Trafikte En Çok Neler Strese Sebep Oluyor?

Trafik Psikoloğu Dr. Peter Kiegeland, Berlin’deki Daimler araştırma merkezi ile Trafikte En Çok Neler Strese Sebep Oluyor? diye araştırdı.

 

Trafikte En Çok Neler Strese Sebep Oluyor?

 

Dr. Peter Kiegeland

Trafik psikoloğu Dr. Peter Kiegeland, Berlindeki Daimler araştırma merkezi ile işbirliği içinde yürüttüğü bir dizi çalışmada, yorgunluğun sürücüler üzerindeki etkilerini araştırdı. Mercedes-Benz Magazin’de yer alan söyleşide, Dr. Peter Kiegeland, yoldaki stres ve sürüşe olan etkilerini anlattı.

 

Şehir içinde mi yoksa otobanda mı araç kullanmak daha fazla strese yol açıyor?

 

Şehir içi trafiğin daha stresli olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca sürücülerin önceden bilmedikleri çevrelerde yol almaları da özellikle yorucu olabiliyor. Otobandaki trafikte kalmak da sürücülerin sinirlerini bozabiliyor.

 

Diğer hangi faktörler stresi etkiliyor?

 

Ergonomi konusunun önemi yadsınamaz. Düzgün şekilde ayarlanmamış, rahatsız koltuk bir stres faktörüdür. Hiç şüphesiz gürültü de önemli bir stres nedeni. Sürüş esnasında ne kadar az gürültü varsa o kadar iyidir. Ayrıca hava kalitesi de önemli bir rol oynuyor. Araç içindeki havalandırmanın iyi şekilde tasarlanmış olması, sürücülerin rahat olmalarını sağlamak açısından önem taşıyor. Araştırmalar, araçlardaki düşük hava kalitesinin, alkollü sürücülerde görülene benzer seviyede bir refleks kaybına yol açtığını gösteriyor. Araç içindeki temiz hava sürücüleri rahatlatıyor.

 

Ne tür insanlar genelde karayolu trafiğinde agresif olma eğilimi gösterirler?

Güç kullanmak isteyen insanlar. Normal hayatta ona çok alıştıkları için veya sürüş esnasında sahip olmadığı şeyleri telafi ettikleri için. Bu taz sürücüler ‘Ben geçmek istiyorum, daha güçlü, daha hızlı, daha iyi bir otomobil kullanabiliyorum’ diye düşünüyor. Bu aktif saldırganlık, başkalarına aşırı derecede müdahaleci bir davranıştır.

 

Agresif sürücülere ne tavsiye edersiniz?

 

Böyle davranmalarına neden olan asıl sebebin ne olduğuna dair uzun uzun düşünmeleri gerekiyor. Araba gerçekten geç kalmaktan mı korkuyorlar? Yoksa kişisel meselelerini yola yansıtıyor olabilirler mi?

 

Akıllı Sürüş Sistemleri’nin strese nasıl bir etkisi var?

 

Bu sistemler, yoğun trafikte ya da zayıf ışıklandırma gibi zor durumlarda sürücülerin rahatlamasına yardım ediyor. Bu sistemlerin acil bir durumda devreye gireceğini bilmek sürücüye güven veriyor.

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak