DOLAR

27,5012$% 0.18

EURO

28,8394% 0.15

STERLİN

33,2674£% 0.2

GRAM ALTIN

1.615,45%0,16

ONS

1.829,61%0,11

BİTCOİN

753294฿%-2.97917

ETHEREUM

45378Ξ%-3.62859

a
REKLAM
REKLAM
  • Vidyoto
  • HABER
  • İkinci El Otomobil Piyasası Nereye Gidiyor?

İkinci El Otomobil Piyasası Nereye Gidiyor?

İkinci El Otomobil Piyasası Nereye Gidiyor?
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Ocak – Aralık 2019 döneminde yüzde 30’luk fiyat artışı yaşansa da 7,6 milyon adetlik satışla rekor kıran İkinci El Otomobil Piyasası Nereye Gidiyor?

 

ikinci el piyasa

 

İkinci El Otomobil Piyasası Nereye Gidiyor?

 

REKLAM

Türkiye ekonomisi için 2019 yılı çok zorlu geçti. Bu zor durumdan en çok etkilenen sektör ise otomotiv sektörü oldu. Otomobil satışlarında yaşanan düşüş markaların planlarını revize etmelerine sebep oldu. Yaşanan kur artışı ve yükselen faizler bunun en önemli sebebi olmuştu. 2018 yılının tamamında Avro/TL kuru yüzde 32, 2019’da da yüzde 7 arttı. Yani 2 yılın tamamında yüzde 39’luk bir artış yaşandı. Üretici ve distribütörler 2018’de sıfır km araç için liste fiyatlarını yüzde 17, 2019’da da yüzde 15 artırdı. Yani sıfır km araç liste fiyatları 2 yılda yüzde 32 arttı. Bu artış nedeniyle sıfır km otomobilde satış düşüşüne sebep olurken markalar stok azaltma yoluna gitti. Ancak Temmuz ve Ağustos 2019 aylarından sonra Ekim 2019’da da Merkez Bankası’nın faizleri indirme kararı ve kamu bankalarının yerli otomobillere düşük faizli kredi seçeneği sunmasının ardından satışlar artışa geçti. Bu duruma markalar hazırlıksız yakalandı ve bayilerde araç olmama sıkıntısı başladı. Bu da adete uyuyan devi uyandırdı ve ikinci el otomobil fiyatları sürekli artmaya başladı. Öyle ki neredeyse sıfır otomobilleri bile geçen 1-2 yaşında ikinci el araçların olduğu görünmeye başladı. 2018’e göre yüzde 23, 2017’ye göre ise yüzde 50 daralan sıfır km otomobil satışları yaşanırken, 2019 Ocak – Aralık döneminde ikinci el fiyatları ise yüzde 30 artış gösterdi ve 7,6 milyon adetlik ikinci el satışıyla rekor kırıldı. Peki bundan sonra ikinci el otomobil piyasasında nasıl bir gidişat olacak? Bu konu hakkında uzmanlar neler söylemiş bakalım.

 

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu

 

İkinci eldeki araçların bu kadar değerlenmesinin ana nedeni hurda teşvikinin sona ermesidir. Hurda teşviki bittiği için ikinci el fiyatları arttı. Sadece 2019 Aralık ayında segment bağımsız fiyat artışı yüzde 117.9 gibi büyük bir oran olurken, 2020 Ocak ayının ilk 15 gününde ise yüzde 5.8 olarak gerçekleşti. İkinci el otomobilde yaşanan hareketliliğe baktığımızda görüyoruz ki fiyatlar yükselmeye devam edecek. Bunun başlıca sebebiyse, stoklara yeni girecek olan sıfır araç fiyatlarının yüksek olacak olma ihtimali ve buna bağlı olarak talebin ikinci ele kayması denilebilir. İkinci çeyrekte sıfır araç stok seviyesinin talebi karşılayacak seviyeye çıkmasıyla birlikte ikinci eldeki fiyat artışı biraz daha yumuşayacak, artış eğrisi biraz daha yataya dönüşecektir.

REKLAM

 

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt

 

İkinci elle ilgili şöyle bir şey gözden kaçırılıyor. Döviz ve faizlerden dolayı sıfır km otomobil fiyatları yükseldi ancak ikinci el fiyatları bir yerde kaldı. Aradaki fiyat farkı yaklaşık 1 yıl kadar süreyle arttı. Bundan dolayı aracını satıp sıfır araç almadı tüketici. Daha sonra geçici bir araç sıkıntısından dolayı birden ikinci el fiyatları artmaya başladı. Aslında olması gereken yere yükseldi. Sıfır km araç fiyatı neyse ikinci elin bir konumu vardır orada olmak zorundadır. İnternet satış sitelerinde ikinci el araçlar için yazılan fiyat günün sonunda gerçekleşen bir fiyat mıdır ona da bakmak lazım. Her markanın kendi tedarik planını bilme şansımız yok ama Toyota için konuşursak biz bu yıl içerisinde mart, nisan aylarından itibaren rahatlama hissedeceğimizi söyleyebilirim. Ama bütün sorunu bol aracın olması çözecek gibi de görünmüyor.

 

ikinciyeni.com’un Genel Müdürü Emre Ayyıldız

 

REKLAM
REKLAM

İkinci el araç fiyat artışlarının son 5 – 6 ayda çok hızlı gerçekleşmesinin spekülatif olduğu yönündeki tartışmalara katılmıyorum. İkinci el otomobil fiyatlarının çok ucuz kalmasından ve ertelenen bir artıştan dolayı yükseldi. Keşke daha dengeli bir artış olsaydı pazar için daha doğru olurdu. Ama maalesef talep bir anda gelince fiyatlarda da artış görüldü. İkinci el fiyatları ocak ayında yüzde 6, şubatta da yüzde 2,5 arttı. Biz mart ayından sonra sektör oyuncuları olarak fiyatların geriye gelmesini kesinlikle beklemiyoruz, fiyatlar yukarıya doğru ufak ufak gidecektir. Ama 2019’daki bu sert dalgalanmaların olmasını artık beklemiyoruz açıkçası. Eskiden olduğu gibi sıfır araç liste fiyatlarının arttığı ölçüde ikinci el fiyatları da artar diye düşünüyoruz. 2020 yılında beklentimiz, fiyatlar artmaya devam etse de bu yıl da yeni bir rekorun gelmesi yönünde. 8 milyonlara ulaşan bir ikinci el pazara göreceğiz.

 

İkinci El Otomobil Satışında En Gerçekçi ve Doğru Fiyat Dönemi haberini de okuyabilirsiniz…

 

İkinci El Otomobil Satışında En Gerçekçi ve Doğru Fiyat Dönemi

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Toyota Corolla Hatchback Türkiye Satış Fiyatı Belli Oldu