DOLAR

28,9274$% 0.04

EURO

31,3110% -0.13

STERLİN

36,5305£% -0.05

GRAM ALTIN

1.884,70%0,03

ONS

2.022,56%-0,17

BİTCOİN

1218641฿%1.58864

ETHEREUM

64181Ξ%0.16023

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Türkiye’de Aylık Maliyeti En Fazla Olan Motor Seçeneği Belli Oldu

Türkiye’de Aylık Maliyeti En Fazla Olan Motor Seçeneği Belli Oldu

Türkiye’de Aylık Maliyeti En Fazla Olan Motor Seçeneği Belli Oldu
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

18 Avrupa ülkesindeki araç sahipliği ile kullanım maliyetlerini analiz eden rapora göre Türkiye’de Aylık Maliyeti En Fazla Olan Motor Seçeneği Belli Oldu.

REKLAM

 

maliyet otomobil

 

REKLAM

Türkiye’de Aylık Maliyeti En Fazla Olan Motor Seçeneği Belli Oldu

 

REKLAM
REKLAM

LeasePlan, 2019 yılına ait Araç Maliyet Endeksi’ni açıkladı. 18 Avrupa ülkesindeki araç sahipliği ile kullanım maliyetlerinin kapsamlı analizini içeren rapora göre elektrikli araçların rekabet gücü arttı. Avrupa’da bir otomobile sahip olma maliyetinin aylık ortalama 617 Avro olduğunu ortaya koyan rapora göre; söz konusu maliyetin elektrikli araçlar için ortalama 854 Avro, dizel araçlar için 613 Avro ve benzinli araçlar için 594 Avro.

 

Benzinli Araçlar Maliyet Sıralaması

 

Araç Maliyet Endeksi’ne göre, benzinli araçlarda en uygun aylık maliyet, 445 Avro ile Yunanistan’da. Benzinli araçların aylık maliyeti bakımında Slovakya 446 Avro ile ikinci, Romanya 449 Avro ile üçüncü, Çekya 461 Avro ile dördüncü, Polonya 477 Avro ile beşinci olurken, Türkiye 477 Avro ile altıncı sırada yer aldı. Benzinli araçların aylık maliyetlerinin en çok olduğu ülkelerin başında ise 851 Avro ile Norveç geldi. İkinci en maliyetli ülke 794 Avro ile İtalya olurken, Hollanda 783 Avro ile üçüncü en maliyetli ülke oldu.

 

Dizel Araçlar Maliyet Sıralaması

 

Dizel araçların aylık maliyeti karşılaştırıldığında ise en uygun ülke 407 Avro ile Romanya oldu. İkinci en uygun ülke 410 Avro ile Yunanistan olurken, Slovakya 486 Avro ile üçüncü sırada yer aldı. Dizel araçların aylık maliyeti en fazla ülke ise 937 Avro ile Hollanda oldu. İkinci en maliyetli ülke 821 Avro ile Norveç olurken, Danimarka 762 Avro ile üçüncü en maliyetli ülke oldu. Türkiye ise dizel araçlar aylık maliyetinde 609 Avro ile sekizinci en maliyetli ülke olarak sıralandı.

 

Elektrikli Araçlar Yaygınlaştırılmalı

 

LeasePlan CEO’su Tex Gunning de, “Araç Maliyet Endeksi’miz, özellikle devlet teşviklerinin olumlu etki yarattığı Kuzey Avrupa’da olmak üzere elektrikli araçların artık çok daha uygun maliyetli hale geldiğini göstermektedir. Diğer ülkelerde maliyet farkının kapandığını görmek memnuniyet verici olmakla birlikte, halihazırda herkesin elektrikli araç kullanabilmesini sağlamak için yapılması gereken çok şey var. Avrupa genelinde devletlerin ileriye dönük adım atması ve uzun vadeli çevreci girişimler ile elektrikli araçların tüm sürücüler için yaygın seçenek olmasını sağlayacak altyapı projelerini hayata geçirmesi gerekmektedir” dedi.

 

Dizel Maliyetleri Sıralamasında Türkiye 8’inci sırada

 

LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, “Avrupa’da elektrikli araçlar ile dizel veya benzinli araçlar arasındaki fiyat farkının daraldığı çok net görülüyor. Bu da elektrikli araçların her geçen yıl daha rekabetçi hale geldiğini ortaya koyuyor. Elektrikli araçların ülkemizde daha ulaşılabilir ve etkin bir alternatif olabilmesi için vergi ve şarj alt yapısı destekleri çok önemli. Türkiye’de henüz elektrikli araç pazarı tam olarak oluşmadığı için bu anlamda bir veri yok. Ülkemizde en büyük payı dizel yakıtlı araçlar oluşturuyor. Türkiye, dizel yakıtlı bir araca sahip olma maliyeti açısından endekse katılan ülkeler arasında İsviçre’nin hemen ardından 8’inci sırada yer alıyor. Ülkemizde dizel yakıtlı bir araca sahip olmanın aylık maliyeti ise 609 Euro yani ortalama 3 bin 800 TL’yi buluyor” dedi.

 

Otomobilinizin Ömrünü Uzatmak İçin Yapmanız Gereken 8 Şey yazısını okumak için tıklayın…

 

Otomobilinizin Ömrünü Uzatmak İçin Yapmanız Gereken 8 Şey

 

 

 

REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

2020 Mazda 3 TCR Fotoğraf Galerisi