Renault, Emisyon Dosyasına Ait Adli soruşturma Açılacağını Doğruladı

Renault, “temel nitelikler konusunda hilekârlık ve gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde söz konusu ürünlerin insan veya hayvan sağlığına zarar verdiği” gerekçesiyle adli soruşturmanın açılacağını bildirdi.

Renault, "temel nitelikler konusunda hilekârlık ve gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde söz konusu ürünlerin insan veya hayvan sağlığına zarar verdiği" gerekçesiyle adli soruşturmanın açılacağını bildirdi.

 

Fransa Ekonomi ve Sanayi Bakanları DGCCRF’nin (Haksız Rekabetle Mücadele ve Tüketiciyi Koruma Kurumu) Renault motorları konusundaki soruşturmaları sonlandırdıklarını ve ilgili sonuçları Nanterre’deki savcıya gönderdiklerini duyurmuştu. BFransa Sanayi Bakanlığı ise söz konusu dosyayı tüketici ilişkileri hakkında bölgelerarası yargı yetkisine sahip Paris savcısına gönderdi. Renault Grubu, henüz şu safhada resmi teyit almamış olmamasına rağmen, “temel nitelikler konusunda hilekârlık ve gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde söz konusu ürünlerin insan veya hayvan sağlığına zarar verdiği” gerekçesiyle adli soruşturmanın açılacağını bildirdi.

 

Renault Grubu yaptığı yazılı açıklamada, Fransız ve Avrupa yönetmelikleri ile uyum içerisinde olduğunu, araçlarının hepsinin yürürlükteki yasa ve kurallara uygun biçimde onaylandığını, araçların yürürlükteki normlara uygun olduğunu, araçları hava kirliliği önleme sistemlerini olumsuz etkileyen hileli yazılım ile donatılmadığını, ülkeler, Avrupa Komisyonu, Düzenleyici Kurullar ve otomotiv üreticilerini gibi Renault’nun da yürürlükteki yönetmeliklerin daha da güçlendirilmesi gerektiği görüşünü benimsediğini de açıkladı. Ayrıca Renault Grubu, Mart 2016 tarihinde bağımsız teknik komisyona Euro6b dizel araçlarının müşteri kullanımındaki nitrojen oksit (NOx) emisyon azaltma planını eksiksiz biçimde ibraz ettiğini, planın şeffaf, tatmin edici ve güvenilir olarak ele alındığını hatırlattı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?