21 Kasım 2016 14:19:38 | Son Güncelleme: 21 Kasım 2016 14:19:38

Mercedes-AMG’nin süper spor otomobili Mercedes-AMG GT R yollara çıktı

Pist kullanımına yönelik teknolojilerle donatılan Mercedes-AMG GT R siparişleri Türkiye’de 1 milyon 455 bin 700 TL’den başlayan fiyatlarla kasım sonu itibariyle verilebiliyor.

 

Pist kullanımına yönelik teknolojilerle donatılan Mercedes-AMG GT R siparişleri Türkiye’de 1 milyon 455 bin 700 TL’den başlayan fiyatlarla kasım sonu itibariyle verilebiliyor.

 

Mercedes-AMG, Almanya’nın Köln kenti yakınlarındaki Nürburgring yarış pistinin Eifel Dağları’ndan geçen ve zorluğu nedeniyle “Yeşil Cehennem” olarak adlandırılan Kuzey kısmında geliştirdiği Mercedes-AMG GT R “AMG Magno açık yeşil” adındaki özel rengiyle tanıtıldı. Alman Tur Otomobilleri Şampiyonası (DTM- Deutsche Tourenwagen Meisterschaft) başta olmak üzere motorsporları etkinliklerinde yarışan AMG GT3 modelinden elde edilen bilgi birikimi ile geliştirilen AMG GT R, AMG GT3 yarış otomobilinden alınan ve 15 adet krom dikey çıtadan oluşan yeni AMG Panamericana ön ızgası ile dikkat çekiyor. Alçak ön tasarım ve ileriye doğru çıkıntılı devasa ön ızgara, köpek balığı burnu etkisi oluştururken aynı zamanda yol rüzgârını soğutma görevini görüyor ve aracın aerodinamik performansını optimize ediyor. Motorun ön kısmındaki alt kaplamaya gizlenen ve yeni yapı, aracın Race modunda 80 km/sa hızın üzerine çıkmasıyla otomatik olarak 40 mm kadar aşağıya doğru iniyor ve yol rüzgârının hava akışını yönlendiriyor. Böylece oluşan Venturi etkisi sayesinde ön aks üzerinde 250 km/sa hızla giderken 40 kg’lık bir ek bastırma kuvveti uyguluyor. AMG GT R modeline arkadan bakıldığında da birçok yenilik dikkat çekiyor. 57 mm daha geniş yapısıyla yeni alüminyum çamurluklar, 20 inçlik jantlara ve daha geniş tabanlı lastiklere yer açıyor. Geniş tabanlı lastiklerle birlikte iz genişliği de artıyor.

Kişiselleştirilen Sürüş Ayarları

AMG GT R için yeniden ayarlanan yürüyen aksam, sürücünün kendi sürüş ayarlarını belirlemesine ve süspansiyonu mekanik olarak ayarlayabilmesine olanak veriyor. Yüksek performans tipi yürüyen aksamı, adaptif ayarlı amortisör sistemi AMG RIDE CONTROL tamamlıyor. Sistem elektronik olarak kontrol ediliyor ve her bir tekerleğin amortisör sertliğini anlık olarak yol koşulu, hız ve sürüş pozisyonuna uyarlıyor. Bunun dışında sürücü AMG DRIVE UNIT üzerinden tek bir düğme dokunuşu ile veya AMG DYNAMIC SELECT sürüş programı üzerinden adaptif amortisörlerin karakteristiğini ayarlayabiliyor.

 

Yarışa hazır iç mekân tasarımı

 

Der neue Mercedes-AMG GT R: Entwickelt in der „Grünen Hölle“

 

Yeni modelinin iç makân tasarımı da motorsporlarından esinlenerek geliştirilmiş. Hızlı girilen virajlarda dâhi güçlü yan destekleriyle vücudu kavrayan hafif, manuel ayarlı AMG yarış tipi deri spor koltuklar standart olarak sunuluyor.Alternatif olarak AMG Performans koltukları da tercih edilebiliyor ve bunun karşılığında ücret de talep edilmiyor. Opsiyonel olarak sunulan; sarı emniyet kemerleri, sarı zeminli göstergeler, AMG piyano iç mekân paketi ve yeni AMG TRACTION CONTROL’a ait özel kumanda elemanları gibi detaylar da AMG GT R’da yer alıyor.

 

Teknik Özellikler:

 

Mercedes-AMG GT R

Motor

4,0 litre hacimli, direkt enjeksiyonlu çift turbo beslemeli V8

Silindir hacmi

3982 cm3

Maksimum Güç

585 BG (430 kW), 6.250 d/d

Maksimum Tork

700 Nm, 1900-5500 d/d

Güç aktarımı

Arkadan itiş

Şamzıman

AMG SPEEDSHIFT DCT 7 vitesli çift kavrama

Yakıt tüketimi şehir içi/şehir dışı/karma

15,0/9,2/11,4 l/100 km

CO2-emisyon salınımı karma

259 gr/km

Ağırlık (DIN/EG)

1555 kg*/1630 kg**

Güç-ağırlık oranlaması

2,66*/2,79** kg/BG

Hızlanma 0-100 km/h

3,6 s

Maksimum hız

318 km/sa

Etiketler:
AMG GT MERCEDES-BENZ R
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak