DOLAR

31,1241$% 0.26

EURO

33,8021% 0.51

STERLİN

39,4982£% 0.31

GRAM ALTIN

2.028,02%-0,21

ONS

2.027,04%-0,45

BİST100

9.334,13%-0,43

BİTCOİN

1656850฿%4.66647

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • İkinci El Arazi Araçları İçin Ekspertiz Raporu Düzenletme Zorunlu Oldu

İkinci El Arazi Araçları İçin Ekspertiz Raporu Düzenletme Zorunlu Oldu

İkinci El Arazi Araçları İçin Ekspertiz Raporu Düzenletme Zorunlu Oldu
0

BEĞENDİM

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yönetmeliğe göre İkinci El Arazi Araçları İçin Ekspertiz Raporu Düzenletme Zorunlu Oldu.

 

arazi

 

İkinci El Arazi Araçları İçin Ekspertiz Raporu Düzenletme Zorunlu Oldu

 

Ticaret Bakanlığı tarafından  hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girenMotorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile mesleki yeterlilik belgesi şartına istisna getirildi. Yönetmelikle ayrıca ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının motorlu kara taşıtı ticaretiyle ilgili alanlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olanlar için mesleki yeterlilik belgesi şartının aranmayacak. Yeni yönetmelik gereğince mezuniyet belgelerine sahip olarak ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlerle işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılanların mesleki yeterlilik belgesinden muaf tutulacak.

 

Arazi Araçlarına Garanti İmkanı

 

Arazi araçları için ekspertiz raporu düzenletme yükümlülüğü getiren ve bu araçların garanti kapsamına alındığını ortaya koyan yönetmelik için Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bu sayede, tüketicilerin yaşadığı mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedeflenmiştir” dendi. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ayıplı mal ve hizmetlere ilişkin hükümlerin ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine konu taşıtlar için de uygulanabilmesinin önünün açıldığına dikkat çekildi. Açıklamada ayrıca ülke genelinde yeterli sayıda işletmeye TSE hizmet yeterlilik belgesi verilebilmesini ve bu sayede ekspertiz raporu düzenletme yükümlülüğünün yerine getirilmesinde aksama yaşanmamasını teminen yönetmeliğin ilgili maddesinin yürürlük tarihinin 1 Nisan 2019 olarak belirlendiği kaydedildi.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ford Müşterileri İçin Aktif Memnuniyet Sistemi Hayata Geçirildi