Modern Teknoloji Otomobil Kullanırken Düşmanınız Olabilir

 

1600 şoförle görüşülerek yapılan “yol güvenliği araştırması” sonuçlarına göre Modern Teknoloji Otomobil Kullanırken Düşmanınız Olabilir.

 

Almanya, Avusturya ve İsviçre'de Institute for Applied Psychology ve Makam Market Research işbirliğiyle, 1600 şoförle görüşülerek yapılan "yol güvenliği araştırması"sürücülerin trafikteyken teknik cihazlara odaklanmalarının kaza riskini önemli ölçüde artırdığını kanıtlandı.

 

Modern Teknoloji Otomobil Kullanırken Düşmanınız Olabilir

 

Allianz Teknoloji Merkezi (AZT)’nin Almanya, Avusturya ve İsviçre’de Institute for Applied Psychology ve Makam Market Research işbirliğiyle gerçekleştirdiği yol güvenliği araştırması”, sayısı artan trafik kazalarıyla araçlarda kullanılan bilgi, iletişim ve eğlence teknolojileri arasındaki ilişkiyi inceledi. 1600 şoförle görüşülerek yapılan araştırmanın sonuçlarına göre son üç yılda kaza yapan sürücülerin yüzde 60’ının kaza sırasında cep telefonlarını kullandıkları tespit edildi. Kaza yapmayan sürücülerde ise cep telefonu kullanma oranının yüzde 37 olduğu belirlendi.

 

Dikkatsizlik Alkolden Daha Büyük Tehlike

 

Araştırma, sürücülerin yüzde 46’sı’nın cep telefonu kullanmama kuralını ihlal ettiğini de ortaya koydu. Sürücülerin yüzde 74’üne göre araca entegre teknik cihazlar dikkatlerini dağıtıyor. Sürücülerin yüzde 39’u navigasyon sistemini, yüzde 58’i ise ön paneldeki menü aracılığıyla radyo sistemini kullanıyor. Sürücülerin yüzde 15’i trafikteyken SMS yazıyor ve yüzde 24’ü akıllı telefonlarını kullanarak mesajlarını okuyor. 24 yaş altı katılımcılar arasında bu oran çok daha yüksek. Bu yaş grubundaki katılımcıların yüzde 23’ü otomobil kullanırken mesaj yazıyor ve yüzde 27’si mesajlarını okuyor. Tüm yaş gruplarındaki katılımcıların yüzde 29’u ise kimin kendilerine mesaj veya çağrı gönderdiğini görmek için cep telefonlarını kontrol ettiğini belirtiyor. Araştırma, sürücülerin yüzde 52’sinin dikkatinin yolcuların yaptığı telefon konuşmaları nedeniyle dağıldığını da ortaya koyuyor.

 

telefon sms 2

 

“Dikkat Dağıtacak Tüm Teknolojik Cihazlardan Uzak Durun”

 

Allianz Türkiye Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Tolga GürkanAraştırmayı yorumlayan Allianz Türkiye Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Tolga Gürkan: “Rapor her 10 ölümlü kazadan birinin, sürüşle ilgili olmayan aktivitelerden kaynaklandığını gösteriyor.  Geçmişte, alkolün etkisinde otomobil kullanmak hafif bir suç olarak kabul edilmekteydi. Bu durum artık günümüzde Türkiye dahil pek çok ülkede kabul görmüyor. Araç kullanırken cep telefonu kullanılmasına karşın da, tüm dünyada bu tutumun geliştirilmesi gerekiyor. Bu çalışma, sürüş sırasında cep telefonu kullanmanın ölümlere yol açtığını ortaya koyuyor. Yarıyıl tatili öncesi, özellikle de uzun yola gidecek sürücülerimize, yolculuk sırasında dikkat dağıtacak tüm teknolojik cihazlardan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

 

Allianz çağrıda bulunuyor:

 

  • Navigasyon sistemine varış noktasını girmek ya da ön panelden internete erişmek gibi güvenlik üzerinde kritik bir etkisi olan ancak sürüşle ilgili olmayan işlevler, araba seyir hâlindeyken sürücü tarafından kullanılamayacak şekilde devre dışı bırakılmalı.
  • Farklı taşıt türlerindeki mobil ve entegre aygıtlar ile uygulamaların ergonomik tasarımı birbirine uyumlu hâle getirilmeli ve basitleştirilmeli.
  • Acil durum fren destek sistemleri tüm yeni araçlara entegre edilmeli. AZT’nin araştırması; tüm taşıtlar uygun şekilde donatıldığında, önden çarpışmalı kazaların üçte birinden fazlasının önlenebilir ve etkilerinin azaltılabilir olduğunu gösteriyor.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM