DOLAR

18,8185$% 0.04

EURO

20,4802% 0.1

STERLİN

23,2010£% -0.03

GRAM ALTIN

1.163,83%-0,18

ONS

1.924,38%-0,20

BİTCOİN

434218฿%0.62253

ETHEREUM

29652Ξ%0.0298

a
REKLAM
  • Vidyoto
  • HABER
  • Köprü Geçiş Cezaları İptali İçin Son Gün Belli Oldu

Köprü Geçiş Cezaları İptali İçin Son Gün Belli Oldu

Köprü Geçiş Cezaları İptali İçin Son Gün Belli Oldu
0

BEĞENDİM

REKLAM

Geçmesi yasak olmasına rağmen 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçenlere verilen Köprü Geçiş Cezaları İptali İçin Son Gün Belli Oldu.

 

15 temmuz

 

Köprü Geçiş Cezaları İptali İçin Son Gün Belli Oldu

 

12 Haziran’da yürürlüğe giren Bazı Kanunlar ile 635 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile araç sınıfları itibarıyla geçmesi yasak olmasına rağmen 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçenlere verilen idari para cezalarına ilişkin düzenleme yapılmıştı. Bu kapsamda, verilmiş idari para cezalarına ilişkin tebliğde bulunulmazken, tebliğ edilenlerin tahsilatı yapılmıyor. Bu kişilerden tahsil edilen idari para cezası tutarları ise iade edilecek. Bu şekilde geçiş yapan yaklaşık 275 bin araca kesilen 310 milyon liralık cezadan vazgeçilecek, ödenen 3,9 milyon liranın iadesi yapılacak. Düzenleme, 1 Ocak ile 12 Haziran (bu tarih hariç) arasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden yapılan yasak geçişler nedeniyle kesilen idari para cezalarını kapsıyor.

 

Süreç Nasıl İşleyecek?

 

Karayolları Genel Müdürlüğü’nce ilgililerin başvurusu aranmadan idari yaptırım kararı düzenlenmiyor, düzenlenmiş idari yaptırım kararları tebliğ edilmiyor, kesinleşmiş ve ödenmemiş idari para cezaları takip için vergi dairelerine bildirilmiyor. Takip için ilgili vergi dairesine bildirilmiş idari para cezalarından tahsil edilmemiş olanlar herhangi bir başvuru beklenilmeden terkin edilerek, takip işlemleri sonlandırılıyor. İdari para cezalarına ilişkin vergi dairesinin taraf olduğu dava varsa “mahkemece karar verilmesine yer olmadığına dair karar verilebilmesi için” ilgili mahkemeye bildirimde bulunuluyor. Ödenen idari para cezasının iadesi için dilekçeyle vergi dairelerine 2 Eylül’e kadar başvuru yapılacak. Buna göre, ödemenin vergi dairesine, bankalara ya da PTT’ye yapılmış olması halinde, motorlu taşıtlar vergisi yönünden bağlı bulunulan vergi dairesine gönderilmek üzere herhangi bir vergi dairesine dilekçeyle başvuruluyor. Ödemenin, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan sanal POS üzerinden veya genel müdürlük adına açılmış posta çeki hesabına yapılmış olması durumunda dilekçe, Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı Veraset ve Harçlar Vergi Dairesine gönderilmek üzere yine herhangi bir vergi dairesine iletiliyor. Dilekçeler, başvuruyu alan vergi dairelerince, iadeyi yapacak vergi dairesine aynı gün elektronik ortamda iletiliyor. Vergi dairelerince iade işlemleri, 30 Eylül’e kadar gerçekleştirilecek. Doğrudan muhasebe birimlerine yapılmış ödemeler için de ilgili muhasebe birimlerine yine 2 Eylül’e kadar başvurulacak.

 

UKOME Düzenlemesiyle Boğaz Köprülerinden Hangi Araçlar Geçebilecek? haberini de okuyabilirsiniz…

 

UKOME Düzenlemesiyle Boğaz Köprülerinden Hangi Araçlar Geçebilecek?

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ödemesini Yapmayan Müşterilerini Gizli Sensörle Takip Ediyormuş