DOLAR

27,3019$% 0.21

EURO

28,8839% 0.25

STERLİN

33,2268£% 0.27

GRAM ALTIN

1.664,56%0,09

ONS

1.896,40%-0,21

BİTCOİN

716249฿%0.02845

ETHEREUM

43455Ξ%0.24951

a
REKLAM
REKLAM
  • Vidyoto
  • HABER
  • Trafik Polisleri Sürücüleri Son Kez Uyardı

Trafik Polisleri Sürücüleri Son Kez Uyardı

Trafik Polisleri Sürücüleri Son Kez Uyardı
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın zorunlu tuttuğu ve 1 Aralık’ta yürürlüğe girecek olan kış lastiği konusunda Trafik Polisleri Sürücüleri Son Kez Uyardı.

 

trafik polisi

 

Trafik Polisleri Sürücüleri Son Kez Uyardı

 

REKLAM

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde  1 Aralık 2018’de başlayacak ve 1 Nisan 2019’a kadar devam edecek olan kış lastiği takma zorunluluğu konusunda denetim yapan Trafik Polisleri Sürücüleri Son Kez Uyardı. Yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların sürücülerini, kurallara uyması, uymadıkları takdirde de 715 TL’Lik para cezası ile cezalandırılacakları uyarısında bulunan trafik polisleri, sürücülere kış lastiği taktırmanın zorunlu olduğunu anlattı. Türkiye’nin 81 ilinde de bu konuda polis denetimlerinde uyarılar yapıldı. 1 Aralık’tan itibaren tüm duyuru ve uyarılara rağmen kış lastiği takmayan ticari araçlara 715 TL ceza kesilecek. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2019 itibarıyla güncellenecek.

 

Peki Kış Lastiğinin Yaz lastiğinden farkı nedir?

 

Yaz lastiklerinin malzemesi 7 °C’ın altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalmaktadır. Kış lastiklerinin ise özel profillerinin yanı sıra, üretildikleri Silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 °C’ın altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırmaktadır.

 

Kar yağmıyorsa Kış Lastiğine neden ihtiyaç olsun?

 

Kış Lastiği, kışın kar yağsın yağmasın düşük sıcaklıklarda aracın yola tutunmasını artırmakta, aşırı buzlanma olmadığı sürece aracın kar üzerinde gitmesine ve durmasına olanak vermektedir. Özellikle kuru yoldan kaygan yollara (köprü ve viyadük üstünde buzlanma veya siyah buz vs) ani girişlerde aracı yolda tutabilmektedir. Yani Kış Lastiği riskleri azaltmaktadır. Yaz Lastiği ise aynı şartlarda ve özellikle ani zemin değişikliklerinde aracı yolda tutamamaktadır. Kış Lastiğine göre çok daha erken ve sık Kar Zinciri takma ihtiyacı duymakta, zincir takıldığında yavaş gitmek ve kuru zeminde ise çıkarılmak zorundadır.

 

Kış lastiklerinin standart lastiklere göre ne gibi avantajları vardır?

 

– Özel karışımı sayesinde kış şartlarında yumuşaklığını ve tutunma özelliğini korur.- Özel deseni sayesinde karlı zeminde ilave çekiş sağlar.- İçeriğindeki yüksek silika oranı sayesinde ıslak zeminde yol tutuşu fazladır.- Diş derinliği, yaz lastiklerine göre daha fazladır.- Kış lastiklerinin içerisinde yer alan madde sayesinde sertleşmez ve tutunma özelliklerini korur.- Fren gücünü arttıran bir yapıya sahiptir.

 

Araç Sahiplerine Kötü Haber! Fiyatı Yüzde 50 Zamlandı haberini de okuyabilirsiniz…

 

Araç Sahiplerine Kötü Haber! Fiyatı Yüzde 50 Zamlandı

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Otomotiv Sektöründe Şok Gelişme! O Marka 5 Fabrikasını Kapatacak