DOLAR

33,0462$% -0.18

EURO

35,9706% -0.6

STERLİN

42,6811£% -0.43

GRAM ALTIN

2.543,79%-2,18

ONS

2.398,08%-1,92

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

2196837฿%4.70969

a
  • Vidyoto
  • Fiat
  • Otomotiv Dünyasının Devleri Birleşme Görüşmelerini Hızlandırdı

Otomotiv Dünyasının Devleri Birleşme Görüşmelerini Hızlandırdı

Otomotiv Dünyasının Devleri Birleşme Görüşmelerini Hızlandırdı
0

BEĞENDİM

REKLAM

Bloomberg, The Wall Street Journal, New York Times ve Reuters’in yaptığı haberlere göre Otomotiv Dünyasının Devleri Birleşme Görüşmelerini Hızlandırdı.

 

renault fca isbirliği e1558868331688

 

Otomotiv Dünyasının Devleri Birleşme Görüşmelerini Hızlandırdı

 

Fiat Chrysler Automobiles (FCA), Renault-Nissan ittifakının bir parçası olmak için Renault ile bir ittifak kurmayı hedefliyor. Bloomberg, FCA ve Renault’nun önümüzdeki haftalarda ön ortaklık anlaşmasına varabileceklerini belirtti. The Wall Street Journal , New York Times ve Reuters de iki otomobil üreticisinin bir ortaklık hakkında görüşmekte olduğunu bildirdi. 

 

FCA ve Renault arasındaki bir ittifak isteği, her iki otomobil üreticisinin de temel zayıflıklarını giderme amacını taşıyor. Otomobil üreticileri arasındaki işbirliği; elektrifikasyon, Avrupa Birliği’nin yeni emisyon düzenlemelerine uyum sağlamak, bağlanabilirlik ve otonom araçlar için gereken teknoloji yatırımlarının getirdiği zorlukları birlikte aşmak istiyor. FCA ve Renault, 33 milyar Avro’ya (37 milyar Dolar) yaklaşan toplam piyasa değerine ve toplam 8.7 milyon araç satışına sahip. BU rakamları daha büyük ölçekler haline getirmenin yanı sıra, ittifak ile her iki taraf da eksiklerini gidermeyi amaçlıyor. FCA, Kuzey Amerika’da oldukça karlı bir RAM kamyon işine ve Jeep markasına sahip olmakla birlikte, Avrupa’da daha da zorlu karbondioksit salınımlı kurallarına ayak uydurmak için para kaybediyor. Renault, aksine, nispeten yakıt verimli motor teknolojisine sahip ve gelişmekte olan pazarlarda güçlü bir varlığı olan, ancak ABD’de faaliyet göstermiyor.

 

Avrupa İşbirliği

 

New York Times, FCA ve Renault’nun, Avrupa’da doğrudan küçük ve orta büyüklükteki otomobillerde birbirine rakip ve bu alanlarda operasyonlarını potansiyel olarak birleştirebileceklerini söyledi. Gazetede, olarak üretilen otomobillerin platformlarını ortaklaşa geliştirmek ve birbirlerinin tesislerinde araç imal etmek diğer bir seçenek gösterildi. Özellikle FCA Avrupa’daki tesislerinin çoğunda yüzde 50 kapasitenin altında çalışıyor. Reuters ise söz konusu planın bir miktar hisse devri içerebileceğini, sadece bir ortaklık değil  bundan daha fazlasının olacağını yazdı. Ayrıca Reuters’e göre FCA ile Renault arasındaki işbirliğinin, Renault’nun Nissan ile olan ittifakını engellemeyeceği belirtti. Eğer ortaklık Nissan’ı da kapsarsa, topluluğun yıllık satış adedi 13,8 milyon a ulaşacak ve globalde 1 numaralı otomobil üretici grup olmasını sağlayacak. Aynı zamanda, hem FCA hem de Renault Çin’de de giderek artan bir çalışma içerisinde.

 

PSA Görüşmeleri

 

FCA ayrıca , PSA Group ile paylaşım platformları konusunda işbirliği görüşmeleri yürütüyor. Ancak Renault ile görüşmeler, Financial Times’a göre, paylaşma teknolojisinin ötesine geçti ve PSA’yla olan görüşmeler daha hızlı gelişti. Bloomberg, FCA Başkanı John Elkann ve FCA CEO’su Mike Manley’in otomobil üreticisini daha güçlü hale getirme yollarını araştırmanın bir parçası olarak iş toplantıları için yılın başından beri Paris’e birkaç gezi düzenlediğini açıkladı. PSA ise uzun vadede değer yaratacak fırsatlara açık olduğunu ancak herhangi bir ortaklığı sonuçlandırmak için aceleleri olmadığını ifade etti.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Amerika Pazarında Satışı Olmayan 20 Otomobil Modeli