DOLAR

32,4303$% -0.08

EURO

34,5561% 0.02

STERLİN

40,4117£% 0.01

GRAM ALTIN

2.490,55%0,32

ONS

2.382,44%0,02

BİST100

9.548,09%-1,36

BİTCOİN

2044984฿%-0.14146

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Memnun Müşteri Oranı Yüksek Bayiler Daha Hızlı Otomobil Satıyor

Memnun Müşteri Oranı Yüksek Bayiler Daha Hızlı Otomobil Satıyor

Memnun Müşteri Oranı Yüksek Bayiler Daha Hızlı Otomobil Satıyor
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

REKLAM

JudgeService’in yakında yayımlayacağı 2022 Sektör Raporu’na göre Memnun Müşteri Oranı Yüksek Bayiler Daha Hızlı Otomobil Satıyor.

 

bayi stok musteri

REKLAM

 

Memnun Müşteri Oranı Yüksek Bayiler Daha Hızlı Otomobil Satıyor

 

JudgeService, yeni ve 2. el otomobil kıtlığına ve pandeminin etkisine rağmen müşteri memnuniyeti ile bayi stok durumu arasındaki ilişkinin önemini ortaya çıkaran bir rapor yayınlayacak. Ocak 2016 ile Aralık 2021 arasında 594 bin 939 otomobil alıcısıyla yapılan araştırmaya dayanan ve tamamı 2022 Şubat ayında yayınlanacak olan JudgeService Sektör Raporu: Müşteri Memnuniyetinin Gücü 2022 adlı rapora göre, müşteri memnuniyeti yüzde 90 olan bayiler 2021’de ortalama 27 günde otomobil satışı gerçekleştirirken yüzde 50 puana sahip olan bayiler ise 1 otomobil satmak için ortalama 34 gün bekliyor.

 

neil addley

JudgeService Genel Müdürü Neil Addley

JudgeService’in Genel Müdürü Neil Addley, sürekli olarak yüksek düzeyde müşteri memnuniyeti sağlamak için süreçleri ve eğitimi ön planda tutan bayilerin, en hızlı stok dönüşlerini elde etmeye ve karlılık avantajlarından yararlanmaya devam ettiğini söyledi. Covid19 pandemisi öncesi 2018’de, müşteri memnuniyeti ile stok dönüş hızı arasında bir korelasyon belirlediklerini ve en son araştırmalarında bu bağlantının pandeminin süregelen zorluklarıyla karşı karşıya kalan otomotiv pazarında güçlü şekilde devam ettiğini gördüklerini söyleyen Addley, “Henüz bir otomobil satın almamış ama ankete katılan müşteriler için memnuniyet, büyük ölçüde bayi ile ilk temaslarına dayanıyordu. Showroom’ları ziyaret eden ve bir bayi ekip üyesini görmek için 5 dakikadan fazla bekleyenler, bir destekçiden ziyade kötüleyen olma olasılığı yüzde 32 daha fazlaydı. Online veya telefonla sorgulama yapanların da sadece yüzde 58’i yanıt oranlarından tamamen memnun kaldı. Bir otomobili teslim alan müşteriler için son andaki deneyimlerinin de genel memnuniyetlerine büyük katkı sağladığı kanıtlandı. Devir teslimde, müşteriler bayinin uygulamasını indirmelerine yardımcı olmaktan memnun kaldılar ve bu da yüzde 91 Destekçi Puanıyla sonuçlanırken, bayinin teslimattan sonra iletişime geçmesi de olumlu bir etki yaptı ve yüzde 85’lik bir Organizatör Puanı sağladı” dedi.

 

“Bir araba satın aldıktan sonra bir müşteriyle iletişime geçmek, her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmek, her bayinin yapabileceği ve yapması gereken bir şeydir. Benzer şekilde, bayilerin bir uygulaması varsa, o zaman bir müşteriyle onu indirmelerine yardımcı olmak için birkaç dakika harcamalsrı gerekir. İkisinin birden yapılması, Destekçi Puanlarını yüzde 81’e kadar iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bunlar, ileri görüşlü bayilerin yararlanabileceği kolay kazanımlardır,” diyen Neil Addley, araştırmaya göre, müşteri memnuniyeti en yüksek olan müşterilerin, otomobil satın aldıkları bayide iyi bir deneyim yaşamış olanlar olduğunu, ardından aile ve arkadaşlar tarafından öneriyle bayiye gidenler ve son olarak otomobiline bayinin yetkili servisinde bakım yaptıran müşteriler geldiğini belirtti.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Auto King Oto Ekspertiz Sektöründe Standartları Belirlemeyi Hedefliyor