Fransa’da Renault Aleyhine Emisyon Soruşturması Açılacak

Fransız savcılar, sahtekarlık karşıtı ajansın anormal derecede yüksek emisyonlar bildiren bir raporu sonrasında Renault’yu soruşturmaya başladı.

 

Fransız savcılar, sahtekarlık karşıtı ajansın anormal derecede yüksek emisyonlar bildiren bir raporu sonrasında Renault'yu soruşturmaya başladı.

Fransız savcılar, yeni raporlara göre emisyon testlerinde hile yapılabileceği konusunda Renault’u araştırmaya başladı. Soruşturma, Renault’nun dizel motorlu araçlarından anormal derecede yüksek emisyonlar bulan Fransız sahtekarlık karşıtı ajansın yetkililer tarafından yapılan daha önceki bir soruşturmanın devamı. Sahtekarlık karşıtı ajans davayı geçen yıl Fransız savcılarına iletti ve şimdi üç hakim davayı araştırıyor. Soruşturmanın yargılanıp sonuçlandırılıp sonuçlanamayacağı jüriler tarafından kararlaştırılacak. Raporlar ilk çıktığından beri Renault’nun hisse fiyatı sert düştü. Geçen yıl Renault, emisyonları kontrol eden cihazdaki bir hatadan dolayı dCi 100 motora sahip olan 15 bin aracını geri çağırmaya zorlanmıştı.

RENAULT’DAN AÇIKLAMA

Renault, tüm mevcut emisyon yasalarına uyduğunu ısrarla vurguluyor. Şirketten yapılan açıklamada, “Renault Fransa ve Avrupa yönetmeliklerine uyuyor ve Renault araçları her zaman kanunlara ve yönetmeliklere uygun olarak homologlanıyor” dendi. Renault, Fransız hükümetinin, bazı araçların belirli koşullarda kabul edilen sınırların üzerinde kirlendiğini belirten soruşturmaya yanıt olarak, araç emisyonlarını azaltmak için yeni bir plan üzerinde çalışmakta olduğunu da açıkladı. 

 

Kaynak:http://www.autoexpress.co.uk

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?