DOLAR

33,0270$% -0.2

EURO

35,9760% -0.57

STERLİN

42,6743£% -0.43

GRAM ALTIN

2.542,74%-2,22

ONS

2.398,09%-1,92

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

2198479฿%4.6265

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Yerli Otomobil Togg Üretim Adeti Belli Oldu

Yerli Otomobil Togg Üretim Adeti Belli Oldu

Yerli Otomobil Togg Üretim Adeti Belli Oldu
1

BEĞENDİM

REKLAM

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yaptığı açıklamayla Yerli Otomobil Togg Üretim Adeti Belli Oldu.

 

Yerli Otomobil Togg Üretim Adeti Belli Oldu

 

Türkiye’nin yerli otomobil markası Togg, 29 Ekim 2022 tarihinde Bursa Gemlik’teki fabrikasında ilk otomobilini üretim bantlarından inmeye başlayacak. Sıfırdan elektrikli otomobil markası olarak doğan Togg, ilk etapta C segment SUV otomobil, ardından da C segment sedan, B segment SUV, hatchback, MPV ve hafif ticari modeller de üretecek.

 

Togg Üretim Adetini Bakan Varank Açıkladı

 

Yerli otomobil Togg üretim adeti hakkında net bilgiyi, Habertürk yayınına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank verdi. Yerli otomobil TOGG ilk yıl üretim hedefini yaklaşık 17-18 bin adet civarı olarak açıklayan Bakan Varank, aracın fiyatı ile ilgili olarak da C segment SUV araçlarla rekabetçi seviyede olacağı şeklinde açıklama yaptı.

 

En Çok Satılan SUV Otomobil Olabilir

 

Togg ilk üretim yılında 18 bin adet SUV ürettiği takdirde ve bu araçların tamamı iç pazarda satıldığı varsayıldığında, Togg’un SUV modeli, Türkiye’nin toplam SUV pazarından yüzde 10’a yakın pay alacağı, kendi segmenti olan C segment SUV pazarından ise yüzde 15 kadar pazar payı elde edeceği ortaya çıkıyor. Togg’un ihracata başlama tarihi üretimin başladığı tarihten iki yıl sonra olacağı için ilk yıl üretilen tüm otomobillerin sadece iç pazarda satılacağı söylenebilir.

 

TÜM ELEKTRİKLİ ARAÇLARDAN DAHA FAZLA SATACAK

 

Türkiye otomobil pazarında 2021 yılının tamamında 2 bin 850 adet elektrikli otomobilin satıldı. 2022’nin 9 ayında ise 4 binin üzerinde elektrikli otomobil satışı gerçekleşti. 2022 sonuna kadar satış adetinin 5 binin üzerine çıkması bekleniyor. Pazar verileri ile Bakan Varank’ın açıkladığı Togg’un üretim hedefleri karşılaştırıldığında, Togg’un Türkiye’de açık ara en çok satış gerçekleştiren elektrikli otomobil markası olacağı ortaya çıkıyor. Türkiye yollarında toplamda 10 bine yakın elektrikli otomobil olduğu göz önüne alındığında, eğer Bakan Varank’ın açıkladığı rakam tutturulabilirse, Togg Türkiye’de bugüne kadar satılan tüm elektrikli otomobillerden daha fazla sayıda elektrikli otomobili ilk yılında satmış olacak.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Pert Kayıtlı Araba Alınır mı?