DOLAR

27,3042$% 0.22

EURO

28,8853% 0.27

STERLİN

33,2509£% 0.34

GRAM ALTIN

1.664,56%0,09

ONS

1.896,40%-0,21

BİTCOİN

715929฿%0.07959

ETHEREUM

43434Ξ%0.29551

a
REKLAM
REKLAM

Toyota 1000 Km Menzil Hedefliyor

Toyota 1000 Km Menzil Hedefliyor
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Otomobillerin Geleceğini Değiştirelim adlı teknik çalıştayda yeni elektrikli modellerle ilgili ilk bilgileri paylaşan Toyota 1000 Km Menzil Hedefliyor.

 

Toyota 1000 Km Menzil Hedefliyor

 

Toyota Motor Corporation (Toyota), kısa süre önce yapılan BEV Fabrikasının lansmanında, yeni nesil BEV’lerin (bataryalı elektrikli araçlar) 2026 yılında üretilmeye başlanacağını açıkladı. Toyota, gelişmiş özelliklere sahip yeni nesil BEV’ler sunmayı planlıyor. Bu araçlar sadece farklı şekilde tasarlanıp üretilmekle kalmayacak, aynı zamanda Toyota müşterilerinin farklı ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak üzere özel olarak geliştirilen bir dizi yeni gelişmiş bataryadan güç alacak.

“Otomobillerin Geleceğini Değiştirelim” teması altında kısa bir süre önce düzenlenen teknik çalıştayda Toyota, gelişmiş batarya teknolojisi sunum planının bir önizlemesi de dahil olmak üzere yeni nesil BEV’in çığır açan teknolojilerine ilişkin ilk bilgileri paylaştı. Toyota BEV Fabrikası Başkanı Takero Kato, yeni nesil BEV’lerin ilk olarak 2026 yılında piyasaya çıkacağını ve Toyota’nın 2030 yılına kadar satmayı beklediği 3,5 milyon BEV’nin 1,7 milyonunun bu yeni nesil modeller olacağını belirtti. Ayrıca, bir dizi batarya teknolojisinin BEV’leri daha geniş bir müşteri yelpazesine ve onların ihtiyaçlarına hitap etmede kilit rol oynayacağını vurguladı.

REKLAM

Toyota, hem sıvı hem de katı elektrolitlerle en son gelişmeleri içeren dört yeni nesil bataryayı tanıttı ve katı elektrolit batarya teknolojisiyle iki yeni adım hakkında ilk bilgileri verdi.

Sıvı Elektrolit Bataryalardan Daha Yüksek Performans

Şu anda BEV’ler için ana akım teknoloji olan sıvı elektrolitli aküler, Toyota tarafından daha iyi enerji yoğunluğu, maliyet rekabetçiliği ve şarj hızları sağlamak için daha da geliştiriliyor. Sıvı elektrolit bataryalar için geliştirilmekte olan üç ana teknoloji bulunuyor: ‘Performans’, ‘Yaygınlaştırma’ ve ‘Yüksek Performans’

1. Performans [Lityum-İyon]

2026’da piyasaya sürülecek yeni nesil BEV’lerle birlikte tanıtılması planlanan Performans Li-Ion bataryası, geliştirilmiş aerodinamik ve azaltılmış araç ağırlığı ile birlikte BEV’lerin seyir menzilini 800 km’nin üzerine çıkaracak.

Maliyette yüzde 20 azalma (mevcut bZ4X BEV ile karşılaştırıldığında)
Hızlı şarj süresi 20 dakika veya daha az (SOC*1 = yüzde 10-80)
Zamanlama: 2026 bekleniyor
*1 SOC – Şarj Durumu

2. Yaygınlaştırma [Lityum Demir Fosfat]

Toyota, müşterilere bugün farklı güç aktarma organlarında sahip oldukları seçeneklere benzer şekilde çeşitli akü seçenekleri sunarak BEV’lerin daha geniş bir kitleye hitap etmesini desteklemek için yüksek kaliteli, daha düşük maliyetli aküler geliştiriyor. Popularisation aküsü, Toyota’nın NiMh hibrid elektrikli araç aküleriyle öncülük ettiği ve onayladığı bipolar teknoloji kullanılarak, ana malzeme olarak ucuz lityum demir fosfat (LiFePO) ile birlikte üretiliyor. Popularisation bataryasının şunları sunması bekleniyor:

  • Seyir menzilinde yüzde 20 artış (mevcut bZ4X’e kıyasla)
  • Maliyette yüzde 40 azalma (mevcut bZ4X ile karşılaştırıldığında)
  • Hızlı şarj süresi 30 dakika veya daha az (SOC*1= yüzde 10-80)
  • Zamanlama: 2026-2027 yıllarında bekleniyor

3. Yüksek Performans [Lityum-İyon]

Toyota ayrıca, daha fazla ilerleme sağlamak ve geliştirilmiş aerodinamik ve azaltılmış araç ağırlığı ile birleştirildiğinde seyir menzili kapasitesini 1000 km’nin üzerine çıkarmak için bipolar yapıyı Li-Ion kimyası ve yüksek nikel katot ile birleştiren bir Yüksek Performanslı akü geliştiriyor. Yüksek Performanslı bataryanın ayrıca şunları sunması bekleniyor:

  • Performans aküsüne kıyasla maliyette yüzde 10 daha fazla azalma
  • Hızlı şarj süresi 20 dakika veya daha az (SOC*1 = yüzde 10-80)
  • Zamanlama: 2027-2028 yıllarında bekleniyor

Daha Fazla Katı Hal Geliştirme Faaliyeti

Toyota’nın halihazırda geliştirilmekte olan daha yüksek özellikli bir Li-Ion katı hal bataryası var ve Performans bataryasına kıyasla seyir menzilinde yüzde 50 iyileşme hedefleniyor.

 

Toyota 1000 Km Menzil Hedefliyor

 

Instagram sayfamızı takip edebilirsiniz: Vidyoto 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Fiat Egea Limited Türkiye’de Satışa Sunuldu