya Dönüşmesi Kaçınılmaz