DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ONS

2.332,58%1,26

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2169389฿%0.06772

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Otomobil Alımında Ciddi Düşüşler Yaşanacak

Otomobil Alımında Ciddi Düşüşler Yaşanacak

Otomobil Alımında Ciddi Düşüşler Yaşanacak
1

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM
REKLAM

Kredi kullanma oranı yüzde 20’lere kadar düşen bireysel müşterinin Otomobil Alımında Ciddi Düşüşler Yaşanacak.

REKLAM

 

Otomobil Alımında Ciddi Düşüşler Yaşanacak

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılan taşıt kredilerine sınırlama getirecek perspektife sahip olduklarına yönelik açıklamanın ardından, Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, otomotiv sektörüyle ilgili açıklamalar yaptı.

REKLAM

Gazete Pencere adlı internet haber sitesinde yer alan habere göre, ekonomik yol haritasının desteklenmesinin büyük bir önem taşıdığının altını çizen Ali Haydar Bozkurt, “Şu anda içinden geçtiğimiz süreçte, en büyük ve en önemli sorunumuz enflasyon olarak öne çıkıyor. Enflasyonla mücadelede ise öncelik cari açık konusuna çözüm bulmaktır. O nedenle, akla ilk gelen müdahalenin ‘iç tüketimin düşürülmesi’ olması da oldukça anlaşılabilir bir durumdur. Bu yaklaşımın, otomotiv sektörü açısından toplam pazar adetlerinin düşmesi gibi sonuçları olacağını öngörmekteyiz” dedi.

REKLAM
REKLAM

Bu durumun orta-uzun vadede enflasyon sorununun kalıcı bir şekilde çözülerek, ekonomik istikrar elde edilmesi açısından büyük bir öneme sahip olduğunun bilincinde olduklarını ifade eden Bozkurt, ekonomik yol haritasına sabırla destek vermeleri gerektiğini söyledi.

“Kredi Kısıtına Gerçekten İhtiyaç Var mı?”

Otomobil Kredilerin daha da kısılması konusu hakkında ise Bozkurt, “Normal pazar koşullarında bireysel müşterilerin yüzde 70’i kredi kullanarak araç almaktaydı. Geldiğimiz noktada bu oranın yaklaşık yüzde 20-25 oranlarına gerilediğini gözlemlemekteyiz. Bununla birlikte kredi kullanan müşterilerin de, ortalama 1.5 milyon TL olan bir araç için maksimum 250-300 bin lira kredi kullanabildiğini görmekteyiz. Bu açıdan, kredilerin daha fazla kısılmasına ihtiyaç olup olmadığına bakmakta fayda olacaktır” şeklinde konuştu.

“Kurumsal Müşterilerin Domine Edeceği Bir Sürece Girilecek”

Önümüzdeki dönemde kurumsal firmaların araç alımlarında öne çıkacağının altını çizen Bozkurt sözlerini şöyle sürdürdü: “Kredi konusunda önümüzdeki süreçte önemli olan özellikle kurumsal (filo) müşterilerin krediye erişebilmesi olacaktır. Gelecek 2 yıllık süreçte bireysel müşterilerin Otomobil Alımında Ciddi Düşüşler Yaşanacak olduğu bariz şekilde görülmektedir. Otomotiv pazarını kurumsal (filo) müşterilerin domine edeceği bir sürece girileceği de aşikardır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken husus, kurumsal müşterilerin krediye ulaşımında bir rahatlamaya gidilmesi ihtiyacının olmasıdır. Aksi takdirde, kurumsal müşterilerin araç alamaması durumunda, şirketlerin araç ihtiyacı karşılanamayacak ve ticari operasyonlar sekteye uğrayacaktır.”

“Dengeler Doğru Noktada Tutulmalı”

Türkiye’deki mevcut yatırımların dikkate alınması ve toplam pazarın 700 bin adetlerin altına inmemesi gerektiğinin altını çizen Bozkurt şunları söyledi: “Aksi takdirde sistem kendi kendini taşımakta zorlanabilecek, istihdam kayıplarına kadar gidebilecek başka olumsuz sonuçları da beraberinde getirebilecektir. Özetle enflasyon ve cari açıkla mücadele açısından takip edilecek mali disiplinin gerekli olduğunu düşünüyor ve bunu sonuna kadar destekliyoruz. Ancak toplam otomotiv pazarının 700 bin adedin altına inmemesi adına, kredi konusunda bireysel ve kurumsal müşteriler açısından da dengeleri doğru bir noktada tutmamız gerekmektedir.”

 

Otomobil Alımında Ciddi Düşüşler Yaşanacak

 

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayın: Vidyoto

REKLAM
REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Iveco S-Way 2023 Satış Kampanyası