8 Ağustos 2016 08:29:41 | Son Güncelleme: 8 Ağustos 2016 08:29:41

Scania Geleceğin Araçlarını Tasarlıyor

Scania, yaptığı Ar-Ge çalışmalarında kompozit malzemeler kullanılarak araçların ağırlığını yüzde 40’a varan oranda düşürüyor.

scania_kompozit

Scania; İsveç Kraliyet Teknik Üniversitesi ile gerçekleştirdiği AR-Ge çalışmaları sonucunda aracın hem şasi yapılarında, hem de diğer yüke-mukavemetli parçalarında daha hafif malzemeler kullanımına yönelik araştırmalar yapıyor. Ağır ticari araç sahipleri için araçlarının taşıyabileceği yük ağırlıkları oldukça önemlidir. Araçlar hafifledikçe kullanıcıların taşıyabileceği yük miktarının artması, karlılık ve sürdürülebilirlik temel kriterlerdendir. Scania, Kompozit gibi yeni hafif malzemelerle araçlarını hafifleterek iş ortaklarının daha fazla kar elde etmesini hedefliyor. İsveç Kraliyet Teknik Üniversitesi araştırmacısı Magnus Burman ”Geleceğin araçlarında, araç hafifliği oldukça önemlidir. Çalışmalarımızda kullandığımız kompozit malzemeler ile aracın ağırlığını yüzde 40’a varan oranda düşürebileceğiz” açıklamasında bulunuyor.

Çevre için büyük bir fırsat

Daha düşük araç ağırlığı veya başka bir deyişle daha düşük yapısal ağırlık, nakliye başına daha fazla yük ve bunun sonucunda daha az nakliye seferi anlamına gelmektedir. Böylelikle daha akıllı lojistik operasyonlar ile çevrenin korunmasına katkı sağlanacaktır.

Kompozit malzemeler mukavemet sağlar ve aracın ömrünü uzatır

Kompozit malzemelerin kullanım ömrü dikkate alındığında daha avantajlıdır. Kompozit malzemeler, daha düşük ağırlığa ilaveten, mukavemet sunarken aracın kullanım ömrünü arttırır. Kompozitler, ayrıca, metal yapılarla aynı şekilde aşınmaya uğramazlar.

Geleceğin araçlarında gelişmiş yapısal çözümler

Şasi yapısında kompozit malzeme kullanımının sunduğu başka bir avantaj ise Çeliğe kıyasla daha gelişmiş entegre yapılar ile araçta daha az destekleyici kullanılabilmesidir.

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak