DOLAR

32,5042$% 0.26

EURO

34,5830% 0.2

STERLİN

40,4684£% 0.21

GRAM ALTIN

2.497,63%0,60

ONS

2.389,82%0,29

BİST100

9.548,09%-1,36

BİTCOİN

2038222฿%-0.94361

a

Otomobilin Yakıt Tüketimi Nasıl Düşer?

Otomobilin Yakıt Tüketimi Nasıl Düşer?
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

REKLAM

Benzin ve mazot fiyatları sürekli yükseliş gösteriyor. Bu sebeple Otomobilin Yakıt Tüketimi Nasıl Düşer? sorusunun cevabını çok önemli.

 

Otomobilin Yakıt Tüketimi Nasıl Düşer?

 

REKLAM

Otomobilin motor tipine göre değişse de hem benzinli hem de dizel motorlu Otomobilin Yakıt Tüketimi Nasıl Düşer? sorusuna, tasarruf yöntemleriyle cevap bulunuyor. Söz konusu yakıt tasarrufu yöntemleri daha çok otomobil sahibinin kullanım şekli ile alakalı ve bir kaç küçük noktaya dikkat edildiğinde aracın akaryakıt tüketimi aşağıya iniyor. Bunun dışında yakıt tasarrufu için piyasa da cihaz da satılıyor. Ancak bu cihazları satın almadan önce daha önce kullanan bir araç sahibinin görüşünü almak gerekiyor.

 

Az Yakan Otomobiller

 

Az yakan otomobiller konusu ile ilgili net bir model ismi vermek oldukça güç, ancak ne tür arabaların az yakıt tükettiği tahmin edilebiliyor. Zira bir aracın yakıt tüketiminin düşük olması bazı kurallara bağlı. Öncellikle yeni otomobiller eski otomobillere göre daha az yakıt tüketiyor. Sebebi ise araç yeni olduğundan motoru da yeni nesil motor oluyor. Otomotiv endüstrisi de çalışmalarını ‘düşük tüketim’ üzerine yapıyor. Dolayısıyla yeni çıkan motorların hedefi düşük tüketim yüksek performans üzerine kuruluyor. Öte yandan sıfır araçların başta çok yakıt tükettiği bunun zamanla azaldığı yönünde bir görüş bulunuyor. Bu eskiden geçerli bir yorum olarak öne çıkıyor. Araçların motorları ilk başlarda sürtünmeye daha müsait olduğundan daha fazla yakıt harcıyor. Rodaj süresi geçtikten sonra ise otomobiller daha az yakıt yakıyor.

 

Ancak günümüzde pek çok otomobilde bu rodaj süresi lazer teknolojisi ile hallediliyor. Diğer yandan aracın ağırlığı da yakıt tüketimi ile doğru orantılı bir görünüm sergiliyor. Aracın ağırlığı arttığında yakıt tüketimi de yükseliyor. Ayrıca motor hacmi düşük olan araçlar da daha büyük motor hacmine sahip araçlara göre daha az yakıt tüketiyor. Bununla birlikte motor teknolojisi de oldukça önem teşkil ediyor. En basit örnekle turbolu arabalar turbosuz arabalara göre daha düşük yakıt değerleri sergiliyor. Turbo teknolojisi daha az yakıt tüketimi ve daha fazla performans prensibi üzerine çalışıyor. Ayrıca dizel motorlar da çalışma prensibi ile benzinli arabalara göre daha daha az yakıt tüketimi ortaya koyuyor. Ek olarak otomatik şanzımanlı araçların manuel şanzımanlı araçlara göre daha fazla yakıt tükettiği biliniyor.

 

Yakıt Tasarrufu için Yapılması Gerekenler

 

Yakıt tasarrufu için yapılması gerekenler genel olarak sürücü davranışlarına dikkat etmekten geçiyor. Öncelikle sürücülerin ani hızlanmalardan kaçınması ve yüksek hızlarda seyretmemesi gerekiyor. Sürekli şerit değiştirmek de aracın yakıt tüketimini arttırıyor. Aşırı hız konusuna derinlemesine bakıldığında; pek çok araç için 90 km/s hızın üzerine çıkmamak gerekiyor. Daha yüksek hızlara çıkıldıkça yakıt tüketimi de arttırıyor. Bu noktada sürücüler için hız sabitleyici donanımı sürücülerin işine yarayan bir donanım olarak öne çıkıyor. İstenilen seviyenin üzerine çıkmamak ve belirli bir hızda ilerlemek yakıt tüketimini azaltıyor. Ayrıca aracın motoruna aniden yüklenmek ve ani frenler de hız tüketimini arttırıyor.

 

Bu sebeple agresif araç kullanımından kaçınmak gerekiyor. Genel olarak aracı 2000 devir ile 3000 devir arasında sürmek gerekiyor. Ancak bu uygun devir aralıkları motor tipi ve hacmine göre küçük değişiklikler gösterebiliyor. Dur – kalk olayı da yakıt tasarrufunu arttıran bir başka etken. Trafiğe girmeyeceğiniz alternatif yolları tercih etmek bu noktada önem taşıyor. Ayrıca klima kullanmak, camlar ya da üstü açık halde ilerlemek de yakıt tüketimini yükseltiyor. Bunların dışında aracın bakımlarını aksatmamak, start – stop sistemini kullanmak, A sınıfı lastikleri tercih etmek, doğru lastik basıncı, debriyaj sisteminin sağlıklı çalışması, kaliteli yakıt kullanmak, sık sık şerit değiştirmekten kaçınmak, kaliteli ve temiz yakıt kullanmak ile bujilerin sağlıklı çalıştığına dikkat etmek yakıt tüketimine doğrudan etki ediyor, aracın daha az yakıt tüketmesini sağlıyor.

 

Otomobilin Yakıt Tüketimi Nasıl Düşer?

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazarı 2022’ye Düşüşle Başladı