DOLAR

28,9342$% 0.06

EURO

31,3542% 0.01

STERLİN

36,5785£% 0.08

GRAM ALTIN

1.887,69%0,18

ONS

2.029,61%0,18

BİTCOİN

1210385฿%0.27874

ETHEREUM

63685Ξ%-1.63038

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Trafik Cezası Kesme Yöntemlerinde Önemli Değişiklik Yapılacak

Trafik Cezası Kesme Yöntemlerinde Önemli Değişiklik Yapılacak

Trafik Cezası Kesme Yöntemlerinde Önemli Değişiklik Yapılacak
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

REKLAM

İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre en çok şikayet edilen Trafik Cezası Kesme Yöntemlerinde Önemli Değişiklik Yapılacak.

 

radar trafik

REKLAM

 

REKLAM
REKLAM

Trafik Cezası Kesme Yöntemlerinde Önemli Değişiklik Yapılacak

 

İçişleri Bakanlığı, otomobil sürücülerine “tuzak radar” uygulamaları ile trafik cezası yazma döneminin sona erdirileceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre özellikle şehirler arası otoyollarda, görünmeyen yerlere kurulan ve hız cezası kesen “tuzak radar” uygulamasının sona erdirilecek. Tuzak radar uygulaması yerini sonuçları daha güvenilir olan “hız koridoru” uygulaması alacak. Böylece anlık hızlanmalar nedeniyle sürücülere ceza kesme işlemi, yerini yol boyunca hız ortalamasını hesaplayan sisteme bırakacak.

 

‘Hata Yapmadan Farkındalık Oluşturan Denetleme Anlayışı Getirdik’

 

Trafik yönetiminde denetim anlayışını değiştirerek önemli bir değişim gerçekleştirdiklerini söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sürücülerin hata yapmasını bekleyen değil hata yapmadan farkındalık oluşturan bir denetleme anlayışı getirdiklerini söyledi. Tuzak radar uygulamasının yerine ortalama hız koridoru yaklaşımının bu şekilde ortaya çıktığını ifade eden Soylu, “2017 yılında Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar uzanan 2 bin 155 kilometrelik otoyol ağında sistemi kurduk. Sistemin kurulu olduğu otoyollarda; 2019 yılında toplam kazada yüzde 18,8; ölümlü kazada ise yüzde 6,6 azalma elde ettik. Şimdi bunu bir adım daha ileri taşıyoruz. PTS (Plaka Tanıma Sistemi) ve KGYS (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi) kameraları üzerinden ortalama hız tespiti yapıyoruz. İlave bir ekipman yatırımı yapmadan, tamamen yerli ve milli bir yazılımla, mevcut kameralar üzerine kurulacak bir yazılımla, aracın görüldüğü iki nokta arasındaki mesafe ile geçen zamanı hesaplayarak hız denetimi planlıyoruz” dedi.

 

İlk Uygulama Ankara’nın Etrafındaki Devlet Karayollarında

 

Trafik Birim Amirleri 2’inci Etap Koordinasyon Toplantısı’nda plaka tanıma sistemleri üzerinden ortalama hız tespiti yapılacağını ve cezaların buna göre yazılacağını açıklayan Soylu, “İlk uygulama Ankara’nın etrafındaki devlet karayollarında başlatılacak. Aracın görüldüğü iki nokta arasındaki mesafe ile geçen zamanı hesaplayarak hız denetimini planlıyoruz. Ortalama hız koridoru uygulanan bölgelerde sürücülerin hangi hızda seyretmesi gerektiği gibi konularda uyarılacak. Böylece aşırı hızlı olup kontrol noktalarına yaklaşınca hızını düşürenler tespit edilecek” şeklinde konuştu. Ölümlü trafik kazalarının, alınan önlemler sayesinde azaldığına dikkati çeken Soylu şu açıklamaları yaptı: “2019 6. ayı ile 2020 6. ayı arasında kaza yeri ve olay sonrası hastane ölümleri dahil olmak üzere bir yılda 4 bin 996 olmuş. 5 binin altına çok yılar sonra düşmüştür.”

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Liste Satış Fiyatından Daha Pahalıya Satılan Modeller