Toyota Yeni Nesil Prius ile Sıfır Emisyon Hedefine Adım Adım İlerliyor

Prius, yoğun iş yolculuklarında çalışma kabiliyeti ile ilgili yapılan akademik testte elektrik gücü ve sıfır emisyonu sayesinde başarılı sonuçlar verdi.

 

Prius, yoğun iş yolculuklarında çalışma kabiliyeti ile ilgili yapılan akademik testte elektrik gücü ve sıfır emisyonu sayesinde başarılı sonuçlar verdi.

 

Roma Üniversitesi tarafından farklı yaş ve farklı hibrit sürüş deneyimleri olan 20 sürücüyle bir araştırma gerçekleştirildi. Toyota Motor Italy tarafından yaptırılan araştırmada, 35 yaş altı ve üstü erkek ve kadınlardan oluşan 20 sürücülü bir ekip çalıştı. Daha önce hibrit araç kullanan ve kullanmayanların oranı da yarı yarıyaydı. Tüm katılımcılar günün üç farklı saatinde (sabah, öğleden sonra ve akşam) 17 inç jantlı standart bir Prius Style ile Roma içinde 37 km’lik yolu gidip döndü.

Yolculuk süresinin yüzde 73,2’si ve gidilen mesafenin yüzde 62,5’i “sıfır emisyon” ile gerçekleşti

Araştırmaya katılan sürücüler günün farklı saatlerinde belirlenmiş bir güzergah üzerindeki 37 kilometrelik mesafede yolculuk yaparak Toyota Prius’un verimliliğini ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre 2 bin 200 km’den fazla kat edilen mesafede, yolculuk süresinin yüzde 73,2’si ve gidilen mesafenin yüzde 62,5’i “sıfır emisyon” ile gerçekleşti. Açıklanan verilere, aracın hareket etmediği ve motorun otomatik olarak durdurulduğu süreler de dahil edildi. Bu mesafede gereken enerjinin yüzde 45’i de Prius’un elektrikli motoru tarafından üretildi. Enerji üretimindeki gücün üçte biri ise üretken fren sistemi tarafından sağlandı.

prius_2_

Kendi Enerjisini Kendi Üretti

Toyota’nın en yeni Hybrid Synergy Drive motor ve şanzıman sistemleri ile gerçekleşen bu performans için araç gücünün yaklaşık yüzde 45’ini elektrik motorundan aldı. Ayrıca elektrik gücü üretiminin yüzde 34,3’ü de üretken fren sistemi tarafından gerçekleştirildi. Böylece test araçlarının lastiklerini döndürmek için kullanılan elektrik gücünün üçte birinden fazlası yalnızca frenleyerek veya yavaşlayarak üretilmiş oldu.

 

Toyota Prius Hibrid Sistem Videosu İçin Tıklayın

 

prius-hybrid-system

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM