DOLAR

28,9180$% 0.07

EURO

31,4404% -0.09

STERLİN

36,6902£% -0.18

GRAM ALTIN

1.924,34%0,03

ONS

2.069,53%-0,05

BİTCOİN

1200600฿%5.21296

ETHEREUM

64530Ξ%3.47708

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • LNG ile Çalışan Kamyonlar Hayal Kırıklığına Neden Oldu

LNG ile Çalışan Kamyonlar Hayal Kırıklığına Neden Oldu

LNG ile Çalışan Kamyonlar Hayal Kırıklığına Neden Oldu
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Hollanda hükümeti tarafından 3 farklı kamyon ile yolda yapılan testlere göre LNG ile Çalışan Kamyonlar Hayal Kırıklığına Neden Oldu.

REKLAM

 

lng kamyon

 

REKLAM
REKLAM

LNG ile Çalışan Kamyonlar Hayal Kırıklığına Neden Oldu

 

REKLAM
REKLAM

Hollanda hükümeti tarafından yaptırılan yol testlerine göre, sıvılaştırılmış doğal gazla (LNG) çalışan kamyonlar havayı dizel motorlu kamyonlardan 5 kat daha fazla kirletiyor. Sonuçlar, kamyon üreticilerinin LNG’li kamyonların azot oksit (NOx) emisyonlarını yüzde 30’dan daha fazla azalttığını iddialarını adeta yalanlıyor. Test edilen üç LNG’li kamyon, kent içinde, bölgesel yollarda ve otoyollarda kullanıldı. Çıkan sonuçlara göre en düşük test sonucuna sahip dizel kamyondan 2 ila 5 kat daha zehirli NOx yaydığı ortaya çıktı. Kasaba ve şehirlerde sürüldüğünde benzinli kamyonların, test edilen dizel kamyonun en düşük emisyonuna oranla 2 ila 3,5 kat daha NOx saldığı ortaya çıktı. Biyometan (biyogaz) ile çalışan kamyonların ise fosil gazla çalışan kamyonlarla yakıt özellikleri aynı olduğu için aynı oranda havayı kirlettiği belirlendi.

 

Havaya Salınan Parçacıklar İnsan Hayatını Tehdit Ediyor

 

Yol testleri ayrıca test edilen üç gaz kamyonunun da dizel kamyonlarla karşılaştırılabilir parçacık emisyon seviyeleri ürettiğini gösterdi. Parçacıklar, akciğerlerin derinliklerine nüfuz edebilir ve kana emilebilir, bu da kalp hastalığına, felçlere ve akciğer kanserine neden olabilir. Bu bulgular, LNG’li kamyonlarla partikül emisyonlarının neredeyse tamamen ortadan kalktığını iddia eden kamyon üreticilerinin reklamlarıyla keskin bir tezat oluşturuyor. Ayrıca metan sızıntısı da dahil olmak üzere gazın çıkarılması ve taşınması hesaba katıldığında, kıvılcım ateşlemeli LNG kamyonlarının iklim için dizellerden daha kötü olduğu, yüksek basınçlı doğrudan enjeksiyonlu (HPDI) gaz kamyonlarının ise sadece küçük bir fayda sağladığı ortaya çıktı. Tüm bunlara rağmen ulaşımda kullanılan fosil gaz AB hükümetleri tarafından vergi indirimleri, yol ücreti muafiyeti ve sübvansiyonlarla destekleniyor. Bu sübvansiyonlar olmasa, ulaştırma sektöründe LNG’li kamyon kullanımı da söz konusu olmazdı. 

 

AB Teşvik Sistemini Gözden Geçirmeli

 

Tüm bu veriler ışığında AB hükümetlerinin taşımacılık için fosil gazının çoğu ülkede sahip olduğu son derece düşük vergi oranlarına son vererek LNG kamyonlarını teşvik etmeyi bırakması gerektiği ortaya çıkıyor.

 

REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Scania 13 Litrelik Motoruna Yeni Güç Seçeneği Getirdi