DOLAR

27,4984$% 0.17

EURO

28,8548% 0.2

STERLİN

33,2801£% 0.23

GRAM ALTIN

1.613,88%0,06

ONS

1.827,99%0,02

BİTCOİN

756973฿%-2.85085

ETHEREUM

45727Ξ%-3.37307

a
REKLAM
REKLAM
  • Vidyoto
  • HABER
  • Toyota Türkiye’de 1 Günde Sattığı Otomobili 1 Ayda Satabildi

Toyota Türkiye’de 1 Günde Sattığı Otomobili 1 Ayda Satabildi

Toyota Türkiye’de 1 Günde Sattığı Otomobili 1 Ayda Satabildi
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Otomobil üretiminin durması nedeniyle bayilerde satılacak otomobillerin olmaması yüzünden Toyota Türkiye’de 1 Günde Sattığı Otomobili 1 Ayda Satabildi.

 

ali haydar bozkurt degerlendirme

 

Toyota Türkiye’de 1 Günde Sattığı Otomobili 1 Ayda Satabildi

 

REKLAM

Toyota‘nın Türkiye’de nisan ayı toplamında 130-140 araç satışı gerçekleştirdiğini söyleyen Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, bu rakamların geçmiş dönemlerde günlük otomobil satış rakamlarına denk geldiğini belirtti. Fabrikaların kapalı kalmasının araç bulunurluğu sorununa neden olduğuna değinen Ali Haydar Bozkurt,  “Normal şartlarda 1 günde yaptığımız satışı nisan ayı boyunca yapabildik. Bunun temel sebebi üretimlerin durması yüzünden bayilerde araç olmaması. Fabrikaların üretime sınırlı kapasite ile başlaması, önümüzdeki 6 ay araç bulunurluğunu zorlaştıracak” dedi. Türkiye’de 2020 yılı toplamında 600 bin adet otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleşeceğini düşündüklerini, ancak corona virüsü salgını nedeniyle gelinen noktada pazarın büyüklüğünü salgının seyrinin belirleyeceğini söyleyen Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Ramazan Bayramı’ndan sonra hayat normale dönerse eğer, pazar yıl sonunda 500 bin adedi bulur ve geçen yılki seviyeyi yakalar. Fakat, üretimin durması, araç bulunurluğu sorununu gündeme getirecek. Gelişmeler önümüzdeki 6 ay boyunca bu sorunun devam edebileceğini gösteriyor. Çünkü, fabrikalar üretime sınırlı kapasite ile başladı. Önümüzdeki aylarda araç almak isteyenler bayilerde istedikleri araçları bulamayabilir” diye konuştu. Sektördeki satışların düşmesi ile zor durumda kalan bayilere yönelik de bir dizi önlem aldıklarını ifade eden Bozkurt, bu kapsamda, sabit ödemeleri 3 aylık beklemeye aldıklarını, satış hedefleri ile belirlenen primlerde de hedefleri kaldırdıklarını açıkladı.

 

İkinci El Araç Piyasası Hareketlenecek

 

Tüketici tarafındaki talebin ikinci el araç piyasasını hareketlendirebileceğini kaydeden Ali Haydar Bozkurt şunları söyledi: “Toplu taşıma, araç paylaşım ve hava yolu taşımacılığına karşı bir süre daha temkinli davranış eylemi olabileceğini görüyoruz. Tüm bunlar, hem ikinci el hem de sıfır tarafında satışlara yansır. Fakat, sıfır tarafında talebi karşılayacak araç olmayabilir. Filo tarafında da 2 yıldır ertelenen bir talep var. Görüştüğümüz filo firmaları araç almak için bekliyor. Önümüzdeki dönemde toplam satışlar içinde filonun payı artar. Talep olsa da, araç bulunmadığı için satışların düşeceğini düşünüyoruz.” Ali Haydar Bozkurt, sona eren hurda araç teşvikleri ile ilgili olarak da, “Hurda araç konusunu trafik güvenliği boyutuyla ele almak lazım, sadece satış teşviki üzerinden düşünmek yanlış olur. Çevre, güvenlik, yakıt sarfiyatı gibi konular ile ele alınan kalıcı bir hurda araç düzenlemesi yapılmalı” şeklinde konuştu.

REKLAM

 

Kaynak: HaberTürk

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Seat Elektrikli Otomobilleri Üretemedi VW Group Yeni Marka Arayışında