DOLAR

27,3010$% 0.2

EURO

28,8845% 0.26

STERLİN

33,1972£% 0.18

GRAM ALTIN

1.665,05%0,12

ONS

1.896,35%-0,21

BİTCOİN

716083฿%0.17668

ETHEREUM

43440Ξ%0.47691

a
REKLAM
REKLAM
  • Vidyoto
  • HABER
  • Sigorta Şirketlerine Şok! AVM Otoparkındaki Kazalar İçin Emsal Karar Çıktı

Sigorta Şirketlerine Şok! AVM Otoparkındaki Kazalar İçin Emsal Karar Çıktı

Sigorta Şirketlerine Şok! AVM Otoparkındaki Kazalar İçin Emsal Karar Çıktı
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

İzmir’de meydana gelen hasarlı trafik kazasının, alışveriş merkezinin otoparkında gerçekleştiği, karayolunda meydana gelmediği gerekçesi ile zararı karşılamayacağını bildiren sigorta şirketi aleyhine açılan dava sonuçlandı.

 

car crash

 

Sigorta Şirketlerine Şok! AVM Otoparkındaki Kazalar İçin Emsal Karar Çıktı

 

REKLAM

Milliyet’in haberine göre İzmirin Çiğli ilçesindeki bir AVM otoparkında, D.D’nin kullandığı şirket otomobili ile O.Y. yönetimindeki otomobil çarpıştı. Hasarlı kaza sonrası tutanak tutuldu. O.Y. de durumu daha sonra sigorta şirketine bildirdi.

 

O.Y, ilgili sigorta firmasının “kazanın kara yolunda meydana gelmediğini” gerekçe göstererek zararı karşılamayacağını belirtmesi üzerine, uğradığı maddi kaybın karşılanması için D.D’nin çalıştığı şirket ile sigorta firmasına dava açtı. İzmir 5. Asliye Ticaret Mahkemesi de tarafların kusurunun tespit edilmesi için dosyayı Adli Tıp Kurumu İstanbul Trafik İhtisas Dairesine gönderdi. Daire ise “Maddi hasarlı kazanın meydana geldiği yer (AVM otoparkı) itibarıyla trafik kazası niteliğinde olmadığının anlaşılması ve ihtisasları dışında olması” gerekçesiyle herhangi bir değerlendirme yapmadan dosyayı iade etti.

 

Pert Kayıtlı Satın Alınan Otomobile Kasko Yaptırmak Mümkün mü?

 

Bunun üzerine incelemesini tamamlayan İzmir 5. Asliye Ticaret Mahkemesi, şu kararı verdi: “Gerek Yargıtay Hukuk Genel Kurulu gerekse Yargıtay kararları dikkate alındığında alışveriş merkezi otoparkı ve park yerlerinde meydana gelen kazalarda, Karayolları Trafik Kanunu’nun uygulanacağı hususunun kabul edildiği, bu haliyle meydana gelen kaza yönünden Karayolları Trafik Kanunu kapsamında değerlendirme yapılacağı tespit edilmiştir.”

 

Mahkeme, ayrıca sürücü D.D’nin yüzde 75 kusurlu olduğunu, sigorta şirketinin “Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortacısı” olmasından kusur oranına göre O.Y’nin aracının değer kaybıyla birlikte yaklaşık 4 bin 500 liralık hasar bedelini davalıların karşılamasına karar verdi.

 

Trafik Sigortası İle Kasko’dan Doğru Faydalanmak İçin Neler Yapılmalı? haberini de okuyabilirsiniz…

 

Trafik Sigortası İle Kasko’dan Doğru Faydalanmak İçin Neler Yapılmalı?

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Araç Sahipleri Müjde! Akaryakıta Çifte İndirim Geliyor