DOLAR

18,8328$% 0.02

EURO

20,3006% 0.58

STERLİN

22,9284£% 0.84

GRAM ALTIN

1.139,68%0,42

ONS

1.881,85%0,35

BİTCOİN

427809฿%-1.80917

ETHEREUM

30845Ξ%-2.084

a
REKLAM
  • Vidyoto
  • HABER
  • UKOME Düzenlemesiyle Boğaz Köprülerinden Hangi Araçlar Geçebilecek?

UKOME Düzenlemesiyle Boğaz Köprülerinden Hangi Araçlar Geçebilecek?

UKOME Düzenlemesiyle Boğaz Köprülerinden Hangi Araçlar Geçebilecek?
0

BEĞENDİM

REKLAM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi UKOME Düzenlemesiyle Boğaz Köprülerinden Hangi Araçlar Geçebilecek?

 

kopru gecisi

 

UKOME Düzenlemesiyle Boğaz Köprülerinden Hangi Araçlar Geçebilecek?

 

İstanbul Boğaz Köprülerinden hangi araçlar geçebilir? sorusu köprüyü kullanan tüm sürücülerin merak ettiği sorudur. Bilerek yada bilmeyerek yapılan köprü geçişleri, istenmeyen cezalara da sebebiyet veriyor. Diğer taraftan köprü geçişlerinde uygulanan geçiş yasakları sürücüleri oldukça zor durumda bırakıyor. Bu sorunlardan yola çıkan  Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı başkanlığında toplanarak Boğaz Köprülerini kullanan araç sınıfları kararında revize yaptı. İmzaların tamamlanmasının ardından yeni düzenleme 31 Mayıs 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

 

UKOME toplantısında;

1. Azami Yükü ağırlığı 0.75 tonu geçmeyen hafif römorklu araçlar hariç, sürücü ve yanındaki oturma yerleri dışında başka oturma yeri de bulunabilen sürücü bölümü gövde ile birleşik olan panelvan kamyonetlere (Minibüs tipi olan ve yük taşımayan kamyonetler) 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde kullanım izni verilmesi,

2. Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nden Güzergah Kullanım İzin Belgesi aldıktan sonra Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’ne Güzergah Kullanım İzin Belgeleri ile müracaat ederek 15 Temmuz Köprüsü’nü kullanım izni verilmesi,

3. Ticari olarak, 100 kilometreye kadar olan şehirlerarası tarifeli ve tarifesiz olarak yolcu taşımacılığı yapacak araçlara Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanım izni verilmesi, teklifleri kabul edildi.

 

Cezalar da İptal Edildi

 

İstanbul’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden kaçak geçiş yapanlara kesilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesini öngören torba teklif, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan teklifin kabul edilmesi ile 1 Ocak 2019’dan kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar araç sınıfları itibarıyla geçmesi yasak olmasına rağmen 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçenlere verilen idari para cezası verilmeyecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi de 16 Mayıs 2019 tarihli toplantısında kabul edilen “Boğaz Köprülerini Kullanan Araç Sınıflarının Revize Edilmesi” teklifinin imzalarını tamamladı. Yeni düzenleme yürürlüğe girdi. UKOME toplantısında “Boğaz Köprülerini Kullanan Araç Sınıflarının Revize Edilmesi” teklifi; “Kullanıcılardan ve kurumlardan gelen ilave öneri, istek ve talepler doğrultusunda, köprülerden geçiş yapacak araç sınıflarının tekrar gözden geçirilmesi hususunda İTK ve UKOME kararları yeniden değerlendirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır” denilerek kabul edildi ve köprüleri kullanabilecek araç sınıflarında revize yapıldı.

 

KÖPRÜLERİ KULLANABİLECEK ARAÇ SINIFLARI

 

15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ

• 1. Sınıf Araçlar
• 2. Sınıf Araçlar: Yolcu taşımasında kullanılan M1 ve M2 Sınıfı ile (N1 Sınıfı Kategorisindeki Minibüs tipi olan ve yük taşımayan Panelvan Kamyonetler Dahil)
• Tüm Servis Araçları (Turizm, Personel, Okul, Vb.)
• Toplu Taşıma Araçları (İETT ve Özelk Halk Otobüsü, Otobüs A.Ş., Taksi, Dolmuş vb.)
• N1 Sınıfı Acil Yardım Ambulansı ve Acil Sağlık Araçları

 

FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜ

• 1. Sınıf Araçlar
• 2. Sınıf Araçlar: (Tüm Kamyon ve Otobüsler Hariç)
• Tüm Servis Araçları (Turizm, Personel, Okul, Vb.) Karavan, D4 Yetki Belgeli Araçlar
• Toplu Taşıma Araçları (İETT ve Özelk Halk Otobüsü, Otobüs A.Ş., Taksi, Dolmuş vb.)
• KGM’den izinli Kamu kurum ve kuruluşlarının resmi plakalı hizmet araçları

 

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ

• Tüm Motorlu Araç Sınıfları

 

kopru gecis

 

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Otomotiv Dünyasının Devleri Birleşme Görüşmelerini Hızlandırdı