Dudak Uçuklatan Rakam! Devletin Zararı Belli Oldu

REKLAM

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıtta eşel mobil uygulamasıyla devletin 8.3 milyar TL ÖTV’den feragat ettiğini söyledi.

 

 

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, 17 Mayıs 2018’den bu yana uygulanan eşel mobil sisteminin bir şemsiye işlevi gördüğünü ve motorinde 1 litrede 1 TL 4 Kuruş’a kadar çıkan zam ihtiyacının ÖTV’den karşılandığını söyledi. “Halkın zamlardan nasıl korunduğuna yönelik en iyi örnek LPG’de yaşandı” diyen Aktaş, “Devlet bu kalemde ÖTV tutarı litrede 2 kuruş kalana kadar zam ihtiyacını tüketiciye yansıtmadan karşıladı. 2018 Mayıs ayından bu yana uygulanan eşel mobil sistemiyle devlet 8.3 milyar TL ÖTV’den feragat etti” dedi. Aktaş, devletin akaryakıtta feragat ettiği toplam ÖTV’nin 6 milyar 319 milyon lirasının motorin, 541 milyon lirasının benzin ve 1 milyar 478 milyon lirasının ise LPG’deki zam ihtiyacının vergiden karşılanmasıyla oluştuğunu vurguladı.

 

Sakın İhmal Etmeyin 1250 TL Cezası Var!

 

Enflasyonda 1,5 puanlık düşüş etkisi

 

Milliyet’te yer alan habere göre, eşel mobil sistemi ile akaryakıt fiyatlardaki yükselişin önüne geçilmesinin aylık enflasyon rakamlarına minimum 1-1,5 puanlık bir düşüş etkisi yaratacağına değinen Aktaş, “Çünkü akaryakıttaki fiyat artışına paralel olarak lojistik ve taşımacılık sektörleri mecburen fiyat artışları yapmak durumunda kalacaktı. Hepimiz biliyoruz ki, özel sektör bir kez zam yapınca aşağı yönlü revizyonu pek mümkün olmuyor” diye konuştu.

 

Araç Sahipleri Müjde! Akaryakıta Çifte İndirim Geliyor

 

Akaryakıtta İndirim Beklentisi

 

Aktaş, eşel mobil uygulaması ve akaryakıt sektörünün geleceğine yönelik olarak şunları kaydetti: “Geçen ay sunulan bütçe planlamalarında da gördüğümüz üzere ekonomi yönetimi bu yıl eşel mobil sisteminden dolayı 11 milyar liralık vergi kaybını göze almış durumda. Tahminimiz yıl sonuna kadar bu göze alınan rakama ulaşılmayacağı yönündedir. Çok kısa zamanda aşağı yönlü yansımalar yaşanacağından benzin ve motorinde de pompa fiyatlarında indirim beklentimiz kuvvetli.”

 

Otoyollarda Hız Sınırı Yükseliyor! İşte Yeni Limit haberini de okuyabilirsiniz

 

Otoyollarda Hız Sınırı Yükseliyor! İşte Yeni Limit

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM
REKLAM
REKLAM

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle