Almanya Otomotiv Sektörü Hiç Olmadığı Kadar Kötüleşti

Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) İş Ortamı Anketi sonuçlarına göre corona virüsü salgını nedeniyle Almanya Otomotiv Sektörü Hiç Olmadığı Kadar Kötüleşti.

 

almanya otomotiv sektoru

 

Almanya Otomotiv Sektörü Hiç Olmadığı Kadar Kötüleşti

 

Merkezi Münih’te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) İş Ortamı Anketi sonuçlarına göre, mart ayında eksi 13,2 olan Alman otomotiv sektörünün mevcut durum endeksi, nisan ayında 72,2 gibi büyük bir puan kaybı yaşayarak eksi 85,4 puana geriledi. Söz konusu gerileme, Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinden sonraki en büyük düşüş ve eksi 85,4, en düşük değer oldu. Endeks, finansal krizin yaşandığı Nisan 2009’da eksi 82,9’a düşmüştü. Ankete göre, sektörün ihracat beklentileri eksi 43,9’dan eksi 64,9 puana geriledi. Sektörün stok mevcut endeksi de 14,6 puandan 40,5 puana yükseldi. Almanya’da otomotiv sektörünün gelecek aylara ilişkin iş beklentileri da eksi 34,6 puandan eksi 45,7 puana indi. Ankete ilişkin açıklamada, “Almanya’nın otomotiv sektöründeki iş durumu önemli ölçüde kötüleşti” ifadesi kullanıldı. Federal hükümet ve otomotiv sanayinin temsilcileri, otomobil zirvesinde bir araya gelerek sektördeki son durumu masaya yatıracak. Alman otomotiv sektörü, sektöre canlılık kazandırmak için hükümetin hanehalkı için satın alma teşvikleri açıklamasını talep ediyor.

 

Almanya’da Imalat PMI’ı 11 Yılın En Düşük Seviyesinde

 

Almanya’da İmalat Sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), corona virüs salgını nedeniyle nisanda 34,5 puana gerileyerek Mart 2009’dan beri en düşük seviyesine indi. IHS Markit tarafından hazırlanan nihai PMI verisine göre, Almanya’da martta 45,4 olan imalat PMI, nisanda 34,5 puana geriledi. Böylece İmalat PMI verisi, Mart 2009’dan sonraki en düşük seviyesine gerilemiş oldu. Beklenti, imalat PMI’ın 34,4 puana gerilemesi yönündeydi. IHS Markit’e göre, Kovid-19 salgının yayılmasını önlemek için ekonomik faaliyetlere getirilen kısıtlama üretimde ve yeni siparişlerde rekor düşüşlere yol açtı. PMI verisinde 50 puanın üstü büyümeye işaret ederken, 50 puanın altı daralmayı gösteriyor.

 

Kaynak: Milliyet

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM