Skoda’nın Agresif Büyüme Planları VW Grubu’nun Başını Derde Soktu

Çekya’daki iki fabrikada işçilerin ücret artırma taleplerine ve kapasite kısıtlamalarına neden olan Skoda’nın Agresif Büyüme Planları VW Grubu’nun Başını Derde Soktu.

 

Skoda'nın Rekor Satışları ve Karları VW Grubu'nun Başını Derde Soktu

 

Skoda’nın Agresif Büyüme Planları VW Grubu’nun Başını Derde Soktu

 

Rekor satış ve karlar Skoda’yı düşük maliyetli otomobil satışlarında Volkswagen Grubu’nun en başarılı markalarından biri haline getirdi. Skoda 2007’den bu yana Almanya gibi önemli Batı Avrupa pazarlarında yer alarak ve şu andaki en büyük pazarı olan Çin’deki hızlı büyüme sayesinde araç satışlarını neredeyse iki katına çıkardı. 2017 yılında 16,6 milyar avro gelir elde eden Skoda, 1,6 milyar Avroluk işletme karı elde etti. Grup içinde 9,7’lik faaliyet marjına kavuşan Skoda, sektörün en karlı otomobil üreticilerinden biri haline geldi ve onu VW Grubunun geleneksel kazanç gücü olan Audi’nin de önüne geçti.

 

Skoda’nın 2025 Planları

 

Skoda, yıllık araç satışlarını 2025 yılına kadar 2 milyona çıkarmak ve popüler SUV segmentinde daha da genişlemek istiyor. Gelecek yıl Skoda, mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda prömiyeri yapılan Vision X konseptine dayanan küçük bir SUV ekleyecek. Model kompakt Karoq ve orta boyutlu Kodiaq’a katılacak. Çin’de, Skoda yerel pazar için tasarlanmış daha ucuz bir platformda küçük bir SUV planlıyor ve bu yılın sonunda Kodiaq’ın daha sportif beş kişilik bir versiyonunu da ekleyecek. Skoda, yıl sonu itibarıyla VW Group’un MQB A0 küçük araç platformunun düşük maliyetli bir versiyonunu Hindistan gibi bütçe bilinciyle hareket eden pazarlarda satıp satmayacağına karar verecek. Eğer üretilirse, bu modellerin 2021 civarında satışa çıkacağı öngörülüyor. Skoda da elektrik araçlar için de planlar yapıyor. Skoda 2025 yılına gelindiğinde 5 tam elektrikli otomobil satmayı hedefliyor.

 

Kapasite Kısıtlamalarına Alternatif Çözümler

 

Skoda’nın bu planları iddialı ama analist firma LMC Automotive’in tahminlerine göre, Skoda’nın dünya çapındaki satışları bu yıl ve sonrasında stabil kalacak ve 2021 yılına kadar 1.4 milyona çıkacak. LMC analisti David Oakley, “Avrupa fabrikalarındaki kapasite sorunları büyüme üzerinde bir baskı oluşturuyor” dedi. Ayrıca Çekya’daki düşük ücret maliyetleri Skoda’ya Almanya gibi daha yüksek ücret alan ülkelerdeki rakiplerle karşılaştırıldığında çok büyük bir avantaj sağladı. Ancak sendikalar daha yüksek ücret artışları talep ettikçe bu avantaj azaldı. Geçtiğimiz yıl Skoda çalışanları yüzde 10 maaş artışı elde etmişti. Nisan 2018’de de sendikalar grevle tehdit ettikten sonra yüzde 12 daha maaş artışı aldı. Bu, Skoda’yı daha büyük otomasyona doğru itti ve bu da maliyetleri artırdı. Skoda’nın kapasite kısıtlamalarına olan uzun vadeli çözüm, Skoda’nı Avrupa’daki diğer VW Group tesislerinde modellerini inşa etmek veya hatta Skoda’nın geçmişte küçük SUV Yeti ile yaptığı gibi Rusya’dan ithal modeller almak olabilir. Bu da işe yaramazsa, üçüncü bir fabrika kurmak da bir seçenek olarak Skoda’nın önünde duruyor. Tüm bu gelişmeler VW Grubu için yeni maliyetler anlamına geliyor.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM