DOLAR

32,4303$% -0.08

EURO

34,5561% 0.02

STERLİN

40,4117£% 0.01

GRAM ALTIN

2.490,55%0,32

ONS

2.382,44%0,02

BİST100

9.548,09%-1,36

BİTCOİN

2044984฿%-0.14146

a

Akaryakıtta Vergi Kaçakçılığının Bilançosu Dudak Uçuklattı

Akaryakıtta Vergi Kaçakçılığının Bilançosu Dudak Uçuklattı
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

REKLAM

EPGİS tarafından yapılan açıklamaya göre neredeyse sıradan hale gelen Akaryakıtta Vergi Kaçakçılığının Bilançosu Dudak Uçuklattı.

 

akaryakit vergi kacakcilik 2020

REKLAM

 

Akaryakıtta Vergi Kaçakçılığının Bilançosu Dudak Uçuklattı

 

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), akaryakıtta vergi kaçakçılığının bazı akaryakıt dağıtım firmaları tarafından sıradan bir uygulama haline geldiğini söyledi. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan tespitlerde, akaryakıtta sahte fatura yoluyla vergi kaçakçılığının geçen yılki bilançosunun 5 milyar TLyi geçtiğini açıklayan EPGİS ,geçmişte bu miktarda bir kaybın olduğu bilgisini paylaşmıştığını, akaryakıt piyasasında vergi kaçakçılığı, neden olduğu haksız fiyat rekabeti nedeniyle de sektörde bozucu etki gösterdiğini belirtti. EPGİS tarafından yapılan açıklamada, “Vergisini vererek ticaretini sürdüren basiretli akaryakıt bayilerini kaçakçılık nedeniyle rekabette geri düşer hale gelmekte. Kaçırdığı vergi miktarını fiyat düşürmekte kullanan diğer bayiler bu sayede kuvvetlenmekte ve çoğalmakta, bu durum ne yazık ki düzenleyici kararlar üzerinde dahi etkiler oluşturmaktadır. Neden olduğu vergi kayıpları ve sektördeki etkileri nedeniyle vergi düzenlemesinin artık ülkemiz ve sektörümüz için zamanının geldiğini düşünüyoruz” sözlerine yer verdi.

 

AKARYAKITTA VERGİ KAÇAKLIĞINA ÇÖZÜM

 

Akaryakıtta vergi kaçakçılığına en etkili çözümün, akaryakıttaki yüzde 18’lik KDV oranından 17 puanlık kısmının ÖTV’ye eklenerek, akaryakıtta KDV’nin yüzde 1’e çekilmesi olarak açıklayan EPGİS, şu açıklamaları yaptı: “İlk defa sendikamızca geliştirilen ve dile getirilen, daha sonra sektördeki diğer STK, oyuncu ve değerli vergi uzmanlarınca da kabul görmeye başlayan bu çözümümüzle akaryakıt fiyatlarında tüketici yönünde herhangi bir fiyat değişimi olmayacaktır. Buna rağmen devletin tahsil kabiliyetinden yoksun kaldığı milyarlarca lira zaman içinde devlet kasasına yeniden girmeye başlayacaktır.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

Akaryakıt Firmalarının Litrede Elde Ettiği Net Kar Belli Oldu haberini de okuyabilirsiniz…

 

https://www.vidyoto.com/akaryakit-firmalarinin-litrede-elde-ettigi-net-kar-belli-oldu/

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Trafik Cezası Kesme Yöntemlerinde Önemli Değişiklik Yapılacak