DOLAR

32,8333$% -0.06

EURO

35,6957% -0.07

STERLİN

42,4430£% -0.02

GRAM ALTIN

2.543,39%-0,06

ONS

2.408,99%-0,01

BİST100

11.089,53%-0,74

BİTCOİN

2165166฿%-2.6496

a
 • Vidyoto
 • HABER
 • Yerli Otomobil Markası TOGG’dan Çok Havalı Protokol

Yerli Otomobil Markası TOGG’dan Çok Havalı Protokol

Yerli Otomobil Markası TOGG’dan Çok Havalı Protokol
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Yerli Otomobil Markası TOGG’dan Çok Havalı Protokol.

 

togg meteoroloji

 

Yerli Otomobil Markası TOGG’dan Çok Havalı Protokol

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ve TOGG; meteorolojik veri ve bilgilerin paylaşımı ve ortak kullanılmasına dair protokol imzaladı. Anlaşmaya göre; yerli otomobil TOGG’un akıllı yaşam platformu olarak adlandırılan elektronik arabirimine, MGM tarafından sağlanacak gözlem, hava tahmini, kara yolları tahmin sistemi ve MeteoUyarı gibi ürünlerin entegrasyonu sağlanacak. TOGG ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasındaki veri paylaşımı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın TOGG’u yetkilendirmesiyle gerçekleşecek. Sürücüye Yönelik Uygulamalar, Araç İçi Uygulamalar ve Araçtan Alınacak Sensör Verilerinin Kullanımı olarak üç başlık altında hayata geçirilecek uygulamalar ve sağlanması hedeflenen katma değer sayesinde yeni teknoloji ve servislerin geliştirilmesinin de önü açılacak. Anlaşma kapsamında; TOGG otomobillerinde yer alması planlanan hava tahmin gösterimi, navigasyonda güvenli rota hesaplama ve adaptif menzil hesabı için MGM’nin verileri kullanılması planlanırken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen Karayolları Hava Tahmin Sistemi’nin (KHST), TOGG Akıllı Yaşam Platformuna entegrasyonu sağlanacak. Bilişim Vadisi’nde düzenlenen imza töreninde T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun ve TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş yer aldı.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

MGM ve TOGG İŞ BİRLİĞİ NELER GETİRECEK?

 

Sürücüye Yönelik Uygulamalar 

 • Anlık hava durumu gözlemlerin gösterimi
 • Saatlik tahminlerin sunumu ve meteorolojik uyarılar
 • Hedefteki ve rota boyunca hava durumu bilgilerinin sunulması
 • Sürücüye hava durumuna göre rota önerileri
 • Güzergâh boyunca meteorolojik uyarılara göre risk değerlendirmesi ve uygun kıyafet önerileri
 • Araç şarj istasyonlarında hava durumu ve tahmini sunumu ile sürücü bilgilendirme sistemi

 

Araç İçi Uygulamalar

 • Sürüş rotası üzerindeki anlık ve tahmini meteorolojik durumun TOGG kullanıcıları ile paylaşılması
 • TOGG’a aktarılacak veriler sayesinde aracın far, silecek, iklimlendirme gibi sistemlerin güç tüketimlerinin optimize edilmesi
 • Bataryadan beslenen ana tüketicilerin, meteorolojik hadiseler nedeniyle ilave enerji tüketimlerinin öngörülerek daha doğru menzil tahminine katkıda bulunulması

 

Araçtan Alınacak Sensör Verilerinin Kullanımı

 • Silecek, ABS, ESP, hız, sis farı kullanımı, sıcaklık vb. sensörlerden verilerin alınması, MGM veri bankasına aktarılması ve verilerin anlık durum bilgilendirmelerinde değerlendirilmesi.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yeni Volkswagen Caddy Test Sürüş İzlenimi