2 Mart 2018 13:19:52 | Son Güncelleme: 2 Mart 2018 13:25:46

Krone Türkiye Yıllık Üretimini 4 Bin Adede Çıkartacak

Türkiye’de son 3 yıldır sürekli büyüme gerçekleştiren Krone Türkiye Yıllık Üretimini 4 Bin Adede Çıkartacak. 100 kişi olan istihdam sayısı da 240’a yükselecek.

 

 

Krone Türkiye Yıllık Üretimini 4 Bin Adede Çıkartacak

 

Krone Türkiye, 2017 yılında yüzde 13 küçülen treyler pazarında yüzde 8.6 artış kaydetti. Pazar payı oranını da yüzde 19’a yükselten Krone, 2017 yılında 896’sı yurtiçi bin 95 adedi de yurtdışına olmak üzere bin 991 adetlik satış gerçekleştirdi. İhracat yaptığı ülke sayısını 23’e, ihracattan dolayı da haftalık üretim kapasitesini 45’ten 80 adede çıkaran Krone, Türkiye’den yapılan treyler ihracatından da yüzde 23 pay aldı.  Krone Türkiye, 2017 yılında tenteli araç grubunda yüzde 16’lık pazar payı ile ikinci, frigofirik araçta ise yüzde 39’luk payla birinci en çok satan treyler markası oldu.

 

“İtalya tüm treyler talebini bizden karşılıyor”

 

Krone Türkiye CEO’su Rıza Akgün

Yüzde 65 yerli parça kullanılarak üretim gerçekleştiren Krone Türkiye’nin Almanya tesisi ile eş değerde üretim kalitesine sahip olduğunu söyleyen Krone Türkiye CEO’su Rıza Akgün, “Türkiye’deki fabrikamıza 2013’ten bugüne kadar 40 milyon Avro’luk yatırım yaptık. Şu an Krone’nin tüm üretim tesisleri ile aynı kalitede üretim yapıyoruz. Hatta kataforez ve toz boyama ünitesi şu an en iyi konumda diyebilirim. Bu nedenle artan üretim talebini Türkiye’deki bu tesisimizde karşılayabileceğimizi fabrika ziyaretleri ile müşterilerimize kanıtladık. Hatta İtalya tüm treyler talebini bizden karşılıyor” dedi.

 

 

 

 

“Tesislerimizde en yeni teknolojileri kullanarak üretim yapıyoruz”

 

Artan treyler talebini karşılamak adına yıllık üretim adetlerini 4 bin adede çıkaracaklarını açıklayan Rıza Akgün, tesiste çalışan tüm işçilerin Türk olduğunu, nisan ayı itibariyle de üretim kapasitesinin artmasından dolayı çalışan sayısının da 240 olacağını belirtti. Yerlilik oranlarının yüzde 65 olduğunu, yurt dışından gelen 2 aks markasının Türkiye’deki montaj hatlarından alımı gerçekleştiğinde bu oranın yüzde 80’lere çıkacağını dile getiren Krone CEO’su Rıza Akgün, “Türkiye’de üretime başladığımız ilk yıllarda şasi üretimi düşünmüyorduk. Ancak maliyet fazlalığı ve zaman kaybı nedeniyle şasi üretimine karar verdik. 2017 yılının Nisan ayından beri Krone’nin yüksek kalite standartlarına uygun şasilerimizi de kendi fabrikamızda üretiyoruz. Şasi fabrikamızı kurduğumuzda robot kaynak hattını devreye alma fikrimiz de ortaya çıkmıştı. O proje de yeni onaylandı. 2018 sonuna doğru robot kaynak hattını da devreye almış olacağız. Türkiye ve Türkiye’deki üretici firmalar teknolojiyi takip etmek zorunda. Yoksa maliyet avantajını yitirebiliriz. Biz de tesislerimizde en yeni teknolojileri kullanarak üretim yapıyoruz” diye konuştu.

 

“Toplam 51 bin 507 adet treyler sattık”

 

Krone Uluslararası Satış Direktörü Andreas Völker

Krone Grubunun Almanya’da ticari araç ve tarım makineleri olmak üzere iki ayrı dalda üretim yaptığını söyleyen Krone Uluslararası Satış Direktörü Andreas Völker de treylerde Tire dışında Almanya’da 4 adet fabrikada üretim yaptıklarını bildirdi. 2016-2017 mali yılında Krone Grubunun satışlarının yüzde 69’unun ticari araçlar grubundan geldiğini vurgulayan Völker şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl toplam 1.9 milyar Avro’luk ciro gerçekleştirdik. Bunun 1.3 milyar Avro’su yani yüzde 69’u ticari araçlardan geliyor.  Krone Grubu, Almanya ve Tire fabrikaları dahil olmak üzere, 2016-2017 mali yılında toplam 51 bin 507 adetlik treyler satışı gerçekleştirdi. Krone Grubu’nun yurtdışı satışlarımız son 5 yılda hep yüzde 70 seviyelerinde.”

 

 

 

“Örnek alınacak bir yapılanma içerisindeyiz”

 

Krone Türkiye Satış Müdürü Ömürden Özacar

Kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarına en hızlı şekilde cevap verebilen bir konuma geldiklerini belirten Krone Türkiye Satış Müdürü Ömürden Özacar, “Mayıs 2016’da Gebze’de satış, satış sonrası ve yedek parça merkezimiz olan Krone Center’ı hayata geçirdik. 3 yıl içerisinde Türkiye genelinde 33 adet yetkili servis noktası açtık. Mart 2017’de İstanbul/Sancaktepe’de İkinci El Treyler Operasyon Merkezimizi devreye aldık. Burada 1 yılda 98 kullanıcımıza takas desteği sağladık. Diğer taraftan Eylül 2016’da treyler sektörünün ihtiyacı olan filo kiralama hizmetini Krone Fleet markamız ile vermeye başladık. Türkiye çapındaki bölgelerde bulunan satış temsilcilerimiz, kullanıcılarımızın taleplerini karşılamak için 7/24 hizmet vermeyi sürdürüyor. Satış temsilcilerimiz geçtiğimiz yıl toplamda 11 bin 812 müşteri teması gerçekleştirdi” diye konuştu. 2018’de ‘Soğuk Zincir’ yönetmeliği ile birlikte frigorifik treylerlere olan talebin iyice artacağını beklediklerine vurgu yapan Özacar, ayrıca filo yenileme ihtiyaçlarının da yeni filo yatırımlarını getireceğini beklediklerini söyledi.

 

 

RAKAMLARLA KRONE

 

  • Krone, 2017’de toplam 1.991 adet treyler satışı gerçekleştirdi.
  • Krone, pazar payını yüzde 15’den yüzde 19’a yükseltti.
  • Krone, Türkiye toplam frigorifik treyler satışında birinci olarak, bu gruptaki pazar payını yüzde 39’a yükseltti.
  • Krone’nin tenteli ürün grubundaki toplam pazar payı yüzde 16 olarak gerçekleşti.
  • Krone, 2017 yılında 23 farklı ülkeye tam 1.095 adet treyler ihraç etti. Bu ülkeler şunlar: Kazakistan, İtalya, Macaristan, Bulgaristan, Romanya, İsveç, Rusya, Belçika, Almanya, Fas, Mısır, Tanzanya, İsrail, Irak, Azerbaycan, Makedonya, Yunanistan, Slovenya, Fransa, Suudi Arabistan, Cezayir, Özbekistan, Hollanda
  • Krone’nin 4 tanesi İstanbul’da olmak üzere yurt genelinde 33 adet yetkili servis noktası bulunuyor.

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak